Godišnji financijski izvještaj (G-FIN-IZVJ) za razdoblje
od 01.01.2013. do 31.12.2013., Godišnji Program rada 01.01.2013.-31.12.2013.,
Program rada za mandatno razdoblje 2013.-2017. i Program rada za mandatno
razdoblje 2009.-2013. vijećnika Gradskog vijeća Grada Belog Manastira Róberta
Jankovicsa. Navedene izvještaje možete preuzeti ovdje.
17.01.2014.
Poziv za iskaz
interesa za uključivanje u projekt Poduzetničkog inkubatora i akceleratora u
Poslovnoj zoni Grada Belog Manastira produžen je do 31. siječnja 2014. godine, zbog
novog roka za predaju projektnih prijedloga.
Provjera znanja i
sposobnosti vezano uz raspisani oglas za prijam u službu referenta za
blagajnu i proračunske rashode u Upravni odjel za gospodarstvo,
proračun,
financije i društvene djelatnosti Grada Belog Manastira na određeno
vrijeme, 1
izvršitelj/ica, koji je objavljen kod
Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područna služba Osijek, Ispostava
Beli
Manastir, te na web-stranici Grada Belog
Manastira www. beli-manastir.hr
Testiranje
kandidata prijavljenih
na oglas koji ispunjavaju formalne
uvjete oglasa održat će se dana 10. siječnja 2014. godine s početkom u
09,00 sati u prostorijama vijećnice Grada Belog Manastira, u Belom
Manastiru, ulica Kralja Tomislava 53. I kat.
Kandidati koji
pristupe
testiranju, dužni su sa sobom ponijeti osobnu iskaznicu, radi
identifikacije.
Ako kandidat ne
pristupi
prethodnoj provjeri znanja i sposobnosti, smatra se da je povukao
prijavu na oglas.
Testiranje
provodi Povjerenstvo
za provedbu oglasa.
Kandidati koji
ispunjavaju formalne uvjete oglasa s kojima će se provesti
testiranje:
1. Snežana Gerdešić, Beli Manastir,
Kralja
Tomislava 18.
2. Aleksandra Dvornić, Beli
Manastir, Alojzija Stepinca 8.
3. Danka Hudić, Čeminac, Matije
Gupca 37.
27.12.2013.
Temeljem članka
391.
Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (“Narodne novine”, broj
91/96,
68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09,
153/09 i
143/12) i Zaključka o raspisivanju Natječaja za prodaju građevinskog
zemljišta u
Poslovnoj zoni „Zapad“ (2), KLASA: 940-02/13-01/02, URBROJ:
2100/01-01-03-13-1
od 23. prosinca 2013. godine), gradonačelnik Grada Belog Manastira
raspisuje
N
A T J E Č A J
za
prodaju građevinskog zemljišta
u Poslovnoj zoni „Zapad“ Beli Manastir
Pročelnica
Upravnog odjela za gospodarstvo, proračun, financije i društvene
djelatnosti Grada Belog Manastira raspisala je oglas za 1
izvršitelja na radno mjesto referent za blagajnu i proračunske rashode
koji je
objavljen putem Zavoda za zapošljavanje Beli Manastir.
Tekst
oglasa, opis poslova, podatke o plaći te provjeri znanja i sposobnosti,
pravne
izvore za pripremu za testiranje i druge podatke možete preuzeti na
nižim poveznicama.
U cilju
utvrđivanja interesa kvalitetnih projektnih aktivnosti i
potreba
za korištenjem poslovnog prostora i potreba projektiranja objekta
poduzetničkog
inkubatora i akceleratora Grad Beli Manastir objavljuje
POZIV
ZA
ISKAZ INTERESA
za
uključivanje u projekt Poduzetničkog inkubatora i akceleratora u
Poslovnoj zoni
Grada Belog Manastira
Dana
11. prosinca 2013. godine održana je 7. sjednica Gradskog vijeća Grada
Belog
Manastira s početkom u 09,00 sati u vijećnici Gradske uprave, Kralja
Tomislava
53 u Belom Manastiru.
Gradonačelnik je
vijećnicima Gradskog vijeća Grada Belog Manastira
podnio informaciju o stanju sudskih sporova (ZIPOS – ZOIS, RH – PROGRES
– GRAD
BELI MANASTIR).
10.12.2013.
Temeljem članka
391.
stavak 1. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (“Narodne
novine” broj
91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08,
38/09, 153/09 i 143/12) i Odluke o davanju u zakup
zapuštenog poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Grada Belog Manastira
unutar
građevinskog područja KLASA: 320-02/13-01/20, URBROJ:
2100/01-01-03-13-15 od 9. prosinca 2013. godine, gradonačelnik Grada
Belog Manastira raspisuje
NATJEČAJ
ZA DAVANJE U ZAKUP
zapuštenog poljoprivrednog zemljišta u
vlasništvu Grada
Belog Manastira
unutar građevinskog područja
Rezultati
natječaja Grada Belog Manastira, "Fotografije grada Belog Manastira za
gradsku web stranicu "
Ocjenjivački sud u sastavu Deže Kučera, predsjednik Foto-kino
kluba Baranja-film Beli Manastir, Edo Jurić, ravnatelj Centra za
kulturu Grada
Belog Manastira i Josip Farkaš, tajnik Foto-kino kluba Baranja-film
Beli
Manastir sastali su se u petak 6. prosinca te odabrali tri najljepše
fotografije Grada Belog
Manastira i 35 fotografija koje će biti izložene i prikazane javnosti
na
prigodnoj izložbi fotografija.
Na objavljeni
natječaj Grada Belog Manastira od 17. 10. 2013. godine, nagradne
igre pod nazivom "Fotografije grada Belog Manastira za gradsku web
stranicu " odazvalo se pet autora s ukupno 328 fotografija.
Najuspješnijim
autorima dodijelit će se sljedeće nagrade:
Prvu nagradu za
pojedinačnu fotografiju osvojio je Željko Salai, naziv fotografije:
Beli
Manastir – Trg Slobode 2013-5
Drugu nagradu za
pojedinačnu fotografiju osvojila je Danijela Benić, naziv fotografije:
No.-24
Treću nagradu za
pojedinačnu fotografiju osvojila je Maja Tomšić, naziv fotografije:
Beli
Manastir – Foto-Mara.
Podsjetimo, cilj
ove nagradne
igre koju je organizirao Grad Beli Manastir bio je potaknuti građane
Belog
Manastira, profesionalce i amatere, da svoje fotografije o Belom
Manastiru i
prigradskim naseljima te Poslovne zone Beli Manastir, kao i svih
fotografija na
temu turizma i kulture sa područja Grada, sudjelovanjem u nagradnoj
igri daruju
Gradu Belom Manastiru za novu gradsku web stranicu. Izložba fotografija
kao i
svečana dodjela nagrada bit će upriličene u narednom periodu.
04.12.2013.
Predsjednica
Gradskog vijeća Grada Belog Manastira Jadranka Sabljak sazvala je 7.
sjednicu
Gradskog vijeća Grada Belog Manastira za srijedu 11. prosinca 2013.
godine u 09,00
sati. Sjednica će se održati u vijećnici Gradske uprave Grada Belog
Manastira,
a poziv za sjednicu možete preuzeti ovdje.
Temeljem
Zaključka o
raspisivanju Javnog natječaja za davanje u zakup krovnih površina
zgrada javnih
namjena na području Grada Belog Manastira radi postavljanja
fotonaponskih
sustava (solarnih elektrana) KLASA: 947-02/13-01/01, URBROJ:
2100/01-01-03-13-1
od 28. listopada 2013. godine, gradonačelnik Grada Belog Manastira
raspisuje
JAVNI NATJEČAJ
za
davanje u zakup
krovnih površina zgrada javnih namjena na području
Grada Belog Manastira
radi postavljanja fotonaponskih sustava (solarnih elektrana)
Temeljem članka
391.
stavak 1. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (“Narodne
novine” broj
91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08,
38/09, 153/09 i 143/12) i Odluke o davanju u zakup
zapuštenog poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Grada Belog Manastira
unutar
građevinskog područja KLASA: 320-02/13-01/20, URBROJ:
2100/01-01-03-13-1 od 20. studenog 2013. godine, gradonačelnik Grada
Belog Manastira raspisuje
NATJEČAJ ZA DAVANJE U ZAKUP
zapuštenog
poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Grada
Belog Manastira
unutar građevinskog područja
Dana 30.
listopada 2013. godine održana je 5. sjednica Gradskog vijeća Grada
Belog Manastira s
počŤetkom u 17,00 sati u vijećnici Gradske uprave, Kralja Tomislava 53
u Belom Manastiru.
Na istoj sjednici
Mandatna komisija podnijela je izvješća povodom
stavljanja mandata čŤlanova
Gradskog vijeća Grada Belog Manastira u mirovanje iz osobnih razloga te
je na sjednici Gradskog
vijeća prisegnula zamjenica člana Gradskog vijeća Snježana Vuković iz
Belog Manastira i zamjenik čŤlana Gradskog vijeća Josip Burgund iz
Branjin Vrha.
Predsjednica
Gradskog vijeća Grada Belog Manastira Jadranka Sabljak sazvala je 5.
sjednicu
Gradskog vijeća Grada Belog Manastira za srijedu 30. listopada 2013.
godine u 17,00
sati. Sjednica će se odrĹľati u vijećnici Gradske uprave Grada Belog
Manastira,
a poziv za sjednicu moĹľete preuzeti ovdje.
22.10.2013.
ANKETA O
STAMBENIM POTREBAMA KUPNJOM STANA U VIŠESTAMBENOJ ZGRADI PO PROGRAMU
DRUŠTEVNO
POTICANE STANOGRADNJE
Sukladno članku
23. Zakona o
društveno poticanoj stanogradnji („Narodne novine“, broj 109/01, 82/04,
76/07, 38/09, 86/12 i 7/13)
jedinice lokalne samouprave duĹľne su jednom godišnje dostaviti
evidenciju
pristiglih zahtjeva za kupnju stana po programu društveno poticane
stanogradnje.
U cilju
prikupljanja podataka o
zainteresiranosti građana Grada Belog Manastira za jedan od programa
POS-a,
pozivamo sve zainteresirane građane da izraze svoj interes putem ove
Ankete.
Anketni obrazac moĹľe se
preuzeti
na web stranicama Grada Belog Manastira: www.beli-manastir.hr
ili u Upravnom odjelu za graditeljstvo i stambeno-komunalne poslove
Grada Belog
Manastira, Ulica kralja Tomislava 53, soba br. 209 u radno vrijeme
gradske
uprave (ponedjeljak-petak od 7:00-15:00 sati.)
Rok za dostavu
popunjenog
anketnog upitnika je 31. listopada 2013. godine.
Detaljnije
informacije o Programu
dostupne su na web stranicama Agencije za pravni promet i posredovanje
nekretninama: www.apn.hr
17.10.2013.
NAGRADNA IGRA
„FOTOGRAFIJE GRADA
BELOG MANASTIRA ZA GRADSKU WEB STRANICU“
Grad Beli
Manastir organizira
nagradnu igru pod nazivom „Fotografije
Grada Belog Manastira za gradsku web
stranicu“. Rezultat ove nagradne biti će galerija fotografija za
novu web
stranicu Grada Belog Manastira kao i prigodna izloĹľba fotografija uz
dodjelu
nagrada za najbolje fotografije koja će biti priređena i postavljena u
okviru
programa proslave Dana grada, u Belom Manastiru, tijekom studenog 2013.
godine.
Cilj ove nagradne
igre je
potaknuti građane Belog Manastira, profesionalce i amatere, da svoje
fotografije o Belom Manastiru i prigradskim naseljima te Poslovne zone
Beli
Manastir, kao i svih fotografija na temu turizma i kulture sa područja
Grada, sudjelovanjem u nagradnoj igri daruju Gradu Belom Manastiru za
novu
gradsku web stranicu.
SUDIONICI:
U nagradnoj igri
mogu sudjelovati
svi zainteresirani građani od 5 do 105 godina.
NAČIN PRIJAVE:
Građani,
sudionici nagradne igre
prijavljuju se samostalno.
TEMA:
Tema nagradne
igre je „Grad Beli
Manastir sa prigradskim naseljima, Poslovna zona Beli Manastir, turizam
i kultura“.
VRSTE:
Dopuštene su
fotografije visoke
rezolucije u jpg ili tiff formatu koje će sluĹľiti za galeriju web
stranice.
OPREMA:
Svaki CD sa
fotografijama mora
sadrĹľavati podatke o sudioniku natječaja: Ime i prezime, adresu,
kontakt e-mail
i telefon, ime objekta (lokacije), te godinu nastanka fotografije.
BROJ RADOVA:
Svaki sudionik
natječaja mora na natječaj prijaviti najmanje 30 fotografija.
OCJENJIVAČKI SUD:
Ocjenjivački sud
će imenovati
organizator natječaja.
NAGRADE:
Po jedna prva,
druga i treća nagrada.
Pojedinac moĹľe dobiti samo jednu
nagradu.
Organizatori će
dodijeliti
slijedeće nagrade:
1.
mjesto:
fotoaparat Olympus SZ-30MR, srebrni
2.
mjesto:
tablet PRESTIGIO PMP3970B duo
3.
mjesto:
USB flash drive 16 GB TAKEMS MEM-DRIVE
+ KINGSTON kartica micro SDHC 16 GB,
class 4
IZLOŽBA
I DODJELA NAGRADA:
IzloĹľba
fotografija i dodjela
nagrada bit će priređena tijekom studenog 2013. godine u okviru
programa proslave Dana grada u Belom
Manastiru
PRIJAVA I ROK:
Prijaviti se na
natječaj moguće je – izravnom dostavom fotografija
na CD-u.
Posljednji dan za prijam fotografija je 04. studeni 2013.
godine.
OSTALI VAŽNI
PODACI:
Sudionici
natječaja
dostavom fotografija daju osobnu suglasnost da fotografije prelaze u
vlasništvo
Grada Belog Manastira koji u potpunosti moĹľe raspolagati sa istima.
Fotografije se moraju
odnositi na Grad Beli Manastir, prigradska naselja Branjin Vrh,
Šećeranu i
Šumarinu, Poslovnu zonu Beli Manastir kao i na turizam i kulturu sa
područja
Grada.
ADRESA:
Fotografije se
dostavljaju na slijedeću adresu: Grad Beli Manastir, K. Tomislava 53,
31 300
Beli Manastir
Dana 03.
listopada 2013. godine odrĹľana je 4. sjednica Gradskog vijeća Grada
Belog Manastira s početkom u 9,00 sati u vijećnici Gradske uprave,
Kralja Tomislava 53 u Belom Manastiru.
Na istoj sjednici razmatrana su i usvojena izvješća o radu i
financijskom poslovanju za prošlu godinu Umjetničke škole Beli Manastir
i Turističke zajednice Baranje Beli Manastir, a odbijena su izvješća
o radu i financijskom poslovanju za prošlu godinu sljedećih trgovačkih
društava: "Baranjska čistoća" d.o.o. Beli Manastir, "Baranjski vodovod"
d.o.o. Beli Manastir, "Poduzetnički centar Beli Manastir" d.o.o.,
"Radio Baranja" d.o.o. Beli Manastir i "Stanouprava" d.o.o. Beli
Manastir.
Predsjednica
Gradskog vijeća Grada Belog Manastira Jadranka Sabljak sazvala je 4.
sjednicu
Gradskog vijeća Grada Belog Manastira za četvrtak 03. listopada 2013.
godine u
09,00 sati. Sjednica će se odrĹľati u vijećnici Gradske uprave Grada
Belog
Manastira, a poziv za sjednicu moĹľete preuzeti ovdje.
10.09.2013.
JAVNI
POZIV
POTICAJI ZA DODJELU
JAVNIH PRIZNANJA GRADA BELOG MANASTIRA
Pozivaju se svi
građani Grada Belog Manastira da pošalju poticaje za
dodjelu javnih priznanja Grada Belog Manastira i to Zlatne plakete
"Sveti
Martin" i Povelje Grada Belog Manastira do 01. listopada 2013. godine.
Priznanja će se dodijeliti povodom Dana Grada, na dan Svetog Martina,
11.
studenog 2013. godine. Sve informacije o javnim priznanjima i poticaju
nalaze
se u tekstu javnog poziva, koji moĹľete preuzeti ovdje
29.07.2013.
Gradonačelnik
Grada Belog Manastira na temelju članka 72. točka 4. i 7. Statuta Grada
Belog
Manastira („SluĹľbeni glasnik Grada Belog Manastira“ broj: 4/09 i
6/09),objavljuje:
P
O Z I V
ZA
PREDLAGANJE PROJEKATA I AKTIVNOSTI RADI SUFINANCIRANJA IZ PRORAČUNA
GRADA TIJEKOM RAZDOBLJA 2014 DO 2016. GODINE
Projekti
se mogu predlagati isključivo na propisanim obrascima:
PRIJEDLOG PROJEKTA ZA
FINANCIRANJE IZ PRORAČUNA GRADA BELOG MANASTIRA preuzmi
Prijedloge
projekata i aktivnosti
treba poslati isključivo u pisanom
obliku na adresu:
GRAD BELI MANASTIR Gradonačelnik Beli Manastir, Kralja Tomislava
53.
Prijedlozi se
mogu poslati najkasnije
do 30. rujna 2013. godine. Prijedlozi
koji neće biti pripremljeni na propisanim obrascima kao ni prijedlozi
koji se
ne pošalju u navedenom roku, neće biti razmatrani niti uvršteni u
Program
sufinanciranja projekata i aktivnosti od interesa za Grad Beli Manastir
tijekom
2014. godine.
Svi oni koji su
koristili sredstva
Proračuna Grada Belog Manastira tijekom 2013. godine, moraju uz
prijedlog
obavezno dostaviti i financijsko izvješće iz kojega je vidljivo u koju
namjenu
su ta sredstva utrošena.
Dana
15. srpnja 2013. godine odrĹľana je 3. sjednica Gradskog vijeća Grada
Belog
Manastira u 11,00 sati u vijećnici Gradske uprave, Kralja Tomislava 53
u Belom
Manastiru.
Na
istoj sjednici razmatrana su i usvojena izvješća ustanova Grada Belog
Manastira Centra za kulturu Grada Belog Manastira, Dječjeg vrtića
"Cvrčak" Beli
Manastir, Gradske
knjiĹľnice Beli Manastir,
Javne profesionalne vatrogasne postrojbe Grada Belog Manastira i
Zajednice športskih
udruga Grada Belog Manastira.
Također
Gradsko vijeće je razmatralo i usvojilo izvješća o
obavljanju određenih poslova kontrole provedbe propisanih mjera zaštite
od
poĹľara na području Grada Belog Manastira.
Grahijada 2013. –
prvenstvo svijeta i okolnih sela
Dvanaest
godina odrĹľava se u Belom Manastiru natjecanje u
kuhanju graha, ali ove 2013. postalo je međunarodno i imalo najviše
kuhara do
sada iz raznih dijelova Baranje, Slavonije i Hrvatske, te Bosne i
Hercegovine,
Mađarske i Srbije. Ĺ˝eleći biti najbolji, odazvalo se 137 natjecatelja
koji su
na belomanastirskom Gradskom stadionu pripremali grah na dva načina: u
kotliću,
i u ćupovima. Ova turističko promidĹľbena manifestacija pod nazivom
Grahijada 2013.
- prvenstvo svijeta i okolnih sela, organizirana je od strane MNK Beli
Manastir
a kako je svaki kuhar imao pravo imati ekipu od osam članova uz još
ostale
goste koji su dolazili, slučajno ili sa namjerom, pretpostavlja se da
je
posjećenost sigurno bila veća od tisuću ljudi. Mišljenje tročlane
ocjenjivačke
komisije na čelu sa Arpadom Šipecom, vlasnikom poznate Kovač čarde, o
tome kakav
bi otprilike trebao biti najbolji baranjski grah znali su svi koji su
probali nešto iz ove
kuhinje, a kuhari iz drugih dijelova Hrvatske i inozemstva imali su
stalne
dileme koliko dodati paprike i drugih začina. Na kraju je uz zvuke
tamburaša
odlučeno da prvo mjesto u kategoriji Zvijezde ćupova pripada Marku
Škrobi (čiji
otac ima poznati etnorestoran Baranjska kuća), a u kategoriji kotlića
prvo
mjesto pripalo je SnjeĹľani Đurita (rođenoj u Kopačevu, a sada Ĺľivi u
Belgiji i
uskoro tamo namjerava otvoriti restoran). Drugoplasirani je Darko
Turšić,
kalvinski svećenik iz Kotline koji je dokazani gastronom i gurman na
nekoliko
sličnih natjecanja, a treće mjesto pripalo je ekipi Susjedi.
Belomanastirska
Grahijada 2013. organizirana je uz pomoć TZ Baranje, Belja, Grada Belog
Manastira, Osječko-baranjske Ĺľupanije, Centra za kulturu i ostalih
sponzora, a
posjetio ju je i doĹľupan osječko-baranjski Ĺ˝eljko Kraljičak.
10.07.2013.
Romski
filmski festival
Belomanastirska
Udruga romskog prijateljstva Luna u
svojim idejama za rad mladih osmislila je projekt «Iskustvo podijelite
sa
mladima» na kojem je organizirala filmsku radionicu u trajanju od 10
dana na
kojoj su učili kako nastaje film. Desetak mladih Roma predstavilo se u
različitim filmskim
funkcijama, od glumaca, snimatelja, scenografa, voditelja anketa,
glazbenika,
…te je tako nastalo 6 kratkih filmova, a od svih zanimljivih scena sa
njihovog
snimanja nastao je sedmi film. Prikazan je i jedan veoma zanimljiv
jednosatni
film o Romima «Lepa Diana» koji pokazuje njihov način Ĺľivota i
snalaĹľenje u
velikom gradu, te kakve sve neobične automobile mogu napraviti od
nekadašnjih
Citroenovih Diana. Provođenje ovog projekta
financirano je od strane Instituta Otvoreno
društvo iz Budimpešte koje vodi i programe dodjele financijskih potpora
za
Otvoreno društvo romske inicijative kojoj je cilj poboljšati poloĹľaj
Roma u
srednjoj i istočnoj Europi. Ovaj filmski festival otvorio je
belomanastirski
dogradonačelnik Predrag Stojanović, a kao poseban gost predstavio se
ravnatelj
Centra za ljudska prava dr.sc. Tin Gazivoda koji radi i kao savjetnik
MreĹľe
fondacija Otvoreno društvo za Hrvatsku.
10.07.2013.
Koordinacija
baranjskih
načelnika općina s gradonačelnikom Dobošom
Na
sastanku po pozivu belomanastirskoga gradonačelnika Ivana Doboša zbog
vaĹľnosti tema za cijelu Baranju odazvali su se predstavnici iz svih
baranjskih
općina a dva su problema bila posebna vaĹľna koje treba početi
rješavati. Stanje
i funkcioniranje vatrogasne sluĹľbe na području Vatrogasne zajednice
Baranja i
ocjenjivanje rada Turističke zajednice Baranje u kojoj već 3 mjeseca ne
isplaćuju plaće a direktor Nenad Bračun je otišao na drugo radno mjesto
izvan
Baranje, izazvale su gotovo dvosatnu raspravu.
Dozapovjednik
Javne profesionalne vatrogasne postrojbe
(JPVP) Grada Belog Manastira Daniel Časar podsjetio je da drĹľava
posljednjih godina smanjuje financiranje njihovog rada, te je sa oko
2,9 milijuna kuna 2009. godine to smanjeno na
ovogodišnjih 2,4 milijuna juna, dok Grad svake godine tome doda još po
800-900.000 kuna godišnje. Nova pravila normirala su i da na 800
stanovnika
bude po jedan vatrogasac, što znači da bi se njihov broj u JPVP smanjio
na
12-13, a drĹľava navedeni financijski iznos daje samo za područje Belog
Manastira dok oni odlaze na intervencije po čitavoj Baranji osim Bilja
(gdje
zbog blizine Osijeka to rješavaju njihovi vatrogasci). Baranjski
načelnici i
njihovi zamjenici raspravljali su i o
DVD-ima kojih ima dosta i za koje se izdvaja novac a često su u svom
radu
nesigurni i neefikasni. Na kraju je ipak
prihvaćena dugogodišnja inicijativa Grada i JPVP da se po suvlasničkom
principu
organizira vatrogasna postrojba koja bi pokrivala područje cijele
Baranje, a
drĹľava bi tada za financiranje decentralizirane vatrogasne funkcije
izdvajala
veća sredstva te bi na taj način rasteretili dosadašnja izdvajanja
Belog
Manastira i baranjskih općina. O ovoj ideji razmislili bi i u Općini
Bilje koja
sama financira svoju Vatrogasnu zajednicu sa 4 DVD-a. Daniel Časar iz
JPVP
istaknuo je da bi takav suvlasnički model omogućio kvalitetniju
protupoĹľarnu
zaštitu i dobivanje većih sredstava od drĹľave kojoj je u cilju
centraliziranje
vatrogastva, te otvaranje novih radnih mjesta ovisno o potrebama i
mogućnostima
svake pojedine općine. Načelnik Općine DraĹľ Stipan Šašlin objasnio je
da
oni imaju poseban ugovor sa naplatom nakon intervencija JPVP, ali da im
je to
već nekoliko puta stvorilo financijske obaveze za koje smatraju da
račun nije trebao biti
ispostavljen njima, pa je kao primjer naveo samozapaljenje vozila što
se
dogodilo na njihovom teritoriju. Sva vozila su osigurana, pa bi
osiguranje
trebalo platiti tu intervenciju a nikako Općina DraĹľ. Šašlin je
nastavio, a
pridruĹľilo mu se u razmišljanjima još nekoliko baranjskih načelnika,
kako se tu nešto mora promijeniti jer im je puno toliko
izdvajati za vatrogastvo: za DVD-e, JPVP, te Vatrogasnu zajednicu
Baranje. Na
kraju rasprave o vatrogastvu Baranje gradonačelnik Doboš zatraĹľio je
od
dozapovjednika belomanastirskih profesionalnih vatrogasaca Daniela
Časara da
pripremi model po kojem bi se vidjelo kako bi to sve trebalo
funkcionirati (a
moĹľe i usporediti sa Zabokom i Daruvarom koji već funkcioniraju na taj
način)
te da se onda Koordinacija opet sastane i pokuša nađi dogovor. Druga
zajednički vaĹľna tema
Koordinacije baranjskih načelnika i gradonačelnika Belog Manastira o
kojoj se
trebalo nešto zaključiti je problem nastao odlaskom direktora
Turističke
zajednice Baranje. Trenutno jedina zaposlena tamo Beata Kovacs pokušala
je
objasniti uzroke lošeg financijskog stanja te da su pojedine općine
prestale
izdvajati sredstva dogovorena po sporazumu koji nije bio pravno
obvezujući i da
to sada treba mijenjati u novi ugovor po kojem bi se to moralo redovno
isplaćivati. Podsjetila je kako do 1. srpnja nisu isplaćene tri plaće
jer novca
nema, a oni kao Turistička zajednica Baranje i dalje rade normalno. U
2012-oj godini bilo je 7.980 dolazaka i
13.486 noćenja što je povećanje u odnosu
na prethodnu godinu za 35 % (dolasci) i 14 % (noćenja) što nas stavlja
u
područja brĹľe rastućeg turizma i iznad drugih područja kontinentalne
Hrvatske.
A tu je i LAG, koji je nedavno dobio sredstva za dvogodišnji rad (oko
900.000
kuna) a čiji su projekti vezani osim ostalog i uz turizam. Turističkoj
zajednici Baranje u ovoj godini odobrena su 4 projekta. Nekoliko
baranjskih
načelnika općina (Petlovac, KneĹľevi Vinogradi, Darda) bilo je vrlo
kritično
prema dosadašnjem radu i ponašanju bivšeg direktora TZ Baranje Nenada
Bračuna,
te organizacijskom funkcioniranju, pa su najavili i mogući izlazak iz
ovog
interesnog udruĹľenja, iako svjesni da to baš ne bi bilo dobro jer i
Hrvatska
turistička zajednica Ĺľeli okrupnjavanje. TZ Baranje u svom radu ne
obuhvaća
DraĹľ i Bilje koji imaju samostalne turističke zajednice, a mišljenje o
tome
izrekao je Stipan Šašlin te da se po sadašnjim uvjetima i okolnostima
neće učlanjivati
u TZ Baranje i zatvoriti svoju TZ DraĹľ koja postoji već 10-ak godina,
posebno u
ovo vrijeme kada nekoliko članica Ĺľeli izaći. Potrebno je napraviti
reformu i
promjene razmišljanja u TZ Baranje kako bi se obuhvatila cijela Baranja
jer će
tek tada to postati prihvatljiva turistička zajednica za sve. Nisu
svima
jednaki prirodni uvjeti i turistički potencijali a mi smo toga potpuno
svjesni
ali dok je ovakav sistem upravljanja Općina DraĹľ sigurno neće ući u TZ
Baranje.
08.07.2013.
Predsjednica
Gradskog vijeća
Grada Belog Manastira Jadranka Sabljak sazvala je 3. sjednicu Gradskog
vijeća
Grada Belog Manastira za ponedjeljak 15.
srpnja 2013. godine u 11,00 sati. Sjednica će se odrĹľati u vijećnici
Gradske
uprave Grada Belog Manastira, a poziv za sjednicu moĹľete preuzeti ovdje.
05.07.2013.
Dana 05. srpnja
2013. godine odrĹľana je 2. sjednica Gradskog vijeća Grada Belog
Manastira u
18,00 sati u vijećnici Gradske uprave, Kralja Tomislava 53 u Belom
Manastiru.
Na istoj sjednici
Mandatna komisija podnijela je Izvješće povodom stavljanja mandata
člana
Gradskog vijeća Grada Belog Manastira Miroslava Dragaša u mirovanje iz
osobnih
razloga te je na sjednici Gradskog vijeća prisegnuo zamjenik člana
Gradskog
vijeća Nikola Pajčin.
Izabrani su i
potpredsjednici Gradskog vijeća Grada Belog Manastira: Ĺ˝eljka Zagvozda
i Srećko
Ivković.
Na sjednici su
prisegnuli i gradonačelnik Ivan Doboš, te njegovi zamjenici: Marko
Bogatić,
Zoran Kranjčec i Predrag Stojanović.
Gradsko vijeće
donijelo je i Rješenja o razrješenju i imenovanju sljedećih radnih
tijela
Gradskog vijeća Grada Belog Manastira:
Razmjena
iskustava i zajednički projekti LAG-a Baranja i
slovačkog Chopoh Juh
Na
četverodnevnoj posjeti članova LAG-a Chopoh Juh iz Myta
pod Dumbierom pokraj Banske Bistrice u Slovačkoj razmjenjivala su se
međusobna
iskustva sa članovima LAG-a Baranja uz suradnju belomanastirske
konzultantske
tvrtke Subra Consulting d.o.o. i Turističke zajednice Baranje.
Ovo je uzvratna posjeta jer su Baranjci već boravili tamo
kako bi radili na zajedničkom projektu «Razmjena
znanja o turizmu i LEADER principu između Hrvatske i Republike
Slovačke» čija
je vrijednost nešto manja od 50 tisuća eura. Najveći dio projekta, oko
67
% financira Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj (EAFRD, dok
oko 12 %
financira Republika Slovačka, te 19 % Republika Hrvatska. Gosti su
upoznali
domaćine da se prema mjerilima Organizacije za gospodarsku suradnju i
razvoj
(OECD) gdje je gustoća stanovništva manja od 150 stanovnika po
četvornom
kilometru smatra ruralnim područjem pa je takvo oko 85 % slovačkog
teritorija na
kojem Ĺľivi 48 % ukupnog stanovništva u 2745 sela. Dopunjujući ovu
statistiku sa
podacima iz Hrvatske, predsjednik LAG-a Baranja Janoš Seleši istaknuo
je
vaĹľnost stvaranja lokalnih akcijskih grupa kojih trenutno funkcionira
oko 50,
te da je Hrvatska ruralnija, jer je više od 90 % teritorija ruralno a
na tom
prostoru Ĺľivi više od 70 % stanovništva u oko 6654 sela. Partnerski
baranjsko
slovački LAG-ovi razgovarali su o LEADER pristupu, kao i o najavi
promjena
zakonske regulative za rad LAG-ova u idućoj godini. Iz Subre Consulting
detaljnije su upoznali okupljene o novijima inovativnim baranjskim
turističkim
proizvodima: Geocaching i Off-road Sarmijada, te kao najnovije
Obiteljsko
izletište Šećeransko jezero koje tek treba postati veliki centar za
rekreaciju, slobodno vrijeme i
turizam. Goste iz slovačkog LAG-a vodilo se sve dane njihovog posjeta
na
turistički zanimljive lokacije kako bi ih se što više upoznalo sa
potencijalima
kojima obiluje turistička ponuda Baranje
i Osijeka.
04.07.2013.
Nastavak
radova na Trgu slobode i nove gradske investicije
veće od 9 milijuna kuna
Na tiskovnoj konferenciji gradonačelnik Ivan Doboš
sa dogradonačelnicima najavio je nekoliko značajnih investicija koje će
uskoro
započeti. Među prvima je početkom tjedna potpisani ugovor sa
Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije
o nastavku radova na rekonstrukciji gradskog trga u vrijednosti 5,8
milijuna
kuna. Kako taj iznos neće biti dovoljan za potpuni završetak,
gradonačelnik je
istaknuo da će se razlika za još potrebnih oko 1,5 milijuna kuna
namaknuti iz
gradskih proračunskih sredstava za 2014. godinu. Izvođač radova najavio
je dovođenje
mehanizacije i ostale pripremne radnje, pa bi se već sredinom srpnja
započelo sa radom
a prema planiranoj dinamici radova sve bi bilo gotovo do kraja oĹľujka
2014.
godine. Ovaj najnoviji dio rekonstrukcije Trga slobode koji će imati
više
zelenila i drveća u odnosu prema do sada rekonstruiranom, obuhvatio bi
sve od
završene prve faze pa do Ulice Vladimira Nazora, te dio Ulice Imre
Nagya i mali
trg ispred zgrade Pošte do Stepinčeve ulice. Ovom prilikom bit će
ispravljeni i
nedostatci uočeni nakon završetka prethodnih radova. U potpuno novom
arhitektonskom rješenju Trga slobode sve bi bilo novo osim spomenika
Crvenoj
armiji koji ima međunarodni značaj i koji će ostati na istoj lokaciji.
Gradonačelnik
Doboš najavio je još dva projekta koja će se ostvariti suradnjom sa
Fondom za
zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koje će ih financirati sa 80
%, dok
će Grad imati obvezu namaknuti preostalih 20 %. Grad je još prije od
Fonda
dobio odluku o sufinanciranju linije za razvrstavanje otpada u
vrijednosti
milijun i 455 tisuća kuna uz uvjet da osigura potrebnu dokumentaciju a
Fond bi
financirao i izgradnju objekta za njen smještaj. Prije 10-ak dana
dobivena je
lokacijska dozvola pa još samo treba dogovoriti datum potpisivanja
ugovora sa
Fondom, a završetkom ove višestruko značajne investicije otvorilo bi se
i 5-6
novih radnih mjesta. Novi gradski
ekološki projekt je i odluka sa kojom se sa 20 % sufinancira kupovina
tisuću
kompostera vrijednih 360.000 kuna a koji će se besplatno podijeliti
kućanstvima
kako bi im omogućili zbrinjavanje biorazgradivog otpada (trave,
grana, lišća, razgradivog otpada iz domaćinstva, i slično). Ovo će
znatno
smanjiti količine ove vrste otpada koje gradska tvrtka Baranjska
čistoća mora
odvoziti a na samom odlagalištu čini veliki volumen i zauzima jako puno
prostora.
Gradonačelnik Ivan Doboš podsjetio je i da «Jedinice lokalne samouprave
koje ne
omoguće zbrinjavanje biorazgradivog otpada podlijeĹľu visokim kaznama
koje
propisuje Zakon». Vrijednost sve tri ove gradske investicije veća je od
9
milijuna kuna. Osim ovih novosti, gradonačelnik Ivan Doboš i njegovi
zamjenici
najavili su još neke prije pokrenute projekte koji čekaju odobrenje.
Tako bi se
preko Hrvatskih voda gradio novi gradski pročistač otpadnih voda
vrijedan 15
milijuna kuna jer je sadašnji preopterećen i funkcionira na gornjoj
granici
maksimalne iskoristivosti. Dok nije bilo
nikakvog pročišćavanja, povremeno su se dešavali problemi sa zagađenjem
Karašice i sumnji da je to uzrok uginuća riba. Beli Manastir je među
rijetkim
gradovima koji je uspješno iskoristio sve mogućnosti rada pročistača i
nakon
njegove izgradnje takvih problema više nije bilo. Gradonačelnik Doboš
iznio je
i podatak da Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije
čeka natječaj u sklopu programa EIB-3 preko
kojeg bi se financirala gradnja većeg broja dječjih vrtića u Hrvatskoj
a među
njima je i belomanastirski koji već ima svu potrebnu dokumentaciju i
dozvole za
početak radova. Cijena vrtića prema tom projektu veća je od 20 milijuna
kuna,
pa bi ga zbog trenutne ekonomske situacije trebalo skromnije izgraditi
ili
graditi prema prioritetima potreba (najprije za jasličnu skupinu, te
djecu koja
su zbog novog vrtićkog standarda (više prostora po djetetu) postala
višak
u sadašnjem vrtiću. Na kraju tiskovne
konferencije gradonačelnik Doboš podsjetio je i na problem gradskog
stadiona
koji ima pripremljenu svu potrebnu dokumentaciju za izgradnju ali da je
to
prevelika investicija za koju grad nema dovoljno novca pa se čeka
otvaranje
nekoliko EU fondova gdje bi nastupili zajedno u suradnji sa mađarskim
Mohačem
koji ima isti problem. Mohač je u svojim projektima različitih namjena
do sada već
iskoristio znatna sredstva iz fondova EU-a i ima više iskustava u tome
pa je o
zajedničkom projektu već sve dogovoreno.
03.07.2013.
Savjet
mladih Grada Belog Manastira odrĹľao je 5. sjednicu na
kojoj je jedina tema bila predlaganje i dogovori oko programa zabavnih,
kulturnih i sportskih sadrĹľaja koji će
se odvijati ovoga ljeta. Prema najavi predsjednika Savjeta Roberta
KoĹľića, Belomanastirsko
ljeto mladih 2013. počelo bi 19. srpnja organiziranjem DC partyja
(donesi svoju
cugu, a misli se na sokove) gdje bi se odrĹľao koncert na otvorenom uz
Ĺľivu
glazbu. Kako oko svega treba još nekoliko dogovora a vremena je malo,
ostaje
nada da će se to ipak uspjeti organizirati. Ono što se za sada sigurno
kalendarski
zna su odrĹľavanje jedne kazališne
predstave (a za drugu još treba potvrditi), šest foto izloĹľbi i
različiti Zumba
sadrĹľaji, te kino predstave na otvorenom koje svakog ljeta
organiziraju
Centar
za kulturu Grada Belog Manastira i Foto-kino klub «Baranja film» (Mikro
ljetno
kino od 29.07. do 02.08., i projekcije filmova u suradnji sa Hrvatskim
filmskim savezom od 14.08. do 18.08., a bit će i pojedinačnih filmova
26.07., 09.08.
i 16.08.). Od ostalih zabavnih događanja ovoga ljeta u Belom Manastiru
najavljeno je: igre mladih pod nazivom "Kako su se igrali naši
djedovi", utrke u sporoj voĹľnji bicikla, turnir u stolnom nogometu,
priredba o vaĹľnosti igre, Zumba tonic (tečaj zumbe za djecu),
internacionalni
Zumba party, turnir u PES-u na otvorenom
(kompjuterski nogomet), večer poezije, noć parodije, gledanje suza sv.
Lovre,
fitness poligon po gradu, igre na vodi koje će se odrĹľavati na
bazenima
i druge
zanimljive aktivnosti. Do sada su sudjelovanje sa svojim aktivnostima i
pristajanje da to bude kroz
zajednički jedinstveni program na Belomanastirskom ljetu mladih 2013.
potvrdili:
Centar za kulturu Grada Belog Manastira, Foto-kino klub «Baranja film»,
Udruga Skok, Klub Tradicijski korzo, Udruga Fit 4
Life, Udruga P.G.D.I. i Centar za mlade Beli Manastir, a pozivaju se i
sve
ostale gradske udruge da se priključe sa svojim aktivnostima. Na ovoj
sjednici
osim članova Savjeta mladih svojim idejama, prijedlozima i iskustvom u
organiziranju sličnih manifestacija pomogli su i dogradonačelnici Zoran
Kranjčec i Marko Bogatić, ravnatelj Centra za kulturu Grada Belog
Manastira Edo
Jurić, te predsjednica Zajednice športskih udruga Grada Belog Manastira
i
voditeljica Udruge Skok - športska rekreacija i ples Evica Čutoraš.
Kraj
Belomanastirskog ljeta mladih 2013. planiran je za 23. kolovoza uz
večernji DC
party i Ĺľivu glazbu.
02.07.2013.
Predsjednica
Gradskog vijeća Grada Belog Manastira Jadranka Sabljak sazvala je 2.
sjednicu
Gradskog vijeća Grada Belog Manastira za petak 05. srpnja 2013. godine
u 18,00
sati. Sjednica će se odrĹľati u vijećnici Gradske uprave Grada Belog
Manastira,
a poziv za sjednicu moĹľete preuzeti ovdje.
25.06.2013.
ObiljeĹľen Dan
drĹľavnosti
Polaganjem vijenaca kod Središnjeg kriĹľa na Katoličkom
groblju u Belom Manastiru odana je počast poginulima hrvatskim
braniteljima.
Vijence su na Dan drĹľavnosti poloĹľili: gradonačelnik Ivan Doboš sa
dogradonačelnicima, predsjednica Gradskog vijeća Jadranka Sabljak, i
predstavnici vodećih političkih stranaka (koalicije SDP-HNS, HDZ-a,
HSU-a i
HSP-a dr. Ante Starčević), te udruga proisteklih iz Domovinskog rata.
Vijenac
(BUHB-PTSP) i zapaljeni lampioni političkih stranaka i udruga kao znak
obiljeĹľavanja Dana drĹľavnosti ostavljeni su i ispred Spomenika
hrvatskim
braniteljima na Trgu slobode u Belom Manastiru.
24.06.2013. Otvoren
Ljetni kamp tehnike 2013.
Zajednica tehničke kulture Grada Belog Manastira
organizira
već osmi put trodnevni Ljetni kamp tehnike koji je ove godine okupio
46-ero
djece iz 7 baranjskih osnovnih škola, te Prve srednje škole Beli
Manastir i
Gimnazije Beli Manastir. Kamp se od 24. do 26. lipnja odrĹľava u Etno
selu
belomanastirskog hotela Patria uz vodstvo 10 mentora koji će sa
učenicima
teoretski i praktično odrĹľavati radionice iz područja robotike,
zrakoplovnog modelarstva,
prometne kulture, digitalne radio komunikacije, multimedije, digitalne
fotografije, te dokumentarnog i
animiranoga filma. Posljednjeg dana pred zatvaranje sve će se skupine
predstaviti sa radovima koji su nastali na ovim radionicama, pa će tako
i
snimljeni film sa filmske radionice biti poslan na filmski festival u
Osijek na
ocjenjivanje. Ljetni kamp tehnike 2013. otvorio je gradonačelnik Ivan
Doboš uz
dogradonačelnika Predraga Stojanovića, dok je tajnik belomanastirske
Zajednice
tehničke kulture DeĹľe Kučera istaknuo praktičnu i pedagošku korisnost
odrĹľavanja ovih stručnih radionica, te da je ove godine izuzetno
porastao interes mladih za radionicu digitalne
fotografije, ali da nisu mogli primiti sve zainteresirane koji su
htjeli više
učiti o ovoj temi.
22.06.2013. «Na
putu vina i starina» po treći put u Branjinom Vrhu
Buđenje turističkih potencijala Branjinoga Vrha pokrenulo
je
zadnjih godina nekoliko mjesnih udruga uz snaĹľnu podršku Grada Belog
Manastira
i Osječko-baranjske Ĺľupanije. Glavni organizator manifestacije je
Udruga
voćara, vinogradara i vinara «Svetog KriĹľa» koja to uspješno radi već
po treći
put. Prilika je to da se predstave proizvođači rakije i vina, te
raznolikih
domaćih gastronomskih specijaliteta, od kulena pa do kolača, i sve to
uz zvuke
neumornih tamburaša.
Domaćini su u
šokačkim narodnim nošnjama, a tu su i konji,
i konjanici, uz posebno, za ovu priliku,
6 ukrašenih zaprega zašto su se posebno pripremali članovi Konjogojske
udruge
Baranja, te Konjičkog kluba «Baranjsko biserje». Sve počne okupljanjem
i
druĹľenjem domaćih i gostiju na mjesnom trgu, nakon čega se odlazi do
prvog
odmorišta, a ove je to godine bilo ispred novoizgrađenog KriĹľa svetoga
Ivana
Nepomuka gdje je ovogodišnju manifestaciju otvorio zamjenik Ĺľupana dr.
sc.
Ĺ˝eljko Kraljičak i belomanastirski gradonačelnik Ivan Doboš uz
dogradonačelnika
Zorana Kranjčeca. Turizam, i posebno vinske ceste su pravi put koji
treba
nastaviti razvijati ovdje u Baranji i čitavoj Osječko-baranjskoj
Ĺľupaniji, istaknuo
je Kraljičak, te potvrđujući da će svi zainteresirani dobiti podršku u
radu od Turističke
zajednice Osječko-baranjske Ĺ˝upanije i Turističke zajednice Baranje.
Na
sljedećem odmorištu i podrumu organizirana je zakuska gdje se
domaćinski punih
stolova hrane i pića predstavila obitelj Mate Janića uz zvuke
tamburaškog
sastava «Baranjski bećari». Završna lokacija odrĹľavanja manifestacije
«Na putu
vina i starina» odvijala se uz ručak u podrumu Alena Blagusa sve do
večernjih
sati.
21.06.2013. Izbori
za novo Gradsko vijeće Belog Manastira
Nakon provedenih lokalnih izbora odrĹľana je i prva,
konstituirajuća sjednica Gradskog vijeća Belog Manastira gdje su novi
članovi:
Davorin Bubalović, Ivan Vukelić, Saša Šipek, Robert Jankovics, Ivan
Šutalo,
Krunoslav Perišin, Nevenka Kolesarić, Ĺ˝eljka Zagvozda, Srećko Ivković,
Šandor
Juhas, Miloš Vojtek, Miroslav Dragaš, Jadranka Sabljak, Damir Mendler,
Goran
Hes, Stevan Ristić, Bojana Vukosaljević i Milan Dadić odlučili da
predsjednica
Vijeća bude Jadranka Sabljak iz HDSSB-a, dok će njezini zamjenici biti
izabrani
na slijedećoj sjednici. Podršku ovakvom izboru sa 11 glasova dali su
vijećnici
koalicije SDP-HNS, HDSSB-a i SDSS-a, dok su sa 7 glasova suzdrĹľani
bili
članovi
HDZ-a, HSU-a i DZMH-a
21.06.2013. Dan
antifašizma obiljeĹľen polaganjem vijenaca
ObiljeĹľavanjem svake godine
22. lipnja kao Dana
antifašističke borbe Hrvatske tradicionalno se širom domovine polaĹľu
vijenci na
spomenike i spomen obiljeĹľja. Svrstavanjem u Drugom svjetskom ratu na
stranu
borbe protiv fašizma, Hrvatska se tako našla u velikoj zajednici sa
ostalim
europskim i svjetskim drĹľavama koje nisu htjele biti porobljene i
okupirane. Ove
godine na zajedničku grobnicu boraca NOR-a i Crvene armije sa
spomenikom na
belomanastirskom Partizanskom groblju vijence su poloĹľili:
gradonačelnik Ivan
Doboš, dogradonačelnici Predrag
Stojanović i Zoran Kranjčec, te predstavnici gradske i Ĺľupanijske
udruge
antifašističkih boraca i antifašista, uz nekoliko političkih stranaka i
udruga
građana. Osim vijenaca, na istom groblju poloĹľeni su i buketi cvijeća
na biste
baranjskih antifašista: Sare Bertić, Jovana Lazića i Ernea Kiša.
16.06.2013. Završen
Tjedan kulture Mađara u RH (08.-16.
lipnja)
IzloĹľbom umjetničkih radova
nastalih na trodnevnoj likovnoj
koloniji u Belom Manastiru i Novom Bezdanu što ju je organizirao Savez
mađarskih udruga (SMU) završila je ovogodišnja manifestacija Tjedan
kulture
Mađara u Republici Hrvatskoj. Priređujući svake godine višednevni
program u
mjestima gdje ih ima značajniji broj predstavljaju se kroz večeri
folklora, koncerte, knjiĹľevne večeri,
izloĹľbe starih fotografija, te ručnih i umjetničkih radova.
Likovnu koloniju
organizirali su sada prvi put, a na njoj su se okupili umjetnici iz
Belog Manastira, Branjinoga Vrha, Zmajevca, Luga,
pa čak i iz Slovenije (jedna od umjetnica, a podrijetlom je Baranjka).
Nastale
slike umjetnici su poklonili pa će se one trajno nalaziti postavljene
kao
izloĹľba u belomanastirskom Pučkom otvorenom učilištu Baranyai Julia,
Vladana
Desnice 79. O velikom značaju odrĹľavanja ovakve manifestacije čiji je
pokrovitelj Savjet za nacionalne manjine RH govorio je predsjednik
SMU-a Šandor
Juhas, te pozdravio umjetnike, prisutne građane, gradonačelnika Ivana
Doboša,
te dogradonačelnika Predraga Stojanovića.
14.06.2013.
Međunarodna Zelena zastava Osnovnoj školi
«Dr. Franjo Tuđman»
Više od 12 godina rada u različitim aktivnostima brige za
okoliš u svakodnevnom Ĺľivotu učenika i nastavnika belomanastirske
Osnovne škole
«Dr. Franjo Tuđman» donijelo im je priznanje da se mogu uvrstiti u
popis međunarodnih
eko-škola i pravo da imaju Zelenu zastavu. Osim ekologije, dodatne
bodove pri
ocjenjivanju zasluĹľili su i zbog drugih projekata povezanih sa
zaštitom
prirode
i okoliša u svom dvorištu, a to su proglašenje najljepšeg školskog vrta
u
regiji i ovom dijelu kontinentalne Hrvatske, te posebno dizajnirani sa
klupama
i cvijećem nagrađeni najljepši školski trg koji se nalazi ispred same
škole. Prema
riječima ravnatelja škole Damira Mendlera, ovo je veliko priznanje za
njihov
trud u odgajanju mladih generacija koje
bi morale biti osjetljive na zaštitu okoliša i osposobljene za
donošenje odluka
o ekološkoj svijesti da bi generacijama iza nas ostavile nezagađenu
prirodu. Članarina
među ovim odabranim eko-školama godišnje se naplaćuje 5.000 kuna, što
je novac
sa kojim bi se moglo još nešto korisno uraditi, a umjesto škole, Grad
Beli
Manastir godinama već preuzima tu financijsku obavezu na sebe.
Prigodnom
okupljanju učenika i nastavnika ispred škole pridruĹľili su se
gradonačelnik
Ivan Doboš, te dogradonačelnik Predrag Stojanović, a Zelenu zastavu
zajednički
su na jarbol podigli ravnatelj i gradonačelnik.
12.06.2013.
Izvanredni sastanak StoĹľera za zaštitu od poplava
Grada Belog Manastira
Nakon najnovijeg
proglašenja Stanja direktne opasnosti od
poplava na područjima uz rijeke Dunav i Dravu odrĹľan je i izvanredni
sastanak StoĹľera za zaštitu od poplava Grada
Belog Manastira kako bi se na vrijeme izvršile preventivne radnje i
smanjile
mogućnosti nastanka materijalne štete i ljudskih Ĺľrtava. Gradonačelnik
Belog Manastira i zapovjednik StoĹľera Ivan Doboš
iznio je podatke o trenutnom stanju na
terenu, te podsjetio na potrebnu koordinaciju svih nadleĹľnih sluĹľbi u
slučaju eventualnog
popuštanja nasipa i poplave koja bi mogla direktno ugroziti
stanovništvo.
Preventivno su napravljene određene radnje ako dođe do direktne
ugroĹľenosti stanovništva i potrebne
evakuacije, pa su u pripravnosti tri belomanastirske sportske dvorane
koje mogu
primiti oko 600 ljudi. Ako bude trebalo, pomoć građanima spremno je
pruĹľiti i jedanaest ekipa
educiranih volontera Gradskog društva Crvenog kriĹľa kojima bi se
priključili i
građani koji se javljaju da su spremni pomoći. Zapovjednik StoĹľera
Ivan
Doboš
istaknuo je da bi najveće probleme i
štete mogle stvarati podzemne vode i njihovo zadrĹľavanje u idućih
10-15
dana,
pa i duĹľe
07.06.2013.
Turistički atraktivno natjecanje Combat Race po
prvi puta odrĹľano u Hrvatskoj
Šećerana pored
Belog Manastira bila je mjesto okupljanja
60-ak natjecatelja iz šest drĹľava koji su se natjecali u utrci
izdrĹľljivosti
kroz 18 različitih prepreka na stazi duĹľine šest kilometara. Izuzetna
atraktivnost prolaska preko potoka i kanala, preko pet metara visokog
zida od
bala sijena, ispod bodljikave Ĺľice, kroz vatru, kroz paukovu mreĹľu,
uspinjanja
pomoću uĹľeta i slično, samo su dio prepreka za 10-ak četveročlanih
ekipa (3
muška + 1 Ĺľenski član), te 20-ak onih koji su se natjecali u
pojedinačnoj
kategoriji.
Organizator ovog
prvog Combat Racea je Orijentacijski klub Sova iz
Šećerane a suorganizator Turistička zajednica Baranje koja u ovome vidi
veliki
turistički potencijal jer se osim ovog glavnog događanja nude i drugi
različiti
sadrĹľaji za goste. Od odrĹľavanja ovog međunarodnog natjecanja i onih
koja će se
nastaviti velika očekivanja imaju i iz
Grada Belog Manastira jer je lokacija idealna i nalazi se u sklopu
planiranog i
započetog u izgradnji turističko obiteljskog izletišta Šećeransko
jezero. Osim cjelodnevne
ponude jela i pića ispod velikog šatora, ponuđeni su i drugi zabavni
sadrĹľaji,
dok su u pauzi između trka odrĹľane dvije prezentacije borilačkih
sportova (Judo
kluba «Mladost» iz Osijeka i Ki Aikido klub «Beli Manastir») te
zanimljiva
prezentiranja članica Kluba «SKOK» i novootvorenog Fitnes centra «Fit 4
Life»
iz Belog Manastira. Da svim gostima bude zanimljivije odrĹľana su i
manja natjecanja
u prebacivanju traktorske gume i nošenju partnerice preko ramena, što
je
pobudilo veliki interes. Poslije finalnog natjecanja i podjele plaketa
i
nagrada, zabavni dio programa nastavili su članovi rock-skupine «Raw
Spirit» iz
Pečuha.
Poslije ovog
prvog Combat Racea
2013. vremenski rezultati natjecanja su:
Više od sata
trajao je poetsko glazbeni program uz
tradicijske igre i plesove što ga je osmislilo Baranjsko rusko društvo
prijateljstva u Dvorani za produkcije Umjetničke škole Beli Manastir.
Ova, sada
već druga Baranjsko-ruska večer zainteresirala je mnoge građane, pa
slobodnih
mjesta za sjedenje nije bilo.
Podsjećajući na
otvaranju da ovakve večeri koje
predstavljaju spoj baranjske i ruske kulture potiču širenje
multikulturalnosti ne samo na području Belog Manastira
već i cijele Baranje, predsjednik ovog društva prijateljstva, Predrag
Stojanović, najavio je promjene u najavljenom programu jer je očekivani
Ĺ˝enski ruski zbor «Rjabinuška» u zadnji je čas
javio da nisu u mogućnosti nastupiti zbog tehničkih razloga. Istaknuo
je da se ipak
nije moglo odustati od ove dugo očekivane večeri zbog svih ostalih
izvođača
koji su duĹľe vrijeme uvjeĹľbavali program i pripremali se za nastup. A
da bi sve
od početka do kraja bilo u ruskim tonovima brinula se voditeljica
programa
Ana-Marija PapeĹľ, profesorica ruskog jezika i knjiĹľevnosti koja je
povremeno i
recitirala ruske klasike.
Tamburaški sastav
«Baranjski biseri» iz KneĹľevih
Vinograda izveo je: Kvinta kolo, Volga, Volga i Uraljskaja Rjabinušku /
Katjušu,
dok su iz Folklorne skupine dječjeg vrtića «Zeko» u Ĺľivopisnim
narodnim
nošnjama nekoliko puta dobivali aplauze za tradicijske igre i plesove
Baranje,
te igrokaz Maša, medo, kuračka. Mnogima će u sjećanju ostati i nastup
Glazbenog
sastava «Triola» koji je izvodio
svjetski najpoznatije ruske pjesme: Podmoskovske
večeri, Gari gari maja zvijezda /Oči čornije, Ivuški, Darogaj dljinaju,
te Oj,
mama, mama, mama. Nakon 75 minuta programa Baranjsko-ruske večeri što
je
izazivao zadovoljstvo publike, uslijedio je drugi dio u kojem su svi
zajedno,
izvođači i publika, imali priliku kušati različite slatko-slane ruske
kulinarske specijalitete i čaj iz dva
originalna ruska samovara. Da je Baranjsko- rusko društvo prijateljstva
kao
organizator bilo zadovoljno interesom i brojem publike potvrđuje se sa
najavom
odrĹľavanja i drugih sličnih manifestacija, a odrĹľavanje treće ovakve
večeri sa
sličnim programom je sigurno.
07.06.2013. Završen
2. Dječji kazališni festival u Belom Manastiru
Cijeli tjedan od 3. do 7.
lipnja u dvorani belomanastirskog
kina odrĹľavale su se predstave za djecu u izvedbi nekoliko kazališta i
kazališnih skupina iz Slavonije, a završne večeri domaćinski je
nastupilo i
Gradsko kazalište Beli Manastir. Ovaj festival za djecu pokrenut prošle
godine
imao je vrlo dobru posjećenost pa su organizatori iz Udruge «Alerga»,
Gradskog
kazališta Beli Manastir i Centra za kulturu odlučili djecu razveseliti
i ove
godine. Program je sadrĹľavao svake večeri po jednu predstavu, pa su
tako odigrane: «Dvije sretne sove» Dječjeg
kazališta Bjelovar, «Hoću, mogu» Dramske druĹľine iz Bizovca,
«Kuki i Kvaka» slavonskobrodske Kazališne druĹľine «Ivana
Brlić-MaĹľuranić», «Postolar i vrag» u izvedbi vinkovačkog Gradskog
kazališta «Joza
Ivakić», te premijera predstave «Put po svijetu» Gradskog kazališta
Beli
Manastir. Posjećenost predstava bila je vrlo dobra, a procjenjuje se da
je u
svih 5 dana oko 1500 djece i roditelja odgledalo barem jednu od ovih
dječjih
predstava.
07.06.2013.
Nakon provedenih
lokalnih izbora 02. lipnja 2013., Gradsko izborno povjerenstvo Grada
Belog Manastira utvrdilo je i objavljuje finalne rezultate za izbor gradonačelnika u
drugom krugu
07.06.2013.
BARANJSKO-RUSKO
DRUŠTVO PRIJATELJSTVA
POZIVA VAS NA
BARANJSKO-RUSKU VEČER
U PETAK 7 LIPNJA U
18 SATI
DVORANA ZA PRODUKCIJE UMJETNIČKE ŠKOLE
BELI MANASTIR, KRALJA TOMISLAVA 2
UČESTVUJU
Ĺ˝enski ruski zbor "Rjabinuška"
Tamburaški sastav "Baranjski biseri"
Folklorna skupina dječjeg vrtića "Zeko"
Glazbeni sastav "Triola"
04.06.2013.
Nakon provedenih
lokalnih izbora 02. lipnja 2013., Gradsko izborno povjerenstvo Grada
Belog Manastira utvrdilo je i objavljuje nesluĹľbene rezultate za izbor gradonačelnika u
drugom krugu
28.05.2013.
Nakon provedenih
lokalnih izbora 19. svibnja 2013., Gradsko izborno povjerenstvo Grada
Belog Manastira utvrdilo je i objavljuje konačne rezultate za
Sajam projektnih
ideja u Belom Manastiru je dio prekograničnog projekta Rural.net što ga
financira Europska unija
LAG Baranja i Udruga Slap su nastavljajući
svoje
aktivnosti regionalnog povezivanja i ruralnog razvoja ovog područja
organizirale Sajam projektnih ideja, a poslije i okrugli stol za
širenje novih znanja i ideja. OdrĹľavanje ove manifestacije je dio
projekta Rural.net vrijednosti 146.628 eura što ga sufinancira Europska
unija u sklopu IPA prekograničnog programa Mađarska - Hrvatska. Prije
otvaranja sajma u etno-selu belomanastirskoga hotela Patria o vaĹľnosti
i neminovnosti većeg povezivanja govorili su: gradonačelnik Belog
Manastira Ivan Doboš, predsjednik LAG Baranja Janoš Seleši, načelnik
mađarske općine Beremend Stjepan Oršokić i predsjednica Udruge za
kreativni razvoj Slap, Sonja Vuković. Degustacije većeg izbora voćnih
rakija, kvalitetnih vina, kulena, raznih sireva i domaćih kolača su
bili samo dio ponude baranjskih proizvođača koji se bore za trĹľište i
koji zbog nadolazećeg članstva u EU Ĺľele biti što bolje pripremljeni
za
to. Posebno je iz svojih dosadašnjih iskustava naglasio Oršokić kako
Europska unija već pravi i ima dio planiranog proračuna za razdoblje do
2020. godine, te je izuzetno vaĹľno da Hrvatska i Mađarska kvalitetnim
projektima pokušaju povući više novca, a ruralni razvoj u svemu ima
poseban prioritet. Nedovoljno privlačenje europskog novca u Hrvatsku je
prema mišljenju gradonačelnika Doboša zbog premalenog broja stručnih
timova koji su sposobni za pisanje i provođenje EU projekata, pa je
nuĹľno i hitno potrebno zaposliti one koji to mogu.
Zajedničke strategije i udruĹľivanje naših
potencijala ruralnog razvoja mađarske i hrvatske strane pograničnih
područja dviju Baranja moraju biti tema od najveće vaĹľnosti kako bi se
na taj način poboljšala kvaliteta Ĺľivota u pograničnom području.
Organizirani okrugli stol pod radnim nazivom Partnerstva i inovacije
obuhvatio je temu «Partnerstva: prilike i izazovi» o čemu je detaljnije
objašnjavala projektna menadĹľerica Nada KoĹľul iz Regionalne razvojne
agencije Slavonije i Baranje, dok je o inovacijama, proizvodnji i
prodaji glavnu riječ vodio poduzetnik Miroslav Varga iz osječkog Escape
Studio, jedan od najnagrađivanijih hrvatskih predavača iz oblasti
informacijskih tehnologija. Na sajmu su ravnopravno predstavljeni i
mađarski partneri u projektu, Manjinska udruga «Naši ljudi» i LAG
Beremend.
20.-24.05.2013.Tjedan
koncerata i puno glazbe povodom 5 godina Umjetničke škole Beli Manastir
ObiljeĹľavajući svoj jubilarni 5. Dan škole od 20. pa sve
do 24. svibnja Umjetnička škola Beli Manastir je organizirala veoma
raznolik program u izvedbi svojih i gostujućih učenika iz drugih
glazbenih škola, te različitih sastava i orkestara. Prvoga dana, u
gotovo dvosatnom koncertu nastupilo je 37 izvođača, učenika ove škole
koji su svirali na različitim instrumentima, tamburaški sastav,
pjevački zbor, skupina za suvremeni ples, te najmlađi iz Predškole
plesa. Drugi koncertni dan obiljeĹľen je gostovanjima učenika iz
nekoliko slavonskih glazbenih škola, te iz Rume u Srbiji, pa su se tako
predstavili: Osnovna škola Dragutina Tadijanovića (Vukovar), Odjel
glazbene škole; Glazbena škola Josipa Runjanina (Vinkovci); Područni
glazbeni odjeli Osnovne škole Matije Petra Katančića (Valpovo); Osnovna
muzička škola «Teodor –Toša Andrejević» (Ruma, Srbija); Glazbena škola
Franje Kuhača (Osijek); Osnovna glazbena škola Kontesa Dora (Našice);
Osnovna glazbena škola pri OŠ «Ivan Goran Kovačić» (Đakovo) i Osnovna
glazbena škola pri OŠ «August Harambašić» (Donji Miholjac).
Završetak koncerta domaćinski su svojim nastupom izveli
učenici Umjetničke škole Beli Manastir. Trećeg i četvrtog dana
obiljeĹľavanja Dana škole, izvodili su se motivacijski koncerti za
učenike osnovnih škola Baranje. Petoga, i završnoga dana program
obiljeĹľavanja pod nazivom «Baranjski glazbeni susreti» sastojao se od
nastupa: Kvinteta harmonika bm5h, Tamburaškog orkestra Umjetničke škole
Beli Manastir, Puhačkog orkestra Šikloš (Mađarska), Gudačkog orkestra
Šikloš (Mađarska), te Puhačkog orkestra Vilanj (Mađarska).
20.05.2013.
Nakon provedenih
lokalnih izbora 19. svibnja 2013., Gradsko izborno povjerenstvo Grada
Belog Manastira utvrdilo je i objavljuje privremene rezultate izbora
za:
Po
deveti put okupila se na belomanastirskom Trgu slobode još jedna
generacija maturanata triju belomanastirskih srednjih škola (Gimnazija,
te Prva i Druga srednja škola) kako bi zajedničkim plesom quadrillom
svečano ispratili završetak školske godine. Dva mjeseca ranije njih 172
je započelo sa vjeĹľbanjem ovog masovnog plesa jer su znali da će
njegovo atraktivno izvođenje privući veliki broj građana, roditelja,
prijatelja i djece. Organizator ovog događanja je Osječko-baranjska
Ĺľupanija, a Gimnazija Beli Manastir je bila koordinator za ove 3
srednje škole. Maturanti su, kako je to već uobičajeno, izveli 4
obavezna plesa, dok im je izvođenje još jednoga bilo po njihovom
izboru.
09.05.2013.Večer
opereta izvodili umjetnici iz Budimpešte
Dio programa multietničke manifestacije «Različitost je
bogatstvo» u Belom Manastiru bio je posebno popunjen sa gostovanjem
troje umjetnika udruĹľenih u Kincses Cabaret iz Budimpešte koji u
svojim
nastupima izvodi operete. Ovako nešto atraktivno i zanimljivo uz vesele
pjesme, ples i poneku akrobaciju rijetko je viđeno u ovom gradu a
Eszter Rozsavolgyi, Judith Szubrettek i David Czuczor su se izuzetno
trudili, izmjenjujući se u različitim kombinacijama cijeli sat bez
pauze i tako izazivali publiku na nove aplauze u potpuno ispunjenoj
Dvorani za produkcije Umjetničke škole Beli Manastir. Osim što su sve
troje u najboljim mađarskim glazbenim školama sa zanimanjem učili o
glazbi, njihova Ĺľivotna usmjerenja odvela su ih u puno zabavniji
svijet
opereta koje izvode već duĹľe vrijeme. Samo belomanastirsko gostovanje
i
nastup im se veoma dopao, pa su najavili da će se rado odazvati i drugi
put, te da ih samo treba pozvati
10.05.2013.Narodno
pozorište Sombor predstavilo nam «Sumnjivo lice»
Nastavljajući program kroz odrĹľavanje
manifestacije
«Različitost je bogatstvo» u Belom Manastiru je gostovalo Narodno
pozorište Sombor sa predstavom «Sumnjivo lice» Branislava Nušića u
reĹľiji, adaptaciji, scenografiji i po izboru glazbe Jagoša Markovića.
Ovu predstavu o političarima i birokraciji koja je zanimljiva u svim
vremenima i svuda, somborsko kazalište izvodi već 15 godina i gledalo
ju je u više od 100 predstava oko 22.500 gledatelja. Osim velike
scenografije i čak 15 glumaca, svemu je dodan i glazbeni doĹľivljaj od
strane apatinskih Dunavskih bisera sastavljenima od gitare i harmonike.
Sumnjivo lice još od davnina ne gubi na svojoj aktualnosti i
predstavlja spletke i korupciju, te tvrdoglavost političara i lokalnih
moćnika u drĹľavnoj sluĹľbi. Sve je zapravo već viđeno i slično a svi
su
sumnjivi dok ne dođe netko drugi i na novu način pobudi sumnju, što kod
gledanja uvijek izazove interes, jer i glumačka postava, a i publika se
generacijski mijenjaju. Tako je i belomanastirska publika u kino
dvorani Centra za kulturu nakon gotovo 90 minuta predstave nekoliko
puta aplauzom vratila glumce na pozornicu kako bi «Sumnjivo lice»
trajalo i duĹľe.
09.05.2013.
«Različitost je bogatstvo» i predavanje o Milutinu Milankoviću
Veoma zanimljivo predavanje i 43-minutni film «Putnik kroz
vasionu i vekove» o svjetski poznatom astronomu, matematičaru,
geofizičaru i utemeljitelju moderne klimatologije i klimatskog
modeliranja, Milutinu Milankoviću, rođenom u Dalju, odrĹľano je u
gradskoj Velikoj vijećnici. Predavač Đorđe Nešić je kao ravnatelj
Kulturno-znanstvenog centra Milutin Milanković, koji se nalazi u rodnoj
kući ovog znanstvenika pokušao pribliĹľiti matematičke teorije klime i
njegovo kapitalno djelo «Kanon osunčavanja Zemlje i njegova primjena na
problem ledenih doba». Iako je Milutin Milanković Ĺľivio davno
(1879.-1958.), sve njegove teorije i matematički proračuni da promjene
klime, globalna zahladnjenja i zatopljenja na Zemlji ovise o odnosima i
poloĹľajima prema Suncu pokazala su svoju istinitost a današnja moderna
tehnologija istraĹľivanja ih u potpunosti potvrđuje. Kao zahvalu za
naučni doprinos je 1970. godine na 14. Kongresu Međunarodne astronomske
unije u Brightonu jedan krater na Mjesecu promjera 34 kilometra dobio
njegovo ime, a na idućem kongresu u Sidneyu, i jedan krater promjera
118 kilometara na Marsu. Brojni znanstveni časopisi potvrđuju i danas
njegove teorije a posebno je to značajno od strane Europskog
geofizičkog društva koje od 1993. godine dodjeljuje medalju «Milutin
Milanković» za najznačajnija dostignuća u geofizici. Povodom
130-godišnjice njegova rođenja UNESCO je 2009. godinu proglasio imenom
ovog svjetskog znanstvenika, slično kao i američka agencija NASA koja
ga je uvrstila među 15 najvećih znanstvenika svih vremena koji su se
bavili planetom Zemljom.
09.05.2013.
ObiljeĹľen Dan pobjede nad fašizmom
Povodom Dana pobjede nad fašizmom poloĹľeni
su vijenci
različitih izaslanstava na nekoliko spomen obiljeĹľja u Baranji, od
belomanastirskog partizanskog groblja i Trga slobode, pa do središnjeg
mjesta obiljeĹľavanja u Batini. Tako su na partizanskom groblju vijence
poloĹľili delegacije Saveza antifašističkih boraca i antifašista,
belomanastirski gradonačelnik Ivan Doboš i dogradonačelnik Predrag
Stojanović, te Društvo baranjsko-ruskog prijateljstva. Na polaganju
vijenaca kod spomen obiljeĹľja poginulim vojnicima Crvene armije na
belomanastirskog Trgu slobode ovim delegacijama pridruĹľili su se i
predstavnici koalicije SDP-HNS Beli Manastir, te brigadir Vladimir
Černišov, vojni, zrakoplovni i pomorski izaslanik veleposlanstva Ruske
Federacije. U Batini kao centralnom mjestu obiljeĹľavanja Dana pobjede
nad fašizmom svake godine okupe se domaća i strana izaslanstva radi
polaganju vijenaca. Cijelo vrijeme trajanja ovog obiljeĹľavanja pored
Augustinčićevog Spomenika pobjedi, tamo je postrojen počasni vod
Hrvatske vojske. Ove godine vijence su poloĹľili: izaslanstvo
predsjednika Republike Hrvatske na čelu s general bojnikom Matom
Ostovićem, izaslanik Hrvatskog sabora Domagoj Hajduković, izaslanik
Ministarstva obrane i OruĹľanih snaga RH brigadni general Siniša
Jurković, saborski zastupnik Veljko Kajtazi, izaslanstvo Saveza
antifašističkih boraca i antifašista RH, te veleposlanici: Ruske
Federacije (Robert Markarjan), Ukrajine (Oleksandr Levchenko),
Republike Srbije (Stanimir Vukićević), Republike Kazahstan (Tolezan
Barlybayev) i Republike AzerbejdĹľan (Kamil Khasiyev).
07.05.2013.
«Različitost je bogatstvo» nastavilo se izloĹľbom u Mađarskoj etnokući
Program Kako su Ĺľivjeli naši predci dio je
bogatog predstavljanja prošlosti u belomanastirskoj Mađarskoj etnokući
gdje se nalazi i jedini muzej u gradu. Osim što se tamo u nekoliko
prostorija nalazi stalno izloĹľena muzejska građa Mađara s područja
baranjskog «trokuta», svemu je dodana i veća prostorija gdje su
izloĹľeni stari ručni radovi. Ovu atraktivni izloĹľbu sa više od 200
radova izrađenih u različitim tehnikama i prosječne starosti oko 70
godina posjetio je i gradonačelnik Ivan Doboš, a za cijelo vrijeme
njenog trajanja grupa Ĺľena iz Saveza mađarskih udruga organizirala je
radionicu ručnog rada. Za odrĹľavanja izloĹľbe Kako su Ĺľivjeli naši
predci dogovoreno je sa školama da organiziraju dolazak učenika a o
muzeju, izlošcima i prošlosti govorila im je Tunde Šipoš-Ĺ˝ivić,
ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Baranyai Julia, koje se nalazi u
istoj zgradi.
07.05.2013.Svjetski
dan astme privukao veliki broj djece na Trg slobode
Belomanastirska Udruga osoba s alergijama i
problemima
disanja «Alerga» uskoro će obiljeĹľiti 10 godina rada, a povodom
Svjetskog dana astme organizirala je edukativnu radionicu gdje su se na
središnjem gradskom trgu okupili članovi udruge i učenici osnovne
škole. Sada imaju oko 100 članova, ali taj broj se stalno povećava jer
je sve više onih koji imaju problema s disanjem i alergijama čiji su
najčešći uzročnici ambrozija i pelud, te novije promjene u okolišu,
prehrani i načinu stanovanja, ali i velika upotreba dezinfekcijskih
sredstava, antibiotika, deterdĹľenata i prehrambenih aditiva. Ovu
zanimljivu radionicu posjetio je i gradonačelnik Ivan Doboš podsjetivši
kako su sve dosadašnje gradske vlasti uvijek podrĹľavale Alergine
brojne
aktivnosti od kojih je posebno vaĹľno rano otkrivanje, a kasnije i
liječenje. Predsjednica belomanastirske udruge osoba s alergijama i
problemima disanja «Alerga», dr. Mirjana Marjanović, upozorila je da
ugroĹľena područja predstavljaju sva ona gdje alergičara ima 7 do 10
posto od ukupnog broja stanovnika, a Baranja je vrlo blizu toga.
Zbog
teĹľine situacije, u «Alergi» koja ima
članstvo u cijeloj Baranji, aktivno rade svih 12 mjeseci organizirajući
edukativne radionice za djecu i roditelje, akcije uništavanja
ambrozije, vjeĹľbe disanja i korektivne gimnastike, ljeti školu
plivanja, okupljanja za razgovore i međusobnu razmjenu iskustava,
liječenja u Thalassotherapiji Crikvenica, a preko radio emisija, raznih
članaka, letaka i slično šire znanja o alergijama i problemima disanja,
te kako ih liječiti i Ĺľivot učiniti lakšim.
06.05.2013.
Premijer Zoran Milanović posjetio Beli Manastir
Predsjednik Vlade RH i predsjednik SDP-a
Zoran Milanović kratko je posjetio Beli Manastir, te je nakon radnog
sastanka s gradonačelnikom Ivanom Dobošem i dogradonačelnicima Ĺ˝ivkom
Jalšovcem i Predragom Stojanovićem obišao nekoliko godina nedovršeni
Trg slobode gdje se druĹľio sa građanima. Premijer Milanović zbog
vremenski ograničene posjete nije davao izjavu za medije, ali je
kasnije gradonačelnik Doboš pojasnio kako su razgovarali o započetim
projektima koje treba dovršiti i o projektima koje tek treba započeti.
Među najvaĹľnije belomanastirske projekte koje bi trebalo rješavati su
izgradnja dječjeg vrtića, rušenje starog dotrajalog stadiona i
izgradnja novog, te uređenje Šećeranskog jezera kao sportsko -
rekreacijskog centra i izletišta. Gradonačelnik Doboš istaknuo je kao
uvjerljivo najveći problem veliku nezaposlenost koja vlada u Belom
Manastiru i cijeloj Baranji, a posebno detaljno o kronologiji
nedovršenosti uređenja belomanastirskog Trga slobode. Prije
premijerovog dolaska iz Ministarstva regionalnog razvoja stigla je
poruka da je rebalansom osigurano 6 milijuna kuna potrebnih za konačno
dovršenje trga, pa bi prema riječima gradonačelnika Doboša nastavak
radova bio pokrenut odmah nakon lokalnih izbora.
06.05.2013.Počela
manifestacija Različitost je bogatstvo
Višednevna manifestacija u kojoj se kroz
bogatu kulturu, tradiciju i gastronomiju predstavljaju manjine Belog
Manastira odrĹľava se već po drugi put. Dok su se tako prošle godine na
nekoliko gradskih lokacija u najboljem svjetlu predstavili Srbi,
Mađari, Romi i Nijemci, od ove godine svemu će se aktivno pridruĹľiti
sa
svojim programom i većinski narod. Kako je pri otvaranju manifestacije
i koncerta istaknuo belomanastirski dogradonačelnik Predrag Stojanović,
posjećenost i raznovrsnost programa bili su vrlo dobro prihvaćeni, što
znači da je ova započeta ideja opravdala svoje postojanje i sav trud
oko organizacije i priprema. Osim lokalnih izvođača programa uspjelo se
na razli€?ite načine privući i one iz regije i inozemstva, te je tako
Različitost je bogatstvo, dobila i međunarodni značaj. Na ovom koncertu
trajanja 45 minuta nastupili su učenici Umjetničke škole Beli Manastir
te ga uspješno odsvirali do kraja. . Nastupili su: David Bolić, Ivan
Kovač, Sara Koncoš, Dinko KneĹľević, duet Ivana Mikec i Maria
Dragomirović, Danko Buljubašić, Matej Jakopec, Sara Grozdek, trio Arian
Bajrami, Ivana Mikec i Maria Dragomirović, Klementina Jovanović, Josip
Jelić, Antonia Kos, Matko KneĹľević, i Nebojša Ilijev. Značajnu pomoć u
pripremi i odrĹľavanju koncerta omogućili su: korepetitor prof. Ivan
Husnjak i nastavnici: Janja Puljić, Milan Bilmez, Adrijana Jurić,
Gabriela Feher, Magdalena Mandura, Marko Sesar, Denis Ravlić, Dario
Hleb i Ivan Husnjak.
06.-11.05.2013
Različitost je bogatstvo 2013.
Program:
06.05.2013.
ponedjeljak 19:00 h
Otvaranje
manifestacije «Različitost je bogatstvo»
Koncert
Umjetničke škole Beli Manastir
Učenici
škole izvode kompozicije nacionalnih manjina i većinskog naroda
Centar
za kulturu, kino dvorana, Beli Manastir
07.05.2013.
utorak 09:00 h
Kako
su Ĺľivjeli naši predci
Program
za djecu
Mađarska
etno-kuća, Vladana Desnice79, Beli Manastir
09.05.2013.
četvrtak 18:00 h
Predavanje
i dokumentarni film o naučniku Milutinu Milankoviću
Predavač:
prof. Đorđe Nešić
Velika
vijećnica, zgrada P+8, ImreNagya2, Beli Manastir
Privlačenje učenika osnovnih škola obrtničkim
zanimanjima organizirali su zajednički UdruĹľenje obrtnika Baranje, HZZ
i Obrtnička komora, gdje su na sajamskoj manifestaciji «Ĺ˝elim biti
majstor» učenici dviju belomanastirskih srednjih škola predstavili na
štandovima svoja zanimanja i radove. Sajam je otvorio belomanastirski
gradonačelnik Ivan Doboš, a interes su osim lokalnih osnovaca pokazali
i učenici još nekoliko baranjskih škola. Pored štandova nalazili su se
i nastavnici/profesori kako bi detaljnije pojasnili specifičnosti
svakog pojedinog zanimanja za koje se moĹľe obrazovati u ovim školama.
Prema najnovijem programu upisa obrtničkih zanimanja u
trogodišnjem trajanju, u školskoj godini 2013./2014. u Belom Manastiru
učenici završnih osmih razreda mogu se upisati za zanimanje
vodoinstalatera, te instalatera grijanja i klimatizacije (Prva srednja
škola) i za konobara, frizera i kozmetičara (Druga srednja škola).
30.04.2013.
Saborski zastupnik Veljko Kajtazi posjetio Beli Manastir
Saborski zastupnik nacionalnih manjina Veljko Kajtazi sa
svojim je suradnicima posjetio Beli Manastir gdje su ga dočekali
gradonačelnik Ivan Doboš i dogradonačelnik Predrag Stojanović, te
predstavnici nekoliko romskih udruga koji su ga detaljnije upoznali sa
svojim problemima. Na početku sastanka zastupnik Kajtazi je naveo kako
bi trebalo hitno rješavati legalizaciju stambenih objekata u kojima
Romi stanuju ali da to iz više razloga nisu u mogućnosti, pa on unatoč
najavama resorne ministrice da produljenja rokova neće biti, očekuje da
će do produĹľenja ipak doći, a to namjerava i sluĹľbeno zatraĹľiti.
Nastavak rješavanja stambene problematike za Rome već je bio temom
razgovora Kajtazi - Doboš oĹľujka 2012. kada je dogovoreno da će Grad
osigurati parcele u blizini romskog naselja a da se Kajtazi izbori
preko ministarstava za dodjelu građevinskog materijala i projektnu
dokumentaciju. Za početak bi se radilo pet dvodomki u blizini romskog
naselja. Veoma vaĹľna tema zbog zapošljavanja Roma bili su i javni
radovi koje već godinama organizira Grad Beli Manastir u suradnji sa
HZZ-om i romskim udrugama. Udruge i zastupnik Kajtazi bi da se što više
Roma zaposli na ovaj način, ali im je od strane gradskih čelnika rečeno
da to znači i njihovu veću odgovornost te da se svemu mora ozbiljnije
pristupiti jer drĹľava u ovakvoj financijskoj situaciji očekuje bolje
rezultate i veću efikasnost za novac namjenjen u te svrhe.
Gradonačelnik Ivan Doboš predloĹľio je nekoliko projekata saborskom
zastupniku Kajtaziju sa kojima bi se značajno poboljšao poloĹľaj Roma u
Belom Manastiru, ali bi za njihovo ostvarenje trebalo pronaći
financijska sredstva kojih Grad nema pa bi bilo potrebno lobirati kod
resornih ministarstava.
27.04.2013. Gost
Belog Manastira dr. Ĺ˝ivorad Smiljanić je dobitnik EU nagrade za
Inkluziju Roma
OdrĹľavanje Drugog nadbiskupijskog susreta
Roma i ne-Roma u belomanastirskom Caritasovom Centru za mlade doveo je
osim ostalih učesnika u programu i vlč. Jakoba Pfeifera, Ĺľupnika u
Apatinu i povjerenika za pastoral Roma Subotičke biskupije, te dr.
Ĺ˝ivorada Smiljanića koji je listopada prošle godine u Budimpešti dobio
EU nagradu za Inkluziju Roma. Ova nagrada dodjeljuje se općinama i
gradovima iz Europske unije i zemalja Zapadnog Balkana koje su uspješno
provodile i provode mjere za ravnopravniji i aktivniji Ĺľivot
društvenih
manjina u zajednici, a posebno kroz njihovo socijalno uključivanje i
zapošljavanje. Na svečanosti dodjele nagrade apatinskom gradonačelniku
dr. Smiljani€?u, organizirane od strane Europske komisije i Fondacije
otvoreno društvo, prikazan je i kratki film o nekadašnjem i sadašnjem
Ĺľivotu Roma u apatinskom Romskom naselju koje je sada kompletno
infrastrukturno opremljeno i predstavlja jedno od najuređenijih naselja
u Srbiji. Belomanastirski gradonačelnik Ivan Doboš i dogradonačelnik
Predrag Stojanović su u kraćem međusobnom razgovoru sa dr. Smiljanićem,
te njegovim suradnicama: SneĹľanom Milešević (koordinator za lokalni
ekonomski razvoj Opštine Apatin) i Ksenijom Maljković (šef Kabineta
predsjednika Opštine Apatin) inicirali nekoliko ideja o mogućoj
suradnji kroz prekogranične projekte financirane od strane EU-a.
27.04.2013. 5. Dani
vina i turizma u Belom Manastiru
Na belomanastirskom Trgu slobode u sklopu
manifestacije 5. Dani vina i turizma okupila su se poljoprivredna
gospodarstva, obrti i udruge kako bi pokazali turističku i gastronomsku
ponudu Baranje. Već u jutarnjim satima počeo je sajam rukotvorina i
etnoproizvoda, te prikaz ulice «Baranjskih vinara». SluĹľbeno otvaranje
učinili su belomanastirski gradonačelnik Ivan Doboš i osječko-baranjski
Ĺľupan Vladimir Šišljagić, uz podsjećanje kako se mnogo ulaĹľe u
izgradnju vinskih cesta, te ostalih sadrĹľaja kako bi se stvorio
vrhunski kvalitetan turistički proizvod koji onda mora naći put do
trĹľišta. Ovakve manifestacije objedinjuju svu tu ponudu na jednom
mjestu, a na turistima je da biraju najbolja domaća baranjska vina,
autohtone gastronomske specijalitete i odaberu smještaj koji im
najbolje odgovara. Osječko-baranjskoj Ĺľupaniji je turizam jedno od
glavnih pravaca razvoja a od projekta Wine tour i baranjski vinogradari
i vinari puno očekuju. Potom se zabavni program nastavio dolaskom
svatovskih kočija u organizaciji Konjogojske udruge «Baranja» iz
Branjinog Vrha, a glazbeni ugođaj svemu dodali su svojim nastupom
tamburaši iz Tamburaškog sastava «Baranjski bećari» uz ples članova
HKUD-a Beli Manastir. Dani vina i turizma dopunjeni su izloĹľbom što su
je pripremili FKK «Baranja-film» i Centar za kulturu Grada Belog
Manastira pod nazivom «Fotografija na otvorenom» a obiljeĹľen je i
Svjetski dana plesa uz nastupe HKUD-a Beli Manastir i udruge «Skok-klub
– športska rekreacija i ples». Posebno su se svojom ponudom i
besplatnim degustacijama predstavili proizvođači iz udruge vinara
Baranjskog vinogorja, a na ostalim štandovima ponuđeni su kuleni,
različite voćne rakije, mljevena crvena paprika, domaći pekmezi, med,
različite rukotvorine, zlatovez, i ostali turistički artikli.
Istovremeno sa ovim odvijanjem manifestacije na središnjem gradskom
trgu, u hotelu Patria se odrĹľavalo tradicionalno ocjenjivanje vina sva
četiri vinogorja Ĺľupanije na kojem je bilo prijavljeno rekordnih više
od 90 uzoraka, a rezultati ocjenjivanja bit će poznati javnosti tek
nakon objave na velikoj završnici manifestacije sljedećega vikenda u
osječkoj Tvrđi.
25.04.2013.
Šećeranski «Ćiro» konačno darovan Belom Manastiru
Višegodišnja neizvjesnost oko sudbine «Ćire»
koji se sastoji od lokomotive i tri vagona, te još jedne lokomotive,
konačno je razriješena na radost mnogih Baranjaca koji ga se
nostalgično sjećaju još od vremena postojanja uskotračne pruge u
Baranji. Nakon stečaja GP&Partners (prostor nekadašnje beljske
Tvornice šećera gdje je ovaj vlak ostavljen na kolosijeku) «Ćiro» se
tako našao u stečajnoj masi te je trebao biti prodan na draĹľbi. S
obzirom da se radi o kulturnoj baštini i jednoj od posljednjih
primjeraka Ĺľeljezničkih kompozicija iz toga vremena Odbor vjerovnika
jednoglasnom odlukom odlučio je da će «Ćiru» darovati gradu Belom
Manastiru. SluĹľbeni ugovor o primopredaji ovog povijesnog vlasništva
potpisali su stečajna upraviteljica tvrtke GP&Partners Ĺ˝ivka
Posavac i gradonačelnik Belog Manastira Ivan Doboš. Iako je bilo
nekoliko pisama namjere da im se «Ćiro» pokloni, stečajna upraviteljica
Posavac je mišljenja da je ovo najbolje i najpravednije rješenje a
uskoro će se izvršiti i sluĹľbena procjena stupnja kulturne baštine
poslije čega će gradska vlast imati obvezu čuvanja i odrĹľavanja. Ima
više ideja o budućoj lokaciji «Ćire», najavio je gradonačelnik Doboš,
treba sve učiniti kako bi ga se zbrinulo na najbolji mogući način a
dosadašnji prijedlozi išli su u pravcu turističke valorizacije.
25.04.2013.
OdrĹľane
Sportske igre mladih a pobjednici «Vatreni» odlaze na finale u Split
Coca-cola cup Sportske
igre mladih 2013. okupio je oko 150 natjecatelja koji su na
belomanastirskom Trgu slobode sudjelovali u prednatjecanju finalnih
igara koje će se u kolovozu odrĹľavati u Splitu. Nastupile su 32
školske
ekipe iz Belog Manastira, Petlovca, Šećerane, Čeminca, Baranjskog
Petrovog Sela, Branjinog Vrha i Kozarca. Sportske igre mladih otvorili
su gradonačelnik Ivan Doboš udarcem lopte na gol i dogradonačelnik
Predrag Stojanović, a ovo i cijelo natjecanje bodrilo je više od 500
navijača, uglavnom djece, građana i roditelja. Nakon više od dva sata
Ĺľivosti na više terena saznalo se i za prve rezultate pa je tako Alen
Bujadinović proglašen pobjednikom najjačeg udarca loptom (izmjerena
brzina 59 km/h), dok je Dušan Ljubojević najuspješniji i najspretniji u
Ĺľongliranju jer je čak 242 puta udario loptu prije nego što mu je pala
na tlo. Posebno zanimljivo i atraktivno bilo je natjecanje ekipa u
cageballu (mali nogomet u kavezu) gdje su najbolji bili Štrumfovi, dok
su drugoplasirani Zmajevi. Svi pobjednici dobili su pehare, a nakon
finala u igri graničara najboljima iz ekipe «Vatrenih» koji odlaze na
završno natjecanje u Split pehar je predao Tihomir Gudić, izvršni
direktor Sportskih igara mladih. Drugo mjesto uz veliko navijanje
osvojila je ekipa Šećerane. Slogan ovih masovnih sportskih igara mladih
na kojima je prošle godine sudjelovalo 83.000 djece a na završnici u
Splitu njih 5.000 je «Ĺ˝ivimo Ĺľivot bez droge, jer droga uzima
Ĺľivot».
Finale u Splitu je zanimljivo jer se mladi tamo natječu i druĹľe a
ujedno im je to i kratko ljetovanje.
22.04.2013.
Savjetovalište i krediti za poduzetnike početnike
Grad Beli Manastir je u suradnji s osječkim uredom
Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (Beba Madunović), Poduzetničkim
centrom Osijek (direktorica Maja Vuletić i voditelj projektnih
aktivnosti Milan Peterka) te Erste bankom organizirao predavanje
namjenjeno poduzetnicima početnicima i nezaposlenima koji Ĺľele i imaju
ideju da samostalno započnu neki posao. Ova kategorija traĹľitelja
kredita uobičajenim linijama obično bude odbijena jer banka traĹľi
garancije koje oni nemaju. Posebnost ovog mikrokreditiranja je u tome
što se prije samog podnošenja kreditnog zahtjeva u suradnji sa
Poduzetničkim centrom Osijek organizira besplatna edukacija u trajanju
do 40 sati.
Krediti će biti odobravani do kunske protuvrijednosti
10.000 eura za samozapošljavanje tj. poduzetnike-početnike, te do
15.000 eura za postojeće poslovne subjekte. Rok povrata kredita je do
pet godina, uz mogućnost ugovaranja i počeka otplate do 12 mjeseci.
Kamatna stopa iznosit će tromjesečni EURIBOR + 4 %. Ovisno o kvaliteti
poduzetničke ideje i traĹľenom iznosu, instrumenti osiguranja kredita
bit će povoljniji od redovnih poduzetničkih linija. Sredstva su
dostupna onima koji tek kreću u poduzetničke vode i imaju kvalitetnu
ideju, a koju će tijekom procesa edukacije još dodatno razraditi i
konkretizirati, ali isto tako i već postojećim poduzetnicima kojima su
potrebna dodatna sredstva za unaprjeđenje postojećih poduzetničkih
projekata. Posebna zanimljivost je da sama Erste banka osigurava i
mentoriranje projekta tijekom sljedeće dvije godine, čime će banka
omogućiti poduzetnicima pristup potrebnim informacijama za uspješno
vođenje posla i prevladavanje poteškoća tijekom poslovanja temeljem
ranijih znanja i iskustava. Na ovom zanimljivom savjetovanju okupilo se
20-ak nezaposlenih Baranjaca.
22.04.2013. Nova
grupa zaposlenih u javnim radovima »
Od
22.04. na poslovima javnih radova zaposlene su 23 osobe u trajanju 6
mjeseci koje će podijeljene u nekoliko grupa raditi na uređenju javnih
gradskih i prigradskih površina. Među prvim planovima predviđenih
radova su: uređenje okoliša uz Šećeransko jezero, uređenje i čišćenje
površina na samom ulazu u naselje Šećerana (iz pravca Belog Manastira),
surduci i vinska cesta, te sve ostalo što pridonosi ljepšoj uređenosti
grada i okolice. Suradnjom Grada Belog Manastira i belomanastirske
Ispostave Hrvatskog zavoda za zapošljavanje uspjelo se osigurati
financijska sredstva za ove radove i barem na pola godine zaposliti
nezaposlene osobe koje su po nekoliko kriterija bile odabirane jer je
konkurencija zaista velika. Od početka godine na ovaj način zaposlio se
tako određen broj građana, a koliko će ih to još uspjeti u 2013. godini
ovisi najviše o mogućnostima drĹľavnog proračuna, jer posla, projekata
i
planova koji bi se izvodili preko HZZ-ove mjere zapošljavanja u javnim
radovima ima dosta.
19. i 20.04.2013.
OdrĹľana manifestacija «Dani tehničke kulture u Belom Manastiru 2013.»
Zajednica
tehničke kulture Grada Belog Manastira organizirala je već osmi put
predstavljanje tehničkog stvaralaštva djece i mladih. Prvoga dana
manifestacije u prostoru Mikrokina Foto-kino kluba «Baranja-film»
postavljena je izloĹľba fotografija «Krajolik Istre» te kasnije
nastavljeno sa projekcijom nagrađenih filmova iz Revije dječjeg
filmskog stvaralaštva. Dane tehničke kulture otvorio je gradonačelnik
Ivan Doboš na središnjem gradskom trgu uz brojne ljubitelje tehničke
kulture koji su se na štandovima predstavili sa različitim radovima i
osvojenim nagradama kao mladi tehničari osnovnoškolske i srednjoškolske
dobi.
Da bi sve bilo
zanimljivije, organizirano je i natjecanje u voĹľnji biciklom, zatim
izloĹľba učeničkih radova i fotografija a građanima su bili
najzanimljiviji roboti i raznobojni zmajevi koje su učenici na vjetru
dizali iznad grada. Najbolji na ovim natjecanjima su i nagrađeni
prigodnim nagradama. Na ovogodišnjim Danima tehničke kulture
sudjelovali su: Udruga inovatora Baranje, Informatički klub Pitagora,
Radio klub Osijek, CTK Čeminac, ZTK Valpovo, Autoškola Globetrotter,
Društvo tehničara i inĹľenjera Baranje a Društvo pedagoga tehničke
kulture Beli Manastir predstavljali su nastavnici i učenici iz
baranjskih osnovnih škola: Čeminac, DraĹľ, Lug i Jagodnjak.
19.04.2013.
Razgovori
o suradnji Umjetničke škole Beli Manastir i Osnovne muzičke škole
«Teodor-Toša Andrejević» iz Rume
Na
sastanku regionalne suradnje dviju škola iz Belog Manastira i Rume
započeti su razgovori o idejama moguće glazbene suradnje kroz
zajedničke projekte koje bi financirala EU. Svaka od ovih škola ima oko
200 učenika pa je prva ideja da se organiziraju zajednički tamburaški
koncerti jer su u tome najuvjeĹľbaniji, i jedni, i drugi. Druga
projektna ideja zamišljena je kao međuregionalno povezivanje po tri
glazbene škole iz svake drĹľave. Sa belomanastirske strane razgovore su
vodili, gradonačelnik Ivan Doboš, dogradonačelnik Predrag Stojanović,
pročelnica Kornelija Pacanović – Zvečevac i ravnatelj Umjetničke škole
Beli Manastir prof. Miloš Grubić, dok je direktorica Vesna Gulan sa
svoje dvije suradnice iz resornih odjela Općine Ruma predstavljala
Osnovnu muzičku školu «Teodor-Toša Andrejević».
Na
kraju ovog sastanka donesen je zajednički zaključak kako će se do
sljedećeg susreta pripremiti neki manji projekt pa da bi se tek poslije
toga krenulo u nešto veće. Prema riječima ravnatelja Grubića u
Umjetničkoj školi Beli Manastir učenici najviše uče svirati na klaviru,
tamburi i gitari, a za 24.05.2013. najavljuju veliki koncert na
belomanastirskom Trgu slobode gdje će se osim njih predstaviti i dva
puhačka orkestra iz Mađarske
19.04.2013.
Na većinu poĹľara
i intervencija JPVP Grada Belog Manastira odlazi širom Baranje, a neke
općine to uopće ne Ĺľele sufinancirati
Sastanak
koordinacije baranjskih načelnika i donačelnika sa gradonačelnikom
Ivanom Dobošom radi osiguravanja i funkcioniranja vatrogastva na
području djelovanja Vatrogasne zajednice Baranja neki uporno
izbjegavaju jer su mišljenja kako su im njihovi lokalni DVD-i dovoljni.
Gradonačelnik Doboš je i ovaj put naglasio osnovni problem da JPVP
Grada Belog Manastira najmanje intervencija ima na svom području i da
kao najopremljeniji profesionalci djeluju po cijeloj Baranji a to im u
priličnoj mjeri povećava troškove. Nekoliko baranjskih općina osim za
svoje lokalne DVD-ove sufinancira rad i JPVP, ali većina predstavnika
općina na sastanke koordinacije ne dolazi smatrajući da će tako
uštedjeti novac.
Grad kao osnivač
Ĺľeli da baranjske općine imaju svoj udjel u upravljanju i financiraju
jedine profesionalne vatrogasne postrojbe na ovom području pa se na
ovom sastanku koordinacije naglasilo da zakonska regulativa nalaĹľe
kako
organiziranje vatrogasne zaštite moĹľe biti i preko DVD-ova ali prema
Zakonu o vatrogastvu moraju biti dobro opremljeni, obučeni i
organizirani. Na kraju je zaključeno kako uskoro dolazi sezona sjetve i
paljenja suhog raslinja a dogovora o svemu još uvijek nema, te da
zakonsku (krivičnu i materijalnu) odgovornost u slučaju neke ljudske
tragedije zbog poĹľara na području svojih općina imaju i načelnici jer
u
ovom slučaju nisu poduzeli pravovremene i dovoljne mjere vatrogasne
zaštite.
19.04.2013. Beli
Manastir veoma uspješno sudjelovao u akciji Zelena čistka
Grad
Beli Manastir po drugi put kroz akciju «Zelena čistka - jedan dan za
čisti okoliš» organizira čišćenje površina na kojima su neodgovorni
građani stvorili mini divlje deponije. Ovoj velikoj svjetskoj akciji
World Cleanup 2013. i globalnom pokretu Let’s do it! pridruĹľilo se i
oko 200 Belomanastiraca iz nekoliko različitih gradskih udruga, učenika
iz osnovnih i srednjih škola, zaposlenih u javnim radovima, te radnika
gradskih trgovačkih društava i koncesionara. Koordinator Zelene čistke
za grad Beli Manastir bio je (kao i prošle godine) dogradonačelnik
Predrag Stojanović. Radilo se na nekoliko gradskih lokacija, od
uređivanja zelenih površina u nekim ulicama, parkovima, prostoru oko
bivšeg Jugošpeda, nadvoĹľnjaka prema Petlovcu, oko odlagališta otpada,
zelenom otoku u Slavonskoj ulici i školskim prostorima. Članovi udruga
i radnici trgovačkih društava Baranjska čistoća, te koncesionari iz
tvrtki Cesting i Slonja, bili su podijeljeni u skupine na nekoliko
gradskih lokacija, ovisno o količini i površini na kojoj se nalazio
otpad, a učenici dviju osnovnih škola u Belom Manastiru i Šećerani, te
belomanastirskih srednjih škola radili su na uređenju okoliša na svojim
površinama te organizirano prikupili i veće količine elektroničkog
otpada. Ovogodišnja ekološka akcija bilo je manje naporna od one prve
jer je prošle godine očišćeno nekoliko velikih divljih odlagališta
otpada gdje su se pri čišćenju morali koristiti i velikom mehanizacijom
a kamioni su više desetaka puta morali odvoziti prikupljeni otpad.
Građane se i ovom prilikom podsjeća da svoj otpad mogu potpuno
besplatno sami dovesti i odvojiti po vrsti u različite kontejnere jer
je gradsko odlagalište otvoreno svakog radnog dana od 7 do 15, te
subotom od 8 do 12 sati
15.04.2013. Savjet
mladih Grada Belog Manastira planira svoje aktivnosti
Savjet
mladih Grada Belog Manastira je savjetodavno tijelo Gradskog vijeća
Belog Manastira i ima 9 članova a osnovano je radi poboljšanja
poloĹľaja
i rješavanja problema mladih na ovom području. Na sjednici odrĹľanoj
15.
travnja izabrano je novo vodstvo koje će ubuduće činiti predsjednik
Robert KoĹľić i zamjenica Jasmina Markan. Godišnji program rada i
aktivnosti ovoga savjeta mladih koji se godišnje financira sa 15.000
kuna iz gradskog proračuna mora se dostaviti već u rujnu za iduću
kalendarsku godinu pa je radi toga veći dio tema bio posvećen upravo
tom planiranju različitih aktivnosti. Organiziranje javnih tribina,
predavanja i radionica o temama značajnim za mlade, te ostalih
sportskih, zabavnih i rekreativnih sadrĹľaja i manifestacija su im
najznačajniji planovi kroz provođenje u lokalnim i regionalnim
projektima.
Gradonačelnik
Ivan Doboš pohvalio je njihove dosadašnje aktivnosti, a posebno
oslikavanje ograde uz gradski stadion. Dogradonačelnik Predrag
Stojanović je članovima Savjeta predloĹľio nekoliko ideja sa kojima bi
mogli povećati svoje programske aktivnosti u suradnji sa gradskim
udrugama i institucijama, te na taj način privući više mladih da
učestvuju u svemu tome.
Među
najznačajnije aktivnosti Savjeta mladih Grada Belog Manastira posvećene
su temama: poticanje mladih s područja Grada na nastavak obrazovanja,
informiranje mladih o trĹľištu rada te mogućnostima i obvezama nakon
završetka školovanja, provođenje humanitarnih i volonterskih akcija,
kontinuirano informiranje mladih o radu Savjeta mladih Grada Belog
Manastira i programima za mlade s područja Grada u suradnji s
nevladinim organizacijama i institucijama, informiranje mladih o
europskim integracijama, zagovaranje i sudjelovanje mladih u donošenju
odluka koje se odnose na mlade sa područja Grada Belog Manastira,
umreĹľavanje Savjeta mladih s područja OBĹ˝, poticanje kulture mladih,
te
informiranje mladih o spolnom Ĺľivotu mladih i ovisničkom ponašanju.
Cilj svih ovih
aktivnosti je poticati samoorganiziranje mladih u programe iz područja
kulture i sporta, te drugih oblika organiziranja korisnog
iskorištavanja slobodnog vremena. Na kraju je dogovoreno da se iduća
sjednica odrĹľi već početkom svibnja.
15.04.2013. Počele
pripreme za akciju «Zelena čistka» u Belom Manastiru
Okupljanje
predstavnika dva gradska poduzeća, Baranjske čistoće i Baranjskog
vodovoda, ravnatelja osnovnih i srednjih škola, te udruga koje djeluju
na području Belog Manastira i prigradskih naselja Šećerane, Šumarine i
Branjinog Vrha, započele su pripreme oko organizacije ovogodišnje
svjetske ekološke akcije Zelena čistka. Iako je World Cleanup 2013.
(Očistimo svijet 2013.) planiran za 20. travnja (subota) organizator
nema primjedbi da se ona lokalno vremenski prilagodi te će se na našem
području odrĹľavati 19. i 20. travnja.
Gradonačelnik
Ivan Doboš podsjetio je na vaĹľnost razvijanja ekološke svijesti kod
građana, te da je prošlogodišnja akcija bila veoma uspješna jer se na
nekoliko divljih odlagališta nakon čišćenja tamo više ne odbacuje
otpad. Koordinator lokalnog odrĹľavanja ovog najvećeg ekološkog i
volonterskog projekta u Hrvatskoj za grad Beli Manastir je
dogradonačelnik Predrag Stojanović, koji je podsjetio da se sa svojim
alatom i rukavicama očekuju građani, učenici, volonteri i zaposleni u
javnim radovima.
Lokacije
na kojima se nalazi odbačeni otpad već su evidentirali komunalni
redari, te je napravljen i raspored čišćenja takvih zagađenih površina.
Ovom prilikom su iz osnovne i srednjih škola prijavili i veće količine
elektroničkog otpada koji će organizirano biti odvezen na gradsko
odlagalište otpada koje je otvoreno svakog radnog dana od 7 do 15 sati
i subotom od 8 do 12 sati kada se besplatno moĹľe dovesti otpad i
ostaviti ga u jednom od kontejnera ovisno o vrsti otpada (staklo,
plastika, gume, kućanski aparati, papir).
29.03.2013.
Na temelju članka
86. Zakona o prostornom uređenju i gradnji ("Narodne novine", broj
76/07, 38/09, 55/11, 90/11 i 50/12), članka 11. stavak 4. Odluke o
izradi Izmjena i dopuna Detaljnog plana uređenja Javnog groblja Beli
Manastir ("SluĹľbeni glasnik Grada Belog Manastira", broj 4/12) i točke
III. Zaključka gradonačelnika Grada Belog Manastira o utvrđivanju
Prijedloga izmjena i dopuna Detaljnog plana uređenja Javnog groblja
Beli Manastir KLASA: 350-02/12-01/02, URBROJ: 2100/01-01-03-13-6 od 28.
oĹľujka 2013. godine, Upravni odjel za graditeljstvo i
stambeno-komunalne poslove Grada Belog Manastira objavljuje
05.04.2013.
Nakon duge i
teške bolesti, jutros je preminuo dogradonačelnik Belog Manastira i
dugogodišnji član SDP-a Nikola RedĹľep. Komemoracija će se odrĹľati u
subotu, 6. travnja u Velikoj vijećnici grada Belog Manastira s počekom
u 12 sati, a posljednji ispraćaj na Katoličkom groblju u 14 sati.
29.03.2013.
Na temelju članka
86. Zakona o prostornom uređenju i gradnji ("Narodne novine", broj
76/07, 38/09, 55/11, 90/11 i 50/12), članka 11. stavak 4. Odluke o
izradi Izmjena i dopuna Detaljnog plana uređenja Javnog groblja Beli
Manastir ("SluĹľbeni glasnik Grada Belog Manastira", broj 4/12) i točke
III. Zaključka gradonačelnika Grada Belog Manastira o utvrđivanju
Prijedloga izmjena i dopuna Detaljnog plana uređenja Javnog groblja
Beli Manastir KLASA: 350-02/12-01/02, URBROJ: 2100/01-01-03-13-6 od 28.
oĹľujka 2013. godine, Upravni odjel za graditeljstvo i
stambeno-komunalne poslove Grada Belog Manastira objavljuje
JAVNU
RASPRAVU O PRIJEDLOGU IZMJENA I DOPUNA DETALJNOG PLANA UREĐENJA JAVNOG
GROBLJA BELI MANASTIR
Potpisan
sporazum o nastavku projekta «Zajedno više moĹľemo»
Dosadašnja dobra suradnja
Grada Belog Manastira i Policijske uprave Osječko-baranjske kroz
provođenje projekta «Zajedno više moĹľemo» nastavit će se pa je o tome
potpisan i novi sporazum između gradonačelnika Ivana Doboša i načelnika
Milana Baričevića. Ovaj značajni projekt ima osnovnu svrhu u prevenciji
zloporabe opojnih droga i svih ostalih sredstava ovisnosti, vandalizma,
vršnjačkog nasilja i drugih oblika rizičnog ponašanja ali i da usmjeri
mlade na mogućnosti korisnijeg iskorištavanja slobodnog vremena. Prema
riječima načelnika Baričevića, do sada se projekt provodio u osnovnim
školama u Belom Manastiru i Šećerani a učenike se trebalo pobliĹľe
upoznati o policijskom radu, općoj sigurnosti, sigurnosti u prometu i
da su im policajci prijatelji. Gradonačelnik Doboš
istaknuo je kako se dosta ulaĹľe u udruge i sport, te različite
aktivnosti i manifestacije mladih kako bi oni na zdrav način provodili
svoje vrijeme. Voditeljica Odjela za prevenciju PU Osječko-baranjske
Sanja Ĺ˝ivković podsjetila je da djeca i mladi ne prepoznaju neke
oblike
nasilja kao nasilje, te ih oni kroz ovaj projekt uče kako ih
prepoznati, kako na njih reagirati i kome se obratiti. Posebno se
osvrnula na provedenu anketu među srednjoškolcima i učenicima viših
razreda osnovne škole kada ih je iznenadio rezultat po kojem ti mladi
uopće nisu upoznati a niti znaju od kada sa svojim godinama postaju
kazneno odgovorni za različite prekršaje ili nedjela, što dovodi do
toga da rade nešto za što uopće ne znaju da mogu odgovarati oni ili
njihovi roditelji. Iz tih razloga ovaj nacionalni projekt počinje već
sa osnovcima iz 5. razreda a u sljedećem uz učenike uključuju i
roditelje, te nastavnike i pedagoge. IstraĹľivanja pokazuju da najveću
opasnost za mlade predstavljaju: mobing, zlostavljanje preko interneta
i sve više igre na sreću koje se pretvaraju u ovisnost. Ivan Pakšić iz Odjela za
prevenciju iznio je svoja zapaĹľanja kako često nastavnici i profesori
ne znaju što raditi i kako se ponašati kada se nekom djetetu nešto
događa a posebno u slučajevima nasilničkog ponašanja u obitelji.
Srednjoškolci među kojima često drĹľi predavanja nisu upoznati s
promjenama Zakonu o zloporabi opojnih droga koji je od početka ove
godine veoma postroĹľen pa se posjedovanje ili promicanje droge smatra
ozbiljnim prekršajem. Učenici ne znaju da mogu odgovarati za promicanje
zlouporabe droga samo noseći majice, znojnike, kape ili rukavice sa
znakom marihuane što njih kao srednjoškolce čini odgovornima, a za to
je predviđena kazna od 5 do 20.000 kuna koju će zbog maloljetnosti na
kraju platiti njihovi roditelji. Zbog svega navedenog vaĹľna je
prevencija u čemu su se sloĹľili svi sudionici ovog potpisivanja
Sporazuma o suradnji, a ona moĹľe biti jedino efikasna ako se osim
Grada
Belog Manastira i Odjela za prevenciju PU Osječko-baranjske još više
uključe škole, udruge i roditelji.
21.03.2013.
Predsjednik
Gradskog vijeća Grada Belog Manastira Davorin Bubalović sazvao je 34.
sjednicu Gradskog vijeća Grada Belog Manastira za četvrtak 28. oĹľujka
2013. godine u 08,00 sati. Sjednica će se odrĹľati u vijećnici Gradske
uprave Grada Belog Manastira, a poziv za sjednicu moĹľete preuzeti ovdje.
15.03.2013.
Tribina
LEGALIZACIJA bespravno izgrađenih objekata odrĹľati će se 15.03.2013.
god. (petak) u 17,00 sati, Velika vijećnica u zgradi P+8, Imre Nagya 2,
Beli Manastir.
Neke od tema o
kojima će se raspravljati:
- Zakonska
regulativa
- Postupak legalizacije ..,
- Obavezni prilozi, naknade ....
- Vasi upiti Gosti i predavači će biti stručnjaci s područja
legalizacije
12.03.2013.
Dana 14. oĹľujka
(četvrtak) 2013. godine u 09,00 sati u Maloj vljećnici Gradske uprave,
Kralja Tomislava 53, prvi kat, gradonačelnik Grada gospodin Ivan Doboš
izvijestiti će o podjeli uskrsnice za umirovljenike i korisnike stalne
pomoći za uzdrĹľavanje.
28.02.2013.
Podrška umreĹľavanju i evropskoj suradnji
gradova i općina
U okviru projekta
Podrška umreĹľavanju i europskoj suradnji gradova i općina koji
financijski podrĹľava Europska unija u okviru Programa IPA CBC Hrvatska
– Srbija u Sremskim Karlovcima odrĹľano je 27. i 28. veljače 2013. god.
međunarodno osposobljavanje za predstavnike gradova i općina iz
Hrvatske (Grad Osijek, Grad Vukovar, Grad Beli Manastir, Općina Erdut,
Općina Nijemci, Općina Drenovci i Općina Stari Jankovci) i Srbije (Grad
Subotica, Grad Novi Sad (Centar za regionalizam) , Općina Apatin,
Općina Bač, Općina Ruma,Općina Stara Pazova, Općina Beočin i Općina
Inđija)
Cilj ovog
osposobljavanja bio je osnaĹľiti kapacitete općina i gradova u
pograničnom području Hrvatske i Srbije za uspešniju suradnju i
umreĹľavanje na regionalnoj i evropskoj razini i poticanje aktivnog
građanstva u lokalnim zajednicama.
Osposobljavanje
je okupilo 15 predsatvnika gradova i općina iz Hrvatske i Srbije koji
su imali priliku naučiti o ciljevima i mogućnostima financiranja u
okviru programa Europa za građane. Osposobljavanje su vodili iskusni
trener Marco Boaria, iz Asocijacije Agencija lokalne demokracije, Odjel
za resurse i razvoj i Suzana Mačković, trenerica iz Srbije. Posebnu
pozornost sudionika treneri su usmjerili na mjere koje se odnose na
umreĹľavanje općenito i tematsko umreĹľavanje gradova i općina.
Sudionici su
imali prilku raditi u skupinama i razvijati projektne ideje koje
doprinose zajedničkoj suradnji i potencijalno mogu biti uvezane u
zajedničke projektne prijedloge te kandidirane na jednom od sljedećih
rokova natječaja programa Europa za građane.
Predstavnici
lokalnih zajednica iz Hrvatske i Srbije imali su priliku uspostaviti
kontakte i naučiti o mogućnostima suradnje u okviru programa Europa za
građane koji je od nedavno dostupan i Hrvatskoj i Srbiji.
28.02.2013.
JAVNI POZIV ZA IZBOR ČLANOVA SAVJETA MLADIH
GRADA BELOG MANASTIRA
Gradsko vijeće
Grada Belog Manastira uputilo je Javni poziv za predlaganje kandidata
za članove Savjeta mladih Grada Belog Manastira. U Savjet mladih Grada
Belog Manastira bira se 9 članova i to 3 iz reda srednjoškolske
populacije, 3 iz reda studentske populacije i 3 iz reda mladih koji se
profesionalno ili volonterski bave stručnim radom iz pojedinih područja
djelokruga rada Savjeta od interesa mladih i skrbi za mlade. Pod
mladima se u ovom kontekstu podrazumijevaju osobe od 15 do 29 godina.
Savjet mladih Grada Belog Manastira je savjetodavno tijelo Gradskog
vijeća Grada Belog Manastira osnovano radi poboljšanja poloĹľaja i
rješavanja problema mladih na području Grada Belog Manastira. Pravo
predlaganja kandidata za članove Savjeta mladih Grada Belog Manastira
imaju udruge mladih i udruge koje se bave mladima, učenička vijeća,
studentski zborovi i drugi oblici organiziranja mladih, koji su
registrirani i djeluju na području Grada. Rok za predaju prijedloga je 15. oĹľujka
2013. godine. Svi podaci o uvjetima i dokumentaciji potrebnim za
predlaganje kandidata za članove Savjeta mladih Grada Belog Manastira
nalaze se u tekstu ponovljenog javnog poziva, koji moĹľete preuzeti ovdje.
27.02.2013.
Predsjednik
Gradskog vijeća Grada Belog Manastira Davorin Bubalović sazvao je 33.
sjednicu Gradskog vijeća Grada Belog Manastira za srijedu 27. veljače
2013. godine u 08,00 sati. Sjednica će se odrĹľati u vijećnici Gradske
uprave Grada Belog Manastira, a poziv za sjednicu moĹľete preuzeti ovdje.
16.01.2013.
Hypo
Alpe-Adria-Banka d.d. u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede i HAMAG
Investom u 2013. godini nastavlja s ciklusom besplatnih informativnih
radionica posvećenih provedbi IPARD programa Europske unije
namijenjenog poljoprivredi i ruralnom razvoju. Cilj radionica je
predstaviti najnovije izmjene IPARD programa te prenijeti iskustva,
preporuke i stručne savjete vodećih IPARD konzultanata koji za sobom
imaju niz projekata financiranih iz programa IPARD. Prvu u nizu
radionica odrĹľat će se u srijedu 20. veljače 2013. godine u Belom
Manastiru. Detaljnije informacije o radionici nalaze se u niĹľe
navedenim dokumentima.
Povjerenstvo za
provedbu natječaja, putem web-stranice i oglasne ploče Grada Belog
Manastira, imenovanim kandidatima upućuje
POZIV
na
prethodnu provjeru znanja i sposobnosti
Pozivaju se
kandidati (s liste kandidata) koji su se prijavili na natječaj i koji
ispunjavaju formalne uvjete iz javnog natječaja Upravnog odjela za
graditeljstvo i stambeno-komunalne poslove Grada Belog Manastira za
prijam u sluĹľbu vjeĹľbenika (1 izvršitelj za obavljanje vjeĹľbeničke
prakse od 12 mjeseci), koji je bio objavljen u „Narodnim novinama“,
broj 137 od 12. prosinca 2012. godine, te na web-stanicama i oglasnoj
ploči Grada Belog Manastira dana 10. prosinca 2012. godine, da pristupedana 17. siječnja 2013. godine
(četvrtak) u 13:00 sati, u sobu broj 210 na adresi Grad Beli
Manastir, Ulica kralja Tomislava 53, I. kat, Beli Manastir, da bi se
provela prethodna provjera znanja i sposobnosti (testiranje), a potom i
intervju, s kandidatima koji su ostvarili najmanje 50% bodova iz svakog
dijela provjere znanja i sposobnosti. Više..
17.12.2012.
Projekt
Prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska ostvaruje se unutar
financijskog okvira Evropske unije za razdoblje 2007. – 2013. godina.
Grad Beli Manastir se uključio u projekt u sklopu Prioriteta OdrĹľivi
okoliš i turizam, područje aktivnosti: Biciklističke staze – BICBC
Danube – Drava s projektom Biciklistička staza „Šećeransko jezero“.
17.12.2012.
Projekt
Prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska ostvaruje se unutar
financijskog okvira Evropske unije za razdoblje 2007. – 2013. godina.
Grad Beli Manastir se uključio u projekt u sklopu Prioriteta OdrĹľivi
okoliš i turizam, područje aktivnosti: Biciklističke staze – BICBC
Danube – Drava s projektom Biciklistička staza „Šećeransko jezero“.
Projekt
Biciklistička staza „Šećeransko jezero“ uključuje izgradnju
biciklističke staze na Šećeranskom jezeru ukupne duĹľine 3.900 metara i
rekonstrukciju postojeće zgrade u Nadzorno informativni centar koji bi
bio u funkciji turističke ponude kako jezera tako i Grada u cjelini.
Glavni nositelj
projekta ukupne vrijednosti 1.945.260,00 eura je Grad Mohacs, a
partneri projekta uz Grad Beli Manastir su Osječko – baranjska
Ĺľupanija, Grad Belišće i Hrvatske vode. Grad Beli Manastir će za
projekt Biciklistička staza „Šećeransko jezero“ ostvariti darovnicu od
309.689,00 eura, što će sa vlastitim udjelom od 54.651,00 euro
omogućiti provedbu projekta u vrijednosti od 364.340,00 eura. Hrvatskim
vodama u okviru ovog projekta za investiciju koja će se provoditi na
području Grada Belog Manastira odobren je iznos od 263.330,00 eura.
Ukupno ulaganje u
projekt Biciklistička staza „Šećeransko jezero“ iznosi 628.000,00 eura.
Gradonačelnik grada Belog Manastira, Ivan Doboš, 17. Prosinca, u Mohaču
potpisao je Partnerski sporazum zajedno s ostalim projektnim partnerima
te su tako dogovoreni svi detalji i uvjeti pod kojima će projektne
aktivnosti biti provođene.
10.12.2012.
Na temelju
članka 19. Zakona o sluĹľbenicima i namještenicima u lokalnoj i
područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, broj 86/08 i
61/11) i Izmjene Plana prijma u sluĹľbu u Gradsku upravu Grada Belog
Manastira za 2012. godinu (KLASA: 100-01/12-01/01, URBROJ:
2100/01-01-03-12-2 od 22. studenoga 2012. godine), pročelnica Upravnog
odjela za graditeljstvo i stambeno-komunalne poslove Grada Belog
Manastira raspisuje
N A T J E Č A J
za
prijam u
sluĹľbu vjeĹľbenika u Upravni odjel za graditeljstvo i
stambeno-komunalne
posloveGrada Belog Manastira
1 izvršitelj/ica za obavljanje vjeĹľbeničke prakse od 12 mjeseci
Cijeli tekst
natječaja sa svim uvjetima moĹľete preuzeti ovdje.
Kao i svake godine za proslavu dana grada organizirani su
brojni sadrĹľaji
kojima ćemo obiljeĹľiti dan našeg grada.
Subota, 03.11.2012. godine
19,00 sati "Na prvoj crti braka"
Gradsko kazalište Beli Manastir
Dvorana kina Beli Manastir
Nedjelja, 04.11.2012. godine
19,00 sati "Kurve" Kazalište Mika
Ĺ˝ivković,
Retkovci
Dvorana kina Beli Manastir
Ponedjeljak,
05.11.2012. godine
08,00 sati Filatelistička izloĹľba
Turistička zajednica Baranje,
Imre Nagya 2, Beli Manastir
Utorak,
06.11.2012. godine
19,00 sati KnjiĹľevna večer s Ivanom
Šojat-Kuči
Povodom Dana Grada i obiljeĹľavanja 170. obljetnice
Matice hrvatske
Organizator: Ogranak Matice hrvatske
Beli Manastir i
Centar za kulturu
Velika vijećnica zgrade P+8, Beli
Manastir ,
Četvrtak, 08.11.2012.
godine
18,00 sati V. Salon fotografije
“Minijatura” Beli Manastir 2012.
Foto-kino klub "Baranja-film"
Beli Manastir,
Pokrovitelj: Grad Beli Manastir,
Hrvatski fotosavez i Centar za
kulturu Centar
za kulturu Grada Belog Manastira
19,00 sati Koncert: Kvartet "Opus Mundi"
Organizatori: Centar za kulturu,
Ogranak Matice hrvatske
Beli Manastir
i Glazbena škola
Dvorana za produkcije Glazbene
škole Beli Manastir
Petak,
09.11.2012. godine
19,00 sati "LaĹľljivo veče" HBKUD "Lemeš",
Svetozar Miletić, Srbija
Dvorana kina Beli Manastir
Subota,
10.11.2012. godine
09,30 sati Peti otvoreni stolnoteniski
turnir povodom Dana Grada
Nastavno-sportska dvorana Beli
Manastir
10,00 sati Turnir u boćanju na tradicijski
način - drvene boće
Boćarsko igralište, K.P.Svačića
20, Beli Manastir
10,00 sati Šahovski memorijalni turnir
"Prof. Antun Bubalović"
Nastavno-sportska dvorana,
Šahovski klub Beli Manastir
19,00 sati "Brmbeljača" KUD Primorka,
Krasica
Dvorana kina Beli Manastir
Utorak,
13.11.2012. godine
19,00 sati Koncert Osnovne Glazbene škole
Dvorana kina Beli Manastir
Četvrtak,
15.11.2012. godine
19,00 sati "Tri seoska sveca" Amatersko
kazalište Belišće
Dvorana kina Beli Manastir
Petak,
16.11.2012. godine
18,00 sati Koncert harmonikaša
Prostor Osnovne Glazbene škole
Beli Manastir
19,00 sati "A, E, I" Harlekin teatar,
Postojna, (Slovenija)
Dvorana kina Beli Manastir
Subota,
17.11.2012. godine
09,00 sati 6. međunarodni turnir u
streljaštvu sv. Martin 2012.
Nastavno - sportska dvorana Beli
Manastir
08,00 sati IzloĹľba malih Ĺľivotinja i
filatelistička izloĹľba Udruga
uzgajatelja malih Ĺľivotinja "Baranja",
Branjin Vrh Mjesni dom u
Branjinom Vrhu
4. Europska Noć
kazališta
18,00
sati "Jukebox Melita" Pučka scena Hercegovac
21,00 sati "Čaruga" Gradsko kazalište
Županja
Dvorana kina Beli Manastir
Nedjelja,
18.11.2012. godine
09,00 sati 6. međunarodni turnir u
streljaštvu sv. Martin 2012.
Nastavno - sportska dvorana Beli
Manastir
08,00 sati IzloĹľba malih Ĺľivotinja i
filatelistička izloĹľba
Udruga uzgajatelja malih
Ĺľivotinja "Baranja", Branjin Vrh
Mjesni dom u
Branjinom Vrhu
Petak,
23.11.2012. godine
19,00 sati "Ljubav" Draft teatar Tuzla,(BiH)
Dvorana kina Beli Manastir
Subota,
24.11.2012. godine
08,00 sati 4. međunarodna izloĹľba
značaka
9. međunarodni susret kolekcionara
10. sajam starina
Dvorana kina Beli Manastir
19,00 sati "Štefek soldat" Zelinsko
amatersko kazalište ZAMKA
Dvorana kina Beli Manastir
Kompletan program proslave dana grada moĹľete vidjeti ovdje.
25.10.2012.
Temeljem članka
72. stavak 1. točka 7. Statuta Grada Belog Manastira ("SluĹľbeni
glasnik
Grada Belog Manastira", broj: 4/09 i 6/09), Gradonačelnik Grada Belog
Manastira raspisuje
N A T J E Č A J
za dodjelu
stipendija Grada Belog Manastira za školsku godinu 2012/2013.
S osnova socijalnog statusa moĹľete preuzeti ovdje
Studentima koji se obrazuju za deficitarna zanimanja
moĹľete
preuzeti ovdje
Studentima koji su sami stradalnici ili su djeca
stradalnika Domovinskog rata moĹľete preuzeti ovdje
24.10.2012.
Predsjednik
Gradskog vijeća Grada Belog Manastira Davorin Bubalović sazvao je 30.
sjednicu Gradskog vijeća Grada Belog Manastira za ponedjeljak 29.
listopada 2012. godine u 09,00 sati. Sjednica će se odrĹľati u
vijećnici
Gradske uprave Grada Belog Manastira, a poziv za sjednicu moĹľete
preuzeti ovdje. ovdje.
14.09.2012.
Dana 17. rujna
2012. godine zakazana je 29. sjednica Gradskog vijeća Grada Belog
Manastira koja će se odrĹľati u vijećnici Grada Belog Manastira. Poziv
moĹľete preuzeti ovdje.
13.09.2012.
JAVNI POZIV – POTICAJI ZA DODJELU JAVNIH
PRIZNANJA GRADA BELOG MANASTIRA
Pozivaju se svi građani Grada Belog Manastira da pošalju
poticaje za dodjelu javnih priznanja Grada Belog Manastira i to Zlatne
plakete "Sveti Martin" i Povelje Grada Belog Manastira do 01. listopada
2012. godine. Priznanja će se dodijeliti povodom Dana Grada, na dan
Svetog Martina, 11. studenog 2012. godine. Sve informacije o javnim
priznanjima i poticaju nalaze se u tekstu javnog poziva, koji moĹľete
preuzeti ovdje.
23.07.2012.
Gradonačelnik
Grada Belog Manastira na temelju članka 72. točka 4. i 7. Statuta Grada
Belog Manastira („SluĹľbeni glasnik Grada Belog Manastira“ broj: 4/09 i
6/09),objavljuje:
P
O Z I V
ZA PREDLAGANJE PROJEKATA I AKTIVNOSTI OD
INTERESA ZA GRAD BELI MANASTIR RADI SUFINANCIRANJA IZ PRORAČUNA GRADA
TIJEKOM RAZDOBLJA 2013 DO 2015. GODINE
Prijedloge
projekata i aktivnosti treba poslati na adresu:
GRAD
BELI MANASTIR
Gradonačelnik
Beli Manastir, Kralja Tomislava 53.
Prijedlozi se
mogu poslati najkasnije do 30. rujna 2012. godine.
Cijeli tekst
poziva i uvijete moĹľete preuzeti ovdje
27.06.2012. LAG
Baranja pokrenuo radionice za izradu lokalne razvojne strategije
Baranje
Lokalna akcijska grupa –LAG Baranja organizirala je sa
osječkom Udrugom za kreativni razvoj Slap prvu radionicu u sklopu
priprema za izradu lokalne razvojne strategije Baranje. Planirano je da
se odrĹľi niz radionica, a posebno onih tematskih koje će biti
organizirane na području cijele Baranje, a cilj im je obučiti
istraĹľivačke timove i koordinatore da prikupe ideje i podatke za
zanimljive projekte koji bi se na njihovom području mogli realizirati.
Za početak su se sudionici radionice upoznali sa metodologijom koja će
se koristiti u idućem razdoblju za prikupljanje i analizu takvih
podataka pri izradi prijedloga za projekte a u koje će biti uključeni
predstavnici iz gospodarstva, jedinica lokalne samouprave i civilnog
sektora.
Radionicu je vodila Gordana Stojanović iz Regionalne
razvojne agencije Slavonije i Baranje, a na ovoj su učestvovali
istraĹľivački timovi / koordinatori iz općina: Čeminac, DraĹľ,
Jagodnjak,
KneĹľevi Vinogradi i Petlovac, te Grada Belog Manastira, dok su
izostali
oni iz Bilja, Darde i Popovca. Istovremeno sa pripremama za izradu
lokalne razvojne strategije Baranje, LAG Baranja će se nominirati na
natječaj Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom
razvoju (APPRRR) za stjecanje statusa ugovornog LAG-a sufinanciranog
sredstvima IPARD programa čije se raspisivanje očekuje do kraja ove
godine. Udruga Slap i LAG Baranja pripremaju konferenciju «Kako
planirati ruralni razvoj» što čini sastavni dio projekta BPD for SPS
koji Udruga Slap u okviru programa IPA CBC Mađarska – Hrvatska provodi
u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Regionalnom
razvojnom agencijom Slavonije i Baranje, te pečujskim Regionalnim
resursnim centrom JuĹľnog Zadunavlja.
Kroz ovaj projekt nastoji se koordinirati i povezati
poslovne subjekte pograničnog područja a to se posebno odnosi na
organske proizvođače i pruĹľanje usluga u eko – turizmu. Zato će se na
ovoj konferenciji predstaviti funkcioniranje e-trĹľnice koja to sve
objedinjuje. Konferencija «Kako planirati ruralni razvoj» odrĹľat će se
05. srpnja u belomanastirskoj Velikoj vijećnici u zgradi P+8 (zgrada
«Ljepotica»), sa početkom u 10 sati. Osim ostalih predavača i gostiju,
očekuje se sudjelovanje predstavnika Ministarstva poljoprivrede,
ribarstva i ruralnog razvoja, Hrvatske mreĹľe za ruralni razvoj-HMRR i
Regionalne razvojne agencije Slavonije i Baranje. LAG Baranja poziva
sve zainteresirane pravne i fizičke osobe da se aktivno uključe u
program konferencije.
27.06.2012.
Otvoreni bazeni u Belom Manastiru
Nakon otklanjanja kvara kod
punjenja bazena vodom kupališna sezona na belomanastirskim bazenima je
otvorena. Cijena dnevne ulaznice za djecu je 5 kuna, dok je za odrasle
10. Za one koji namjeravaju veći dio ljeta provoditi na bazenima uz
prateće sadrĹľaje postoji mogućnost kupnje i povoljnije sezonske
ulaznice po cijeni od 200 kuna za djecu do 15 godina, i one za odrasle
po 250 kuna.
25.06.2012. Dan
drĹľavnosti obiljeĹľen u Belom Manastiru
Polaganjem vijenaca kod Središnjeg kriĹľa na Katoličkom
groblju u Belom Manastiru odana je počast poginulima hrvatskim
braniteljima. Vijence su na Dan drĹľavnosti poloĹľili gradonačelnik
Ivan
Doboš sa svojim zamjenicima, predsjednik Gradskog vijeća dr. Davorin
Bubalović, te predstavnici vodećih gradskih političkih stranaka i
udruga proisteklih iz Domovinskog rata.
23.06.2012. «Na
putu vina i starina» po drugi put u Branjinom Vrhu
Kulturno-turistička
manifestacija «Na putu vina i starina» što ju je organizirala mjesna
Udruga voćara, vinogradara i vinara «Sv. KriĹľa» iz Branjinoga Vrha ima
za cilj povezivanje stvaralaštva i ukupne turističke ponude.
Manifestaciju koja se odrĹľava već drugi put a planira se da postane
tradicionalna, u središtu mjesta otvorio je zamjenik belomanastirskoga
gradonačelnika Ĺ˝ivko Jalšovec uz riječi kako treba više učiniti na
promociji turizma i ponudi turističkih sadrĹľaja koji će privući goste.
Postavljeni štandovi sa
domaćim proizvodima od vina, kulena, sireva, kolača i ostaloga samo je
bio početni dio predstavljanja koji je privukao mnoge posjetitelje da
navrate, ali i da se uključe u sve ono što je programom bilo planirano
kasnije. Svečano uređene zaprege i konji Konjičkog kluba Baranjsko
biserje i Konjogojske udruge «Baranja» zainteresirane su vozili od
centra Branjinog vrha do kapelice u belomanastirskoj Popovačkoj ulici,
poslije čega se dalje uz navraćanja u otvorene vinske podrume završilo
na vrhu brda i Lipovoj međi gdje je bio postavljen šator uz ručak,
glazbu i tamburaše iz TS «Ladovina». Kako ističe predsjednik udruge što
je sve ovo organizirala, Branko Radonjić, od četiri vinske destinacije
Branjinoga Vrha: Lipova međa, Crna šuma, Begovac i Dvojana, plan je da
središnje okupljanje svake godine bude na drugom mjestu. Trenutno imaju
64 člana i sve je više voćara, a kad bi se svi učlanili koji se bave
djelatnostima ove udruge u Branjinom Vrhu bilo bi ih oko 80.
Udruga voćara, vinogradara
i vinara «Sv. KriĹľa» ima za cilj i širenje smještajnih kapaciteta bar
na 50 kreveta jer sada organiziranim smještajem bave se samo dvije
obitelji. Istovremeno sa ovim aktivnostima radi se i na širenju
suradnje sa drugim sličnim udrugama koje graniče sa njima: Popovac,
Topolje, DraĹľ, Gajić i Beli Manastir, te da tako zajednički imaju
ujedinjenu ponudu. Prirodne potencijale za sve planirano imaju pa je
sada sve stvar volje, organizacije i financijskih sredstava.
22.06.2012. Otvoren
sedmi ljetni kamp tehnike
Zajednica tehničke kulture Grada Belog Manastira
organizirala je «Ljetni kamp tehnike 2012» koji se odrĹľavao od 22. do
24. lipnja u prostoru Etno sela Baranjski divani belomanastirskog
Hotela Patria. Ovo sedmo okupljanje mladih iz sedam baranjskih osnovnih
škola, te dvije srednje (Gimnazija Beli Manastir i Prva srednja škola
Beli Manastir) otvorio je zamjenik gradonačelnika Predrag Stojanović uz
riječi da će se ovakvi projekti gdje mladi izuzetno korisno i
stvaralački provode vrijeme uvijek financijski i na druge načine
podrĹľavati.
VaĹľnost ovih radionica koje nadopunjuju školski program,
istaknuo je tajnik ZTK DeĹľe Kučera, je u tome da privuku djecu koja
pokazuju veći interes za novim znanjima iz različitih grana tehničke
kulture. Ove godine u radu kampa sudjelovalo je 40 djece iz Baranje i
dvije djevojčice iz bratskog grada Mohača. Zainteresiranih za
sudjelovanje u ovom kampu ima dosta, ali ograničene financijske
mogućnosti ne dozvoljavaju dolazak svima koji bi to Ĺľeljeli, a
provedene ankete pokazuju Ĺľelju da sve traje još nekoliko dana. Tako
sada učestvuju učenici od 5-og osnovne do 2-og razreda srednje škole.
Tematske radionice nisu svake godine iste jer ovise o interesu djece.
Ove godine odrĹľalo se ukupno 8 radionica, i to: trodijelna uz 4. mikro
Školu medijske kulture (radionica za digitalnu fotografiju, radionica
za dokumentarni film i radionica za animirani film), radionica za
prometnu kulturu, radionica za modelarstvo (zrakoplovno i raketno),
robotika, radionica multimedije i radionica radio goniometrije.
Predavači na ovim radionicama su iskusni pedagozi
tehničke kulture iz Baranje, Osijeka i Valpova, a tajnik DeĹľe Kučera
ističe da je Grad Beli Manastir pokrovitelj uz financijsku podršku ZTK
Osječko-baranjske Ĺľupanije. Tako su nakon odrĹľavanja teoretskog
dijela
radionice za dokumentarni film u subotu na gradskoj pijaci već snimali
digitalnom kamerom događanja koja se tamo odvijaju svake subote.
22.06.2012. Dan
antifašizma
Povodom Dana antifašističke
borbe Hrvatske koji se obiljeĹľava u znak sjećanja na 22. lipnja 1941.
godine kada je u šumi Brezovica formiran Prvi sisački partizanski odred
širom Hrvatske polagani su vijenci na spomen obiljeĹľja. Tako su i
članovi Udruge antifašističkih boraca i antifašista Beli Manastir sa
svojim predsjednikom Nikolom Opačićem zajedno sa zamjenikom
gradonačelnika Predragom Stojanovićem poloĹľili vijence na spomenik
palim borcima NOR-a i Ĺľrtvama fašizma u Branjinom Vrhu, te na
zajedničku grobnicu boraca NOR-a i Crvene armije sa spomenikom na
belomanastirskom Partizanskom groblju.
Kod polaganja vijenaca na
spomenik Crvenoj armiji, na Trgu slobode u Belom Manastiru, pridruĹľili
su im se i članovi GO SDP. Istoga dana na središnjoj svečanosti Dana
antifašističke borbe Hrvatske za područje Osječko-baranjske Ĺľupanije
koja se odrĹľala u Paučju-Podgorju, u Općini Drenje, odlikovan je
Nikola
Opačić sa Medaljom borca koju mu je dodjelio Republički odbor SUBNOR-a
Srbije u znak priznanja i zahvalnosti za afirmaciju trajnih vrijednosti
NOR-a, slobodarskih i antifašističkih vrijednosti, te za zbliĹľavanje
među ljudima, narodima i drĹľavama. Ovaj belomanastirac osim što je
predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Belog
Manastira, član je Republičke komisije SABA RH za međunarodnu suradnju,
te predsjednik Zajednice udruga ABA OBĹ˝. 18.06.2012. Gradsko
vijeće odobrilo rebalans proračuna
Kriza i smanjenje
proračunskih prihoda iako su rashodi ostali u planiranim okvirima
doveli su do potrebe za rebalansom gradskog proračuna. Gradsko vijeće
pod predsjedanjem dr. Davorina Bubalovića prihvatilo je prijedlog sa
kojim će se proračunskim korisnicima smanjiti sredstva za 10 posto, a
gradonačelnik Ivan Doboš je najavio kako se pribojava da poboljšanja
situacije najvjerojatnije neće biti do jeseni kada bi se mogao
očekivati novi rebalans. Jedan od novih većih problema koji
predstavljaju prijetnju gradskom proračunu je i nedavna presuda
pariškog arbitraĹľnog suda u slučaju tuĹľbe austrijskih tvrtki Strabag
i
Saubermacher protiv Javne ustanove «Zbrinjavanje otpada istočne
Slavonije» (ZOIS) čiji je osnivač i Grad Beli Manastir sa udjelom od
6,9 %. Ako se nakon Ĺľalbe ništa ne promjeni, a treba podsjetiti i da
taj projekt nije ni započeto sa radom, iz gradskog proračuna bi se zbog
traĹľene odštete moralo izdvojiti oko 4 milijuna kuna i pripadajuće
kamate što bi bilo preveliko i neplanirano financijsko opterećenje.
Gradonačelnik Doboš je najavio, ako do toga dođe, namjeravaju zajedno
sa ostalim gradovima suosnivačima (Vinkovci 23%, Vukovar 16%, Ĺ˝upanja
10,3 %) tuĹľiti Grad Osijek (43%) jer je on vodio cijeli posao i
pripremio ugovor.
Jedno od vjećničkih pitanja odnosilo se i na
sufinanciranje rada bazena iz gradskog proračunskog novca, pa je
gradonačelnik Doboš iznio nekoliko činjenica koje su pridonijele takvoj
odluci. Esseker grupa je kao koncesionar SRC Bazeni do sada uloĹľila
oko
2,7 milijuna kuna u odrĹľavanje, a s obzirom i na potrebno puno veće
investicijsko odrĹľavanje zbog dugotrajnog neodrĹľavanja bili su u
dilemi
da li uopće počinjati sa kupališnom sezonom. S obzirom da u ljetnim
mjesecima mnogim građanima i djeci ovo predstavlja jedini zabavni
sadrĹľaj, a i za mnoge koji neće zbog recesije na more, nije se moglo
dopustiti da ostanu i bez ovoga. Grad je dakle svojim sufinanciranjem
obnove crpki, ventila, filtera i ostaloga u vrijednosti od 300.000 kuna
pridonio da će bazeni ipak raditi, a cijene ulaza bi trebale ostati kao
i prošle godine, 5 kuna za djecu a 10 za odrasle. Sa nekoliko
belomanastirskih udruga dogovorene su i škole plivanja za djecu na
prostoru bazena, a ulaz za njih bit će besplatan. Na Gradskom vijeću
podnesena su i izvješća o radu gradskih tvrtki i onih u većinskom
gradskom vlasništvu za 2011. godinu: Baranjske čistoće, Baranjskog
vodovoda, Radio Baranje, Stanouprave i Centra za poduzetništvo. Zbog
primjedbi iz resornog ministarstva oko rada predškolske i plesne škole
u Osnovnoj glazbenoj školi Beli Manastir odlučeno je da će njen budući
naziv biti Umjetnička škola Beli Manastir.
09.06.2012.
Zajednička noćna akcija u preventivi prometa - savjesni dobili poklone
Preventivna akcija kontrole
prometa i pojačanog nadzora alkoholiziranosti vozača odvijala se u noći
između 9. i 10 lipnja u vremenu od 23 sata pa do 5 ujutro. Organizatori
su PP Beli Manastir, Vijeće za prevenciju Grada Belog Manastira, te
udruge P.G.D.I. i BURP (Baranjska udruga rekreativnih pustolova). Više
desetaka vozača zaustavljeno je i provjereno testiranjem na alkohol u
nekoliko belomanastirskih ulica, a kako su u prvim satima provođenja
ove akcije svi bili bez imalo alkohola u sebi, ili su bili unutar
dozvoljene tolerancije, dobili su kao nagradu letke i brošure o
opasnosti voĹľnje pod utjecajem alkohola i ostalih opijata, privjeske
za
ključeve, a podijeljeno je i nekoliko majica sa natpisom «Stop
alkoholu». Uz policijske sluĹľbenike i 5 članova udruga, akciji su se
pridruĹľili i belomanastirski gradonačelnik i njegov zamjenik, Ivan
Doboš i Predrag Stojanović.
09.06.2012.
Hrvatski Crnogorci slavili Dan neovisnosti i Dan drĹľavnosti Crne Gore
Demokratski savez «Montenegro-Montenegrina» i prijatelja
Crne Gore u Republici Hrvatskoj organizirao je zajedno sa domaćinima iz
CKD-ova Osječko-baranjske Ĺľupanije i Belog Manastira svečanost povodom
Dana neovisnosti i Dana drĹľavnosti Crne Gore. U Etno kutku
belomanastirskog Hotela Patria priređen je višesatni kulturno-zabavni
program u kojem su učestvovali pjesnici i knjiĹľevnici koji Ĺľive i
rade
u Hrvatskoj, a koji su podrijetlom iz Crne Gore. Prema posljednjem
popisu iz 2001. godine, Crnogoraca u Hrvatskoj ima 4926, od čega u
Osječko-baranjskoj Ĺľupaniji 404, a predstavnik crnogorske nacionalne
manjine u Osječko-baranjskoj Ĺľupaniji prof. dr. sc. Milorad Nikčević
koji je prije nekoliko dana primio Ĺľupanijsku nagradu za Ĺľivotno
djelo
(autor 350 studija, znanstvenih članaka, prikaza i eseja, 20 autorskih
knjiga i monografija) istaknuo je kao veći problem svjetsku
globalizaciju gdje mladi sve češće zaboravljaju na domovinu svog
podrijetla, pa se to dešava i sa njegovim narodom. Svečanost su
uveličali i predsjednici Skupštine OBĹ˝ i osječkog Gradskog vijeća,
Zlatko Maksimović i Josip Vrbošić, te belomanastirski gradonačelnik i
njegov zamjenik, Ivan Doboš i Predrag Stojanović. Organizatori su kao
svoju sljedeću aktivnost najavili susret pjesnika i likovnih umjetnika
što će se odrĹľati u jesen.
05.06.2012. U Belom
Manastiru odrĹľano Rusko veče
Nastavljajući svoje aktivnosti nakon organiziranja
dolaska Veleposlanika Ruske Federacije dr. Roberta Markaryana,
Baranjsko-rusko društvo prijateljstva koje postoji nešto više od godinu
dana organiziralo je i Rusko veče gdje se izvodio program pjesnika,
glazbenika i knjiĹľevnika podrijetlom iz ove velike zemlje. Popunjena
Dvorana za produkcije Osnovne glazbene škole Beli Manastir bila je više
od sata mjesto zadovoljstva publike koju je kroz najave vodila
profesorica ruskog jezika i knjiĹľevnosti Ana-Marija PapeĹľ, te i sama
učestvovala kao izvođač. Otvarajući Rusko veče, predsjednik
Baranjsko-ruskog društva prijateljstva Predrag Stojanović podsjetio je
da su se osnovali krajem 2010. uz Ĺľelju da treba više raditi na
uspostavi i poboljšanju kulturne, sportske, naučne i gospodarske
suradnje Baranje i Rusije.
Okupili su 30-ak članova, a prošle godine između svojih
ostalih aktivnosti, sudjelovali su i na Smotri stvaralaštva slavenskih
naroda u Krasnodaru, u Kubanskoj regiji. Rezultat te nove uspostave
suradnje je poziv za nastupom jednog KUD-a odavde, a postoji interes iz
ove ruske regije za gospodarskom suradnjom pa je najavljena i jedna
njihova posjeta kako bi se na licu mjesta upoznali sa gospodarskim
mogućnostima baranjskih tvrtki. Nedavna posjeta veleposlanika Ruske
Federacije dr. Robrta Markaryana Belom Manastiru i prijedlozi
intenzivnije gospodarske suradnje samo su dio aktivnosti
Baranjsko-ruskog društva prijateljstva. Rusko veče je obilovalo
raznolikim programom, a izvodili su ga: prof. ruskog i engleskog jezika
Katarina Kiš Luković, prof. ruskog jezika i knjiĹľevnosti Ana-Marija
PapeĹľ, Tamburaški sastav Baranjski biseri (koji je posebno za ovu
priliku uvjeĹľbavao ruske pjesme), Glazbeni sastav Triola, učenici
Osnovne glazbene škole Beli Manastir (Bjorna Turk, Andreja Feher i
Anđelka Kovačević), učenici Gimnazije Beli Manastir (Milan Novaković i
Sandra Momčilović), te učenici OŠ KneĹľevi Vinogradi, Dunja Desinić i
Betina Šoja.
Program Rusko veče završili su Baranjski biseri iz
KneĹľevih Vinograda sa «vječnom» Kaljinkom što je publiku podiglo na
noge uz veliki i dugotrajni aplauz. Nakon izvođenja ovog sluĹľbeno
najavljenog programa, nastupio je i onaj drugi dio, gdje su svi mogli
osjetiti raznolikost slatko-slanih ruskih specijaliteta uz neizostavni
čaj iz originalnog samovara pred kojim je bio red za čekanje.
Učestvuju:
Glazbena škola Beli Manastir
Glazbeni sastav "Triola"
TS "Baranjski biseri"
Gimnazija Beli Manastir
OŠ KneĹľevi VInogradi
Elena Piličeva Čorko
Katarina Kiš Luković
Ana Marija PapeĹľ
02.06.2012.
Bjelovarski gradonačelnik Antun Korušec posjetio Beli Manastir
Susret dvojice gradonačelnika iz Bjelovara i Belog
Manastira, Antuna Korušeca i Ivana Doboša, protekao je u razmjeni
iskustava u upravljanju gradskom imovinom, poslovnim zonama,
investitorima, pretpristupnim fondovima i planovima za međusobnu
kulturnu suradnju. Iako su velike razlike u veličinama ovih gradova i
broja stanovnika, te stupnja razvijenosti, trenutno imaju i slične
probleme kao što su privremeno zaustavljene investicije u poslovnim
zonama i čekanju nekih boljih vremena za nastavak radova koji bi
donijeli i nova zapošljavanja.
31 .05.2012.
Sastanak veleposlanika Ruske Federacije dr. Roberta Markaryana sa
baranjskim poduzetnicima
Veleposlanik Ruske
Federacije dr. Robert Markaryan sa svojim suradnicima posjetio je jednu
od tri belomanastirske poslovne zone odmah po dolasku prvoga dana svoje
radne posjete. Zadovoljan viđenim, jer izgrađena infrastruktura u
poslovnoj zoni moĹľe značajno privući ruske investitore na međusobnu
suradnju, naglasio je na njihove razvojne strategije koje se sastoje od
aktivnih investicija uz povezivanje regija, te pomoć lokalnim tvrtkama
da dođu na rusko trĹľište. Belomanastirski gradonačelnik Ivan Doboš
podsjetio je na nekadašnju gospodarsku suradnju kada je Belje još 80-ih
godina prošlog stoljeća sa svojim TOS-om izvozilo u Rusiju prehrambene
proizvodne linije u vrijednosti 20-ak milijuna dolara godišnje. Interes
za nastup na velikom ruskom trĹľištu postoji i dalje pa je organiziran
sastanak baranjskih poduzetnika koji su se predstavili sa svojim
proizvodnim programima i uslugama, kapacitetima i očekivanim pravcima
suradnje.
Predstavnici tvrtki:
Belje, Vojtek, Lumar, Tehnofilter, Oksid, Modica Mereo, Matica i Belje
TOS doo (Projektgradnja), te Centra za kulturu grada Belog Manastira
izloĹľili su svoje prijedloge namjera, pa su tako iz Modica Mereo doo
zbog pada prodaje na domaćem trĹľištu zainteresirani za izvoz svojih
sokova i sirupa, iz Vojtek doo traĹľe nove poslovne izazove jer su po
svom potencijalu i kapacitetima proizvodnih programa prerasli hrvatsko
trĹľište a već su i sada značajan izvoznik na zahtjevna trĹľišta sa
svim
certifikatima kvalitete. Iz Tehno filtera su naglasili da imaju
traĹľeni
proizvodni program za različite industrijske potrebe a izvoz će uskoro
ionako postati neminovnost za sve one koji Ĺľele opstati na trĹľištu.
Na
kraju ovog radnog sastanka veleposlanik Ruske Federacije dr. Robert
Markaryan je izrazio zadovoljstvo ovim prvim posjetom poslije kojeg će
pisma namjere baranjskih poduzetnika biti ukoričena u jedan katalog i
proslijeđena u gospodarski odjel Veleposlanstva poslije čega će se
traĹľiti adekvatan poslovni partner na ruskoj strani.
31.05.2012. Školski
trg svečano otvoren uz Dan škole
Pred ulazom u belomanastirsku OŠ «Dr. Franjo Tuđman»
izgrađen je novi školski trg sa klupama i cvijećem koji će uljepšati
vanjski izgled, ali ujedno posluĹľiti i kao prostor za kraći odmor
učenika. Na svečanosti otvaranja povodom Dana škole uz zamjenika
gradonačelnika Ĺ˝ivka Jalšovca i školskog ravnatelja Damira Mendlera
okupili su se mnogobrojni roditelji sa učenicima i nastavnicima. Školu
danas pohađa 650 učenika i još 40 u posebnim odjelima, a imaju i 90
stručno zaposlenih uz još njih 10-ak kao pomoćno osoblje. Projekt
izgradnje školskog trga nominiran je Zakladi Slagalica za koju sredstva
osigurava Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, pa je poslije
pozitivnog mišljenja odobreno 13.500 kuna. Radovi su počeli još u
veljači, a u njima su mnogi dali svoj doprinos. Od roditelja,
nastavnika i učenika koji su radili puna tri radna dana, do tvrtke
Vojtek doo koja je od 12 klupa donirala 6, Slonja doo je postavio kulir
i donirao rad bagera, a određena financijska sredstva izdvojio je i
Grad Beli Manastir. Osim izgradnje trga u ovoj osnovnoj školi ima dosta
inicijative i za druge radove koji uljepšavaju prostor i čine ga
pedagoški korisnijim, pa su tako učenici sami napravili jedan veliki
mozaik, a učenici 2.b razreda izradili mali vlak zahvaljujući
hrastovini što im ga je donirala Šumarija Darda. Kako bi povećali
financijsku pismenost učenika ove godine organizirali su školsku
poduzetničku zadrugu radi učenja i motiviranja za radom osnovnih
elemenata poduzetništva, proizvodnje, vođenja trgovine, blagajne itd.
Postoji plan da se u budućnosti ove škole izgradi i vanjska
nadstrešnica sa stolovima gdje bi djeca onda mogla slikati u prirodi,
ali i izvoditi nastavu u prirodi, kao i provoditi različite vannastavne
aktivnosti. Ove godine planirano je i da 8. razredi na svoj završni
izlet putuju u Zadar, dok će se proljetna Škola u prirodi 4-ih razreda
odrĹľavati u Vili «Baranja», u Dramlju.
30.05.2012. Tribina
veleposlanika Ruske Federacije dr. Roberta Markaryana o 20 godina
hrvatsko-ruskih odnosa
Zajedničkom organizacijom Grada Belog Manastira i
Baranjsko-ruskog društva prijateljstva postavljena je izloĹľba
fotografija «Suvremena Rusija» kojoj je uz brojne građane prisustvovao
veleposlanik Ruske Federacije u Republici Hrvatskoj, dr. Robert
Markaryan, te predsjednik Koordinacije hrvatsko ruskih društava
prijateljstva Andrija Karafilović. Dobrodošlicu gostima koji su već
dolazili u Beli Manastir, ali prvi put sluĹľbeno na poziv Grada, uputio
im je gradonačelnik Ivan Doboš sa svojim zamjenicima. Predsjednik
Baranjsko-ruskog društva prijateljstva Predrag Stojanović podsjetio je
da su se osnovali krajem 2010. uz Ĺľelju da treba više raditi na
uspostavi i poboljšanju kulturne, sportske, naučne i privredne suradnje
Baranje i Rusije. Okupili su 30-ak članova, a prošle godine između
svojih ostalih aktivnosti, sudjelovali su i na Smotri stvaralaštva
slavenskih naroda u Krasnodaru, u Kubanskoj regiji. Rezultat te nove
uspostave suradnje je poziv za nastupom jednog KUD-a odavde, a postoji
interes iz ove ruske regije za privrednom suradnjom pa je najavljena i
jedna njihova posjeta kako bi se na licu mjesta upoznali sa
gospodarskim mogućnostima baranjskih tvrtki.
Poslije razgledavanja izloĹľenih fotografija sa ruskim
tehnološkim dostignućima skup je nastavljen u Velikoj gradskoj
vijećnici odrĹľavanjem tribine o 20 godina hrvatsko-ruskih odnosa na
kojoj je dr. Markaryan istaknuo da vrlo dobre kulturno i političke
odnose dviju drĹľava ne prate u istoj mjeri i oni gospodarski jer
mogućnosti i potencijala ima puno više nego što se sada koristi.
Upoznat je da Baranja i Slavonija predstavljaju veliku Ĺľitnicu sa
svojom prehrambenom industrijom, ali i podsjetio da ima i drugih
mogućnosti suradnje, pa kao primjer naveo kako je prošle godine 200.000
Rusa turistički posjetilo Hrvatsku. Ovome je pogodovalo donošenje
odluka hrvatske Vlada u posljednje 4 godine prema kojima u periodu od
travnja do listopada nije potrebna viza. Međutim, od slijedeće godine
Hrvatska ulazi u EU i više neće moći donositi takve odluke. Dr.
Markaryan je naglasio da iduću godinu kada Hrvatska ulazi u EU, nekih
većih problema između Rusije i Hrvatske ne bi smjelo biti jer se 50
posto ruske trgovine već i sada odvija sa EU, što iznosi oko 400
milijardi dolara. Istovremeno sa Hrvatskom kao članicom EU, Rusija
Ĺľeli
širiti i međusobne odnose dviju drĹľava, pa je u svojoj gospodarskoj
suradnji posebno zainteresirana na područjima bankarstva, turizma,
vojne suradnje, te energetici i elektroenergetici.
GRAD
BELI MANASTIR
I BARANJSKO-RUSKO DRUŠTVO PRIJATELJSTVA
POZIVAJU
VAS NA T R I B I N U
„20
GODINA HRVATSKO-RUSKIH ODNOSA“
i
izloĹľbu fotografija „Suvremena Rusija“
30.05.2012.god
(srijeda) u 18,30 sati, Velika vijećnica, zgrade P+8 (ljepotica), Imre
Nagya 2, Beli Manastir
Njegova Ekselencija gospodin dr. Robert
Markaryan veleposlanik Ruske Federacije u Republici Hrvatskoj govorit
će o svim aspektima rusko-hrvatskih odnosa.
26.05.2012. Sajam
udruga Baranje 2012.
Sedmu godinu zaredom na belomanastirskom Trgu slobode
organizira se Sajam udruga Baranje na kojem se one predstavljaju svojim
radom, dostignućima i aktivnostima. Ovo je prilika gdje se one slične
po djelatnostima mogu i uspoređivati, razmjenjivati iskustva i
dogovarati zajedničke projekte, ali i ono što je najvaĹľnije,
predstaviti se građanima i javnosti, te tako opravdati svoje
postojanje.
Trenutno u Baranji ima više stotina udruga registriranih
po različitim djelatnostima a ovdje se na štandovima pokazalo njih 21
sa oko 150 članova. Na sajmu su udruge i prodavale svoje proizvode
(ručne radove nastale na kreativnim radionicama) po simboličnim
cijenama. Veći dio tako ostvarenih prihoda namjenjen je za aktivnosti
udruga i materijale, dok će jedan dio završiti u humanitarne svrhe kao
što to čini udruga Oaza pomaĹľući teško oboljeloj studentici Biljani
Smolčić iz Čeminca.
Mirovna grupa Oaza je sve ove godine organizator Sajma
udruga Baranje kojeg provodi uz partnere na projektu, Grad Beli
Manastir i Centar za kulturu Grada Belog Manastira. Prvih 5 godina sve
je financirano od strane Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva
i iz vlastitih sredstava, dok je posljednje dvije godine financiranje
preuzeo Grad Beli Manastir. Ove 2012. godine svoj interes za
predstavljanjem pronašle su udruge: Baranjska udruga rekreativnih
pustolova (BURP, Beli Manastir), Biciklistička udruga «Baranja bike»
(Beli Manastir), Boćarski klub «Vid» (Beli Manastir), Dobrovoljno
vatrogasno društvo (DVD) Beli Manastir, Društvo «Hrvatska Ĺľena» –
Baranja Beli Manastir, Društvo osoba s invaliditetom «Baranjsko srce»
Beli Manastir, Gimnastičko društvo Beli Manastir, HKUD Beli Manastir,
Matica umirovljenika Hrvatske – Udruga Beli Manastir, Mirovna grupa
Oaza Beli Manastir Projekt građanske demokratske inicijative - P.G.D.I.
(Beli Manastir), Skok-klub - športska rekreacija i ples (Beli
Manastir), RKUD «Romi Baranje», SKUD «Jovan Lazić» (Beli Manastir),
Udruga Izbor (Šećerana), Udruga Prijatelji starih športova «Baranjske
lege» (Beli Manastir), Udruga roditelja i djece Pčelice (Beli
Manastir), Udruga Ĺľena «Izvor» Općine KneĹľevi Vinogradi, Udruga Ĺľena
KneĹľevo (neformalna udruga), Udruga Ĺľena Općine Darda i UdruĹľenje za
mir i ljudska prava «Baranja» (Bilje).
26.05.2012.
Međunarodni KI Aikido seminar u Belom Manastiru
Kao priprema za osnivanje
još jednog belomanastirskog kluba borilačkih vještina organiziran je
međunarodni seminar «Korijeni» čija je svrha bila popularizirati
vještinu KI Aikida i zainteresirati buduće članove. Dvadesetak
sudionika iz Zagreba (4), Beograda (7), Osijeka (8), Novog Sada (4) i
Belog Manastira (2) više je sati u nastavno sportskoj dvorani slušalo
teoriju i izvodilo praktične vjeĹľbe pod vodstvom Sensei majstora
Gorana
Kurnika iz beogradskog KI Aikido kluba «Musaši». Ovu plemenitu vještinu
već duĹľe vrijeme trenira Belomanastirac Danijel Bastajić u KI Aikido
Osijek gdje ga trenira majstor Krešimir Horvat, od kojega je i krenula
inicijativa za ovaj seminar. Kako u Aikidu postoji više različitih
stilova od kojih su neki ostali na starim tradicionalnim pristupima i
tehnikama još iz doba samuraja, koje su veoma grube i opasne, pogotovo
za one koji nisu istrenirani i ne znaju padati bilo je vaĹľno
usporediti
ga sa mnogo modernijim KI Aikidom gdje je takvih mogućnosti poprilično
manje. Pripreme za osnivanje belomanastirskog kluba već su počele i
interes postoji pa se kasnije očekuju i prvi rezultati. Pored gostiju i
domaćih majstora Aikida seminaru je prisustvovao i zamjenik
belomanastirskog gradonačelnika Predrag Stojanović, a pomoć pri
organiziranju ovog seminara dao je Grad Beli Manastir i Karate klub
«Beli Manastir 98».
19.05.2012. Susret
predstavnika šest bratskih gradova Mohača
Na višednevnoj
manifestaciji povodom svečanosti blagdana sv. Ivana Nepomuka, gradskog
zaštitnika Mohača, koju je sufinancirala EU, odrĹľana konferencija i
susreti predstavnika bratskih gradova. Mohački gradonačelnik József
Szekó je na konferenciji primio predstavnike: Beykoza iz Turske, Câmpia
Turzii (iz Rumunjske), Siemianowice Śląskie (Poljska), Wattrelos
(Francuska), Bensheim (Njemačka) i Belog Manastira iz Hrvatske. Osim
protokolarnog dijela, bilo je riječi o potrebi više međusobne suradnje
i razmjene ideja i iskustava zbratimljenih gradova s obzirom da su neki
već u EU, drugi su pred pristupom, a treći na čekanju. Belomanastirski
gradonačelnik Ivan Doboš ističe da sluĹľbeno bratimljenje ova dva grada
traje 45 godina i počelo je 1967. godine, ali da su sporazumi o
suradnji poznati još od 1930. godine. Posljednjih godina suradnja ova
dva grada prilično je proširena kroz sportska i kulturna događanja, pa
je već uobičajeno da naši KUD-ovi nastupaju u Mohaču kad god se tamo
odrĹľava neka manifestacija. Vatrogasci Mohača također su domaćini i
gosti prilikom susreta sa predstavnicima Javne profesionalne vatrogasne
postrojbe Grada Belog Manastira, Vatrogasne zajednice «Baranja» i DVD-a
Belog Manastira i Branjinog Vrha. Tu su još i međusobna ribolovna
druĹľenja i natjecanja, te odnedavno i povezivanje biciklističkih
udruga. Gradonačelnik Doboš podsjeća na dogovor u Mohaču prema kojem će
se to obostrano korisno zajedništvo još više proširiti u različitim
aktivnostima prekogranične suradnje jer mi od njih moĹľemo puno toga
naučiti s obzirom da su prije nas pristupili EU, pa imaju iskustva kako
sve to funkcionira a mi se moramo ubrzano prilagođavati jer nas to
očekuje uskoro. Cijeloj priči o suradnji ovih gradova treba dodati i
multietničnost Mohača u kojem se nalaze različite manjinske institucije
naših zajednica, a prema popisu stanovništva 2001. u Mohaču je Ĺľivjelo
19.049 stanovnika (93% Mađara, 9,6% Nijemaca, 4,7% Hrvata, 2,4% Roma,
0,6% Srba te ostalih 5,9% . Manjinsku samoupravu imaju Hrvati, Romi,
Nijemci i Srbi.
19.05.2012.
Biciklistički maraton povezao tri drĹľave
Međunarodni maraton duĹľine
više od 100 kilometara povezao je na svojoj trasi bicikliste Belog
Manastira, Mohača i Sombora. Pod nazivom 3D – Trip organizirala ga je
udruga BURP (Baranjska udruga rekreativnih pustolova), koja se osnovala
radi stvaranja rekreativno sportskih sadrĹľaja za zdrav Ĺľivot. Maraton
kroz dri drĹľave trajao je više od 10 sati i okupio 40 biciklista, a od
toga ih je 20 bilo iz BURP-a. Prvoga dana su somborski biciklisti došli
u Beli Manastir da bi poslije noćenja i doručka zajedno sa
Belomanastircima krenuli ispred gradske uprave gdje su im gradonačelnik
Ivan Doboš i dogradonačelnik Predrag Stojanović poĹľeljeli sretan put u
ovom povezivanju triju drĹľava. Nakon zastajanja i organiziranog dočeka
ovih maratonaca u Mađarskoj i Srbiji, BURP-ovci su se vratili u svoj
grad oko 17 sati.
18.05.2012.
Belomanastirski maturanti plesali quadrillu na trgu
Postao je već običaj da svoj svečani ispraćaj
srednjoškolski maturanti na kraju školovanja završavaju organiziranim
masovnim plesanjem francuskog dvorskog plesa – quadrille. Tako su se u
tom istovremenom plesu među 3.000 maturanata s područja Osječko -
baranjske Ĺľupanije i onih iz 55 gradova, iz osam europskih drĹľava,
našlo i 186 maturanata iz 3 belomanastirske škole. Pripreme baranjskih
maturanata za ovaj tradicionalni ples na Trgu slobode trajale su oko
dva mjeseca. Pred početak ove atrakcije koja se odrĹľava već osmi put
maturante je pozdravio i gradonačelnik Ivan Doboš uz riječi da su se
sad našli na vaĹľnoj Ĺľivotnoj prekretnici i popeli stepenicu više, te
da
ubuduće trebaju odabrati put koji će biti najbolji za njih. Ovaj
atraktivni ples privukao je veliki broj građana, roditelja i
prijatelja, a poslije su učenici maturanti Prve i Druge srednje škole
Beli Manastir, te Gimnazije Beli Manastir, nastavili sa slavljem po
kafićima i na raznim drugim mjestima.
16.05.2012. OdrĹľan
Sajam poslova Baranje 2012.
Područna sluĹľba Osijek i belomanastirska ispostava
Hrvatskog zavoda za zapošljavanje sa osječkom Udrugom za kreativni
razvoj Slap organizirali su Sajam poslova Baranje 2012. Ovaj projekt
koji bi trebao poboljšati kontakte između onih koji traĹľe posao i
poslodavaca sufinancirala je Europska unija u sklopu IPA prekograničnog
programa Mađarska – Hrvatska. Voditelj HZZ-ove područne sluĹľbe Osijek
Anto Barukčić je na sajamskom otvaranju rekao da veliki broj
nezaposlenih u Baranji pokazuje interes za zapošljavanjem ali da je
broj radnih mjesta gdje bi se on mogao naći zbog krize prilično smanjen
pa se treba više dodatno truditi. Sajam je otvorio zamjenik Ĺľupana
Osječko-baranjske Ĺľupanije Ĺ˝eljko Kraljičak, a belomanastirski
gradonačelnik Ivan Doboš je pohvalio desetak poslodavaca koji su imali
svoje štandove i pokazali potrebe za novim zapošljavanjima. DoĹľupan je
istaknuo tešku situaciju po kojoj u Baranji ima 7.500 zaposlenih, a
istovremeno je bez posla nešto više od 6.000 onih koji su prijavljeni
da traĹľe posao. Upravo zapošljavanje je sudbinsko pitanje za Baranju
jer posao ovdje istovremeno znači i ostanak, što se posebno odnosi na
mlade obitelji. Posljednji podaci o smanjenju nezaposlenosti, naglasio
je doĹľupan Kraljičak, pokazuju da je 80 % zaposlenih u zadnjih mjesec
dana našlo posao u javnim radovima ili odlaskom na jadransku obalu gdje
će raditi kao čistačice, sobarice, konobari ili kuhari. Na Sajmu
poslova Baranje 2012. osim zainteresiranih poslodavaca koji su na
štandovima primali Ĺľivotopise i trebali nove zaposlene, na nekoliko
mjesta HZZ-ovi zaposlenici su nudili različite informacije o
mogućnostima prekvalifikacija, te rada i školovanja u inozemstvu.
Posebno zanimljiv bio je računalni program «Moj izbor» sa kojim se
moglo na licu mjesta testirati osobne sklonosti i interese prema
određenim profesijama te na osnovu upisanih podataka dobiti popis
zvanja za koja se procjenjuje da bi mogla biti ona Ĺľivotna. U sklopu
ovoga sajma odrĹľana je i opširna jednosatna prezentacija voditelja
Odsjeka mjera aktivne politike zapošljavanja osječkog HZZ-a Miroslava
Vaneka na temu Poticanje i sufinanciranje zapošljavanja u 2012. godini
putem HZZ-a, gdje je bilo riječi o 19 različitih poticajnih mjera za
novo zapošljavanje, samozapošljavanje i zadrĹľavanje radnih mjesta.
14.05.2012 .
Belomanastirski KUD-ovi, biciklisti i ribolovci na gostovanju u
bratskom gradu Mohaču
Grad Beli Manastir prihvatio je inicijativu bratskog
grada Mohača da masovnije učestvuje na svečanosti blagdana sv. Ivana
Nepomuka, gradskog zaštitnika i susretu bratskih gradova. Do sada je
tamo odlazilo protokolarno izaslanstvo ali ovoga puta suradnja će biti
proširena jer su oni po jednom od prihvaćenih EU projekata za takve
namjene pozvali sve predstavnike gradova sa kojima su se bratimili:
Beykoz (Turska), Câmpia Turzii (Rumunjska), Siemianowice Śląskie
(Poljska), Wattrelos (Francuska), Bensheim (Njemačka) i Beli Manastir
iz Hrvatske. Izaslanstvo Mohača je radi detaljnijeg dogovora gostovanja
doputovalo u Beli Manastir gdje su razgovarali sa gradonačelnikom
Ivanom Dobošom i njegovim zamjenikom Predragom Stojanovićem pa je
odlučeno kako će se ove godine Belomanastirci predstaviti u sportskim
aktivnostima kroz biciklizam i ribolov, a u onim kulturnim nastupit će
HKUD Beli Manastir. Naše predstavljanje u Mohaču počinje već u srijedu,
16. veljače u 15.30 sati sa izloĹľbom fotografija o starim zanatima u
organizaciji Foto-kino kluba «Baranja-film». Ova manifestacija odrĹľava
se od 16. do 20. svibnja uz izuzetno bogate sadrĹľaje i raznovrstan
kulturno-umjetnički i sportski program. Ovo će biti ujedno prilika za
susret svih delegacija bratskih gradova Mohača na kojem će moći
razmjenjivati svoja iskustva i razvijati u budućnosti neke još i bolje
odnose. Prema ovom dogovoru bratskih gradova Mohača i Belog Manastira
očekuje se organizirani dolazak oko 100 Belomanastiraca a još više onih
koji će samoinicijativno doputovati tamo u svega 30-ak kilometara
udaljeni Mohač. Osim dogovora oko gostovanja, na ovom sastanku
najavljena je i puno bolja suradnja Turističke zajednice Baranje sa TZ
Mohača.
12.05.2012
Manifestacija «Različitost je bogatstvo» završila uz pjesmu, ples,
grah, vino i kolače
Posljednjeg dana odrĹľavanja ovogodišnje višednevne
manifestacije «Različitost je bogatstvo» koja se po prvi put
organizirala u Belom Manastiru program je počeo već u jutarnjim satima.
Većinske belomanastirske nacionalne manjine, mađarska, srpska, njemačka
i romska napravile su na Trgu slobode sajamske štandove na kojima su
izloĹľili svoje kulturno i etnografsko stvaralaštvo dopunjeno ponudom
svojih nacionalnih kuhinja.
Po prvi put svoj štand imali su i pripadnici osječke
njemačke zajednice Zemaljske udruge Podunavskih Švaba u Hrvatskoj. Dok
su Srbi i Romi nudili kolače, domaći kruh i pecivo, Mađari su imali
najteĹľi zadatak jer su u velikom kotlu od 450 litara pripremali grah
sa
kobasicama i slaninom što se kasnije dijelio građanima.
Istovremeno sa ovim događanjima, u Pučkom otvorenom
učilištu Baranyai Júlia koje se nalazi u ulici Vladana Desnice 79, gdje
već postoji muzej mađarske kulturne baštine, otvorena je etnografska
izloĹľba Srba i Roma. Program se dalje nastavio smotrom folklora
nacionalnih manjina a nastupili su: najmlađi folkoraši RKUD-a «Romi
Baranje», MKUD «Pélmonostor», SKUD «Jovan Lazić», RKUD «Romi Baranje»
sa koreografijom «Romske igre iz Baranje», Ĺ˝enski pjevački zbor MKU
«Pélmonostor», MKUD «Pélmonostor" sa «Plesovima iz Sotmora», solistica
Aleksandra Vukadinović i SKUD «Jovan Lazić» sa koreografijom «Vlaške
igre». Pjesma i ples nastavljeni su i u popodnevnim satima kada su se
svemu priključili svojim učešćem i građani koji su ovom prilikom
počašćeni grahom za ručak
.
Večernji sati
manifestacije «Radost je bogatstvo» kao završni dio programa ostavljeni
su za vrlo dobru komediju «Na smetlištu» u izvođenju Dramskog ansambla
KUD-a «Branko Radičević» iz Pačetina.
10.05.2012.
Donacija Grada i Druge srednje škole Domu za stare i nemoćne «Baranjsko
sunce»
Suradnjom Grada Belog
Manastira i učenika Druge srednje škole Beli Manastir koji već treću
godinu sudjeluju u Projektu građanin ostvarena je ideja o kupnji
toaletnih invalidskih kolica namjenjenih korisnicima belomanastirskog
Doma za starije i nemoćne osobe Baranjsko sunce. Primopredaji ove veoma
korisne donacije nazočio je i gradonačelnik Ivan Doboš uz pohvale
učenicima i njihovom zalaganju za ovakve akcije podsjetivši kako je
Grad i prije pronalazio sredstva za ovakve svrhe a to će činiti i u
budućnosti ovisno o mogućnostima gradskog proračuna. Učenici su radeći
na ovome projektu između ostalih aktivnosti napisali i zamolbu upućenu
Gradu za sredstva potrebna za kupnju ovih kolica, što je kasnije i
odobreno. Od dobavljača koji uvozi ova univerzalna toaletna kolica u
kojima se teĹľe pokretni domski korisnici mogu i tuširati, dobiven je
dodatni veliki popust kada su doznali kako je sve ideja humanih
belomanastirskih srednjoškolaca pa je konačni račun i donacija Grada
1.000 kuna. Mentorica učenika 3. i 4. razreda Jasminka Berend (smjer
upravni referent) ističe kako su ove godine radili i na potprojektu
Treća Ĺľivotna dob, te se sa njim predstavili i na Ĺ˝upanijskoj smotri,
a
sličnih aktivnosti imali su još, od zimskog čišćenja snijega starijima
i druĹľenja s osobama treće Ĺľivotne, pa do učenica frizerskog smjera
koje su volontirale kod korisnica ovog domskog smještaja. Na kraju su
dvije učenice sa svojom mentoricom Berend u prostorijama škole predale
ova kolica na upotrebu Ankici Gregoran, ravnateljici Doma za starije i
nemoćne osobe Baranjsko sunce.
09.05.2012. U
Batini, Belom Manastiru i Branjinom Vrhu obiljeĹľen Dan pobjede
Povodom Dana pobjede nad fašizmom poloĹľeni su vijenci
različitih izaslanstava na nekoliko spomen obiljeĹľja u Baranji, od
Branjinog Vrha, belomanastirskog partizanskog groblja i Trga slobode,
pa do središnjeg mjesta obiljeĹľavanja u Batini. Tako su na prve dvije
lokacije vijence poloĹľili: Savez antifašističkih boraca i antifašista,
predstavnici Grada Belog Manastira, SDP-a Beli Manastir i Društvo
baranjsko-ruskog prijateljstva. Ova izaslanstva pridruĹľila su se
polaganju vijenaca i kod spomen obiljeĹľja poginulim vojnicima Crvene
Armije na belomanastirskog Trgu slobode gdje je to učinjeno masovnije
uz učešće ruskog vojnog izaslanstva sa diplomatskim predstavnicima
ruskog veleposlanstva. Centralno mjesto obiljeĹľavanja Dana pobjede nad
fašizmom je polaganje vijenaca na Spomenik pobjede u Memorijalnom
kompleksu «Batinske bitke» od strane izaslanstava Republike Hrvatske,
veleposlanika Ruske federacije Roberta Markarjana, Ukrajine Oleksandra
Levchenka, generalnog konzula Republike Srbije Ĺ˝ivorada Simića,
otpravnika poslova Kazahstana Yedila Khozeulya i veleposlanika
Republike AzerbejdĹľan Kamila Khasiyeva.
Pred postrojenim počasnim vodom Hrvatske vojske u ime
predsjednika drĹľave vijenac je poloĹľio general-bojnik Mate Ostović,
dok
je izaslanstvo Hrvatskog sabora bilo na čelu sa Domagojem Hajdukovićem.
Vijence su poloĹľili i izaslanstva Ministarstva obrane RH, OruĹľanih
snaga RH, Saveza antifašističkih boraca RH, te Ĺľupan osječko-baranjski
Vladimir Šišljagić i članovi obitelji sudionika Batinske bitke. Ovo
svečano okupljanje i podsjećanje na Batinsku bitku kao jednu od
najvećih završnih pri kraju Drugog svjetskog rata koja se odvijala u
studenome 1944. godine, i u kojoj su zajednički sudjelovali pripadnici
Crvene armije i partizanskih jedinica omogućila je oslobađanje Baranje
od njemačke okupacije. U tih nekoliko dana krvavih borbi kod Batine
poginulo je i kasnije sahranjeno 1297 vojnika Crvene armije, dok se
jedan veći broj vodi među nestalima jer su stradali u Dunavu, te je
poginulo i oko 500 pripadnika partizanskih jedinica. Kao spomen
poginulima i u čast svima koji su sudjelovali u ovim teškim borbama
1947. godine izgrađen je Spomenik pobjede akademskog kipara Antuna
Augustinčića visok 27 metara, dok je 1976.godine izgrađen i Memorijalni
kompleks «Batinska bitka», a od 1983. u Spomen-domu postavljena je
stalna izloĹľba o ovom velikom povijesnom događaju.
09.05.2012.
«Različitost je bogatstvo» i koncert dječjeg zbora iz Budimpešte
Koncertom Dječjeg pjevačkog zbora gimnazije «Csokonai
Vitéz Mihály» iz Budimpešte što ga vodi Karolj Pasti u trajanju od
preko 80 minuta nastavljen je program manifestacije «Različitost je
bogatstvo». Ovaj dječji zbor sa malim orkestrom počeo je sa radom 2005.
godine i danas ima 60 članova a do sada su gostovali u mnogim drĹľavama
regije i na natjecanjima dobivali nagrade za kvalitetu izvođenja
najčešće pjevajući na mađarskom jeziku, i to uglavnom djela od Kodalja,
Bartoka, Farkaša i Balassija. Belomanastirsko gostovanje samo je dio
njihove turneje jer poslije imaju koncert u Zmajevcu i Korođu.
08.05.2012.
«Različitost je bogatstvo» nastavljeno sa Festivalom «Vitezovo
proljeće»
Drugoga dana odrĹľavanja manifestacije «Različitost je
bogatstvo» u kino dvorani belomanastirskog Centra za kulturu odrĹľan je
Festival «Vitezovo proljeće» što ga je vodio poznati izvođač dječjih
pjesama Minja Subota kojega se sa televizije i pozornica sjećaju i
mnoge starije generacije a koji je popularan i među današnjom djecom. U
programu što je trajao više od sata predstavilo se devet dječjih pisaca
i pjesnika: glumica Rada Đuričin, ovogodišnji dobitnik nagrade «Neven»
Slobodan Stanišić, osnivač dječjih novina «Vitez» Nedeljko Popadić,
poznati zabavaljač Predrag Vuković - Peđolino, Miodrag Jakšić,
Aleksandar Čotrić, kantautor Aleksandar Filipović – Alfi, dramska
umjetnica Mirjana Marković i najmlađi učesnik Boško Ĺ˝ivanović.
07.05.2012.
Manifestacija «Različitost je bogatstvo» otvorena uz izloĹľbu,
promociju
knjige «Ostavština predaka…» i knjiĹľevno-glazbenu večer
Inicijativom Gradske uprave Belog Manastira pokrenuto je
odrĹľavanje višednevne manifestacije na kojoj će se u različitim
programima i aktivnostima na nekoliko gradskih lokacija predstavljati
nacionalne manjine. Na otvaranju je u belomanastirskom Centru za
kulturu gradonačelnik Ivan Doboš podsjetio na multikulturalnost Baranje
kao prostora gdje su različiti narodi oduvijek prolazili, dolazili ili
ostajali, pa je poslije njih ostajao neki trag ili utjecaj.
Na ovoj prvoj manifestaciji koja treba prerasti u
tradiciju, predstavit će se četiri manjine: srpska, mađarska, njemačka
i romska, ali iduće i idućih godina očekuje se da i ostale nacionalne
manjine koje ovdje Ĺľive pokaĹľu svoju tradiciju, kulturu, običaje i
gastronomiju.
Zamjenik gradonačelnika Predrag Stojanović je istaknuo da ova
nacionalna raznolikost manjina uz većinski hrvatski narod čine
posebnost Belog Manastira i Baranje u kulturnom Ĺľivotu njenih
stanovnika.
Predsjednica Vijeća mađarske nacionalne manjine u Belom
Manastiru Izabella Agh je podsjetila da su sve manjine ovdje oduvijek
bile i Ĺľivotno isprepletene različitim vezama, prijateljskim,
poslovnim
ili bračnim, pa im je i svakodnevica, i problemi isti, ali upravo to
pokazuje koliko ta različitost čini bogatstvo suĹľivota, jer nitko ne
moĹľe reći da Ĺľivi sam u Baranji.
Sa svoje strane i u ime mađarske manjine podrĹľava ovu
manifestaciju uz Ĺľelju da treba sve učiniti kako bi se ona nastavila.
Dok je veći dio predstavljanja u programu manifestacije bio posvećen
nacionalnim manjinama sa većim broja članova, srpskoj i mađarskoj,
izvršna direktorica Njemačke zajednice – Zemaljske udruge Podunavskih
Švaba u Hrvatskoj, mr. sc. Renata Trischler je podsjetila kako su do
Drugog svjetskog rata Nijemci bili najbrojnija manjinska narodna
zajednica na ovom području čineći 30 % stanovništva. Danas ih je
neusporedivo manje, pa im je zato izuzetno vaĹľno pokazati što su
njihovi preci ostavili ovdje traga i što je njihova ostavština. Iduće
godine najavljuje veće predstavljanje svoje manjine bez obzira na
brojnost njihova članstva, a ovu ideju sa manifestacijom i okupljanjem,
te predstavljanjem nacionalnih manjina pohvaljuje i smatra veoma
značajnom u suĹľivotu na ovom prostoru. Nakon otvaranja izloĹľbe Saveza
mađarskih udruga i sveučilišta u Pečuhu pod nazivom Tradicionalno
graditeljstvo Slavonije i Baranje u holu kino-dvorane predstavljena je
i prigodna knjiga knjige dr. Tamaša Kondora «Ostavština predaka…..» -
Stopama narodne arhitekture, Baranja i Slavonija, koja se ovom prilikom
mogla kupiti po promotivnoj cijeni od svega 20 kuna.
Drugi dio programa prvoga dana manifestacije «Različitost
je bogatstvo» nastavljen je u Velikoj vijećnici zgrade P+8 sa
knjiĹľevnom večeri na kojoj su se predstavili osječanka Ivana
Šojat-Kuči
(autorica nedavno nagrađenog romana «Understadt»), belomanastirski
pisac i pjesnik Rajko KneĹľević, te biljski pjesnik, enigmata i
kantautor Miroslav Ilić koji se ovdje predstavio sa gitarom.
04.05.2012.
«Različitost je bogatstvo» manifestacija nacionalnih manjina u Belom
Manastiru
Od 7. do 12.
svibnja odrĹľavat će se manifestacija nacionalnih manjina koje imaju u
Belom Manastiru manjinsko vijeće ili predstavnike, pa će se tako u
svojim aktivnostima predstavljanja uključiti srpska, mađarska, romska i
njemačka nacionalna manjina. U multietničkom Belom Manastiru Ĺľivi 20
od
22 registrirane manjine u Republici Hrvatskoj a u postotku prema popisu
iz 2001. to je 41 % stanovništva u jedinom baranjskom gradu,
uključujući i prigradska naselja. Različitost na ovoj manjinskoj
manifestaciji bit će popraćena sa dosta raznolikih sadrĹľaja u
programu,
od izloĹľbi, promocija, knjiĹľevnih večeri, koncerata i kazališnih
predstava do smotre folklora koje će izvoditi domaći izvođači, te gosti
iz Slavonije, Mađarske i Srbije. Završno i najveće događanje bit će u
subotu kada će se nacionalne manjine predstaviti svojim kulturnim i
etnografskog stvaralaštvom uz ponudu nacionalnih kuhinja, poslije čega
će se sve nastaviti smotrom folklora belomanastirskih nacionalnih
manjina što će sigurno privući veliki broj posjetitelja. Gradonačelnik
Ivan Doboš je na tiskovnoj konferenciji predstavljanja manifestacije
manjina «Različitost je bogatstvo» u Belom Manastiru dodao i najnovije
podatke koji dokazuju da su prvi pisani tragovi nastanka sadašnjeg
grada a nekadašnjeg naselja još iz 1212. godine, dakle 15 godina prije
dosadašnjih sluĹľbenih podataka. Tada se naselje zvalo Monasterium B.
Michaelis de Peel, a na dnu plakata sa programom nalaze se svi do sada
poznati nazivi za Beli Manastir.
04.05.2012. Sajam
«Ĺ˝elim biti majstor»
Hrvatska obrtnička komora
Osječko-baranjske Ĺľupanije i UdruĹľenje obrtnika Baranje su i ove
godine
na belomanastirskom Trgu slobode organizirali promociju upisa za
obrtnička zanimanja na manifestaciji «Ĺ˝elim biti majstor». Sa svojim
radovima, znanjima i vještinama predstavili su se učenici Prve i Druge
srednje škole Beli Manastir izlaĹľući svoje učeničke radove koje su
izrađivali tijekom svog stručnog školovanja. Sajam je otvorio
gradonačelnik Ivan Doboš podsjećajući na nedavne dolaske ministra
poduzetništva i obrta Gordana Marasa koji je najavio velike poticaje od
376 milijuna kuna upravo za obrte i male poduzetnike uz subvencionirane
kamate investicijskih kredita.
Predsjednik UdruĹľenja
obrtnika Baranje Dario Lozančić istaknuo je brojku od sadašnjih 449
obrta, te da se započelo sa pripremama za svečanost velikog jubileja
povodom 160 godina organiziranog obrta na ovom području. Ističući
vaĹľnost malog poduzetništva kroz obrte, predsjednik Obrtničke komore
Osječko-baranjske Ĺľupanije Dragutin Grabrović podsjetio je da oni
stipendiraju učenike deficitarnih zanimanja u cijelom trogodišnjem
školovanju i to za zanimanja: zidare, tesare, bravare, stolare i
alatničare. Sajam je privukao veći broj građana a učenici ovih
strukovnih škola dijelili su letke sa detaljnijim informacijama o
svojim školama i upisnim programima kako bi privukli mlade da
završetkom ovih škola mogu odmah imati zanimanje a nakon polaganja
majstorskog ispita i biti potpuno samostalni u svojim poduzetničkim
idejama.
28.04.2012.Orijentacijski
klub «Sova» iz Šećerane - jedini u istočnoj Hrvatskoj
Nedavno trčanje 90-ak natjecatelja različitih dobnih
skupina od djece, mladih i starijih po belomanastirskim ulicama bilo je
Otvoreno prvenstvo Slavonije i Baranje u orijentacijskom trčanju što ga
je organizirao prošle godine osnovani Orijentacijski klub «Sova» iz
Šećerane. Od 13 klubova sa oko 250 članova u Hrvatskom orijentacijskom
savezu (HOS) ovaj šećeranski je jedini u istočnoj Hrvatskoj, od
Bjelovara pa naovamo. Prošle godine «Sova» je imala prvaka na srednjim
stazama što je veliki uspjeh za novi klub u sportu koji nije medijski
popularan jer se ne moĹľe pokazivati već svoju atraktivnost nastoje
isticati u gradskim trkama. Prema riječima klupskog predsjednika Nikole
Pajčina, u skandinavskim zemljama ovo je masovni sport koji se po
različitim lokacijama snima skrivenim kamerama uz izravne televizijske
prijenose a na najvećim maratonskim natjecanjima koji mogu trajati i po
5 dana natječe se 20-30.000 ljudi. Ovaj sport je kombinacija vještine
trčanja, brzine snalaĹľenja i sposobnosti čitanja zemljopisne karte uz
pomoć kompasa, te uočavanje detalja u prirodi a osim što je poticajan
za boravak u prirodi, zdrav Ĺľivot i upoznavanje domovine, ne treba
zanemariti ni njegove gospodarske efekte. Pajčin podsjeća da ova
natjecanja traju i po 2-3 dana, te da natjecatelji moraju negdje
spavati i hraniti se, što se moĹľe i mora turistički iskoristiti a
jedini problem u Baranji je nedovoljno smještajnih kapaciteta za goste
ovakvog tipa koji većinom Ĺľele uĹľivati u seoskom turizmu. Ova
natjecanja u orijentacijskom trčanju će se i u budućnosti odrĹľavati na
našem području a završetkom trke u Belom Manastiru najboljima su
uručene nagrade, dok ih je gradonačelnik Ivan Doboš darovao i
monografijama grada.
28.04.2012. Otvoren
međunarodni 3. Karate kup grada Belog Manastira
Hrvatski karate savez i KK «Beli Manastir 98»
organizirali su 28. travnja 3. Karate kup grada Belog Manastira. Ovo
natjecanje što se odrĹľava pod pokroviteljstvom Grada otvorio je
gradonačelnik Ivan Doboš a prema prijavljenima za dolazak na ovaj
turnir koji je postao tradicionalan očekuje se više od 220 natjecatelja
iz 22 kluba. Osim iz Hrvatske pozivi su poslani i klubovima iz
inozemstva, te se očekuje i njihov dolazak . Ovo cjelodnevno natjecanje
počelo u 10 sati, a završetak se očekuje oko 18 sati.
28.04.2012. Dani
tehničke kulture u Belom Manastiru
Svake godine već po sedmi put Zajednica tehničke kulture
grada Belog Manastira organizira smotru stvaralaštva i različitih
aktivnosti što ih provode članovi baranjskih udruga učlanjenih u ovu
Zajednicu. Tako su ovogodišnji Dani tehničke kulture počeli 27. travnja
u mikroklupskoj fotogaleriji Foto-kino kluba «Baranja film» sa
izloĹľbom
fotografija polaznika tečaja «osnove digitalne fotografije» koji se
odrĹľavao u oĹľujku. Poslije su u dvorani Mikro-kina prikazivani
nagrađeni filmovi 48. Revije dječjeg filma. Najmasovnije predstavljanje
tehničkog stvaralaštva otvorio je gradonačelnik Ivan Doboš na Trgu
slobode gdje su se na štandovima predstavile osnovne škole iz gotovo
svih baranjskih općina i Luga, a bilo je predstavljanja i drugih
gostiju iz Slavonije. Posebno zanimljiva bila je izloĹľba dječje
fotografije i sudionika natječaja «Bogatstvo prirode» na kojoj su oni
najbolji autori i nagrađeni. Atraktivno na Trgu slobode bilo je
natjecanje u spretnosti voĹľnje biciklom, a rekreativna zmajada zbog
raznobojnih letećih zmajeva bila je vidljiva i iz veće daljine.
27.04.2012. O
poduzetništvu i obrtništvu sa ministrom Marasom
Na javnoj tribini što ju
je organizirao GO SDP-a Beli Manastir u velikoj vijećnici zgrade P+8
osim informiranja o općoj ekonomskoj situaciji u drĹľavi, te pravcima
gospodarskog oporavka i investicijama, ministar poduzetništva i obrta
Gordan Maras predstavio je «Poduzetnički impuls» - najnoviji program
poticanja poduzetnika i obrtnika. Podsjetio je i na aktivnosti prvih
120 dana rada Vlade u kojima je veći dio planiranja usmjeren na
zaustavljanje pada višegodišnjeg deficita, te da bi već ostvarenje
pozitivne nule bio dobar rezultat ali zacrtani plan za 2012. je rast od
0,8 %. Ministar je pohvalio Osječko-baranjsku Ĺľupaniju kao jednu od
rijetkih u Hrvatskoj koja ima izvozni suficit, te predstavlja i velikog
proizvođača hrane. Istaknuo je da su velika očekivanja od sadašnje
vlasti, ali dosadašnja potrošnja bez pokrića i ekonomske nelogičnosti
moraju se zaustaviti bez obzira koliko to bude bolno za sve, pa bi ovo
mogla jako teška godina. Ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras
koji je već dvaput posjetio Beli Manastir u kratkom vremenu, najavio je
da će se povećati mikrokreditiranje za poduzetnike početnike i
poduzetništvo Ĺľena uz manja osiguranja i brzu realizaciju od 14 dana
nakon podnošenja zahtjeva. Novca u drĹľavnom proračunu za poticaje
malih
i srednjih poduzetnika ima za sve one projekte koji imaju ekonomsku
opravdanost, a obećano je i da će svi poticaji poduzetnicima/obrtnicima
biti isplaćeni u iduća dva mjeseca. Samo kvalitetne investicije dovest
će do zaustavljanja pada gospodarskog rasta – rekao je ministar Maras,
te podsjetio i na jačanje financijske discipline u gospodarstvu uz
prijedlog novog zakonskog rješenja prema kojem će članovi uprava,
izvršni direktori, te vlasnici povezanih tvrtki postati porezni jamci
koji će privatnom imovinom solidarno odgovarati za sve porezne obveze
tvrtki. Sa ovim bi se konačno ukinula neodgovornost onih koji su neku
tvrtku odveli u gubitke, stečaj i uništenje a zauzvrat dobili visoke
otpremnine i tvrdili da o financijskom stanju poslovanja nisu ništa
znali.
Na ovoj javnoj tribini za
baranjske poduzetnike i obrtnike nazočio je saborski zastupnik i
predsjednik Ĺ˝O SDP-a Osječko-baranjske Ĺľupanije Domagoj Hajduković,
gradonačelnik Belog Manastira Ivan Doboš, te njegovi zamjenici Predrag
Stojanović i Nikola RedĹľep uz predsjednicu GO SDP-a Ĺ˝eljku Zagvozdu.
27.04.2012.
Predstavnici osječkog Obiteljskog centra posjetili Beli Manastir
Obiteljski centar Osječko-baranjske Ĺľupanije sa
sjedištem
u Osijeku postoji oko godinu dana i do sada je dio svojih aktivnosti
provodio i za područje Baranje. Posjetom ravnateljice Marine
Bem-Kovačević univ. spec. oec. i mr. sc. Nives Savanović dipl. soc.
radnice odrĹľan je radni sastanak sa gradonačelnikom Ivanom Dobošom, te
njegovim zamjenikom Predragom Stojanovićem i više predstavnika
belomanastirskih institucija koje su posebno zainteresirane za
poboljšanje ove suradnje. Nakon upoznavanja sa osnovama rada i
funkcioniranja ovakvih centara u koje se diskretno dolazi i nije
potrebna uputnica, već samo najava, nudi se besplatno savjetodavno,
preventivno i tretmansko djelovanje u razrješavanju različitih problema
u braku, roditeljstvu, obiteljskim i partnerskim odnosima. Do sada su u
Osijeku provodili različite tematske radionice o problemima suvremene
obitelji, te škole za roditelje, djece i depresije, nenasilnog
rješavanja sukoba i slično. Pored stalno zaposlenih stručnjaka,
psihologa, socijalne radnice i pravnika, po potrebi uzimaju i vanjske
suradnike različitih specijalnosti.
O iskustvima sa svojih radnih mjesta gdje bi Obiteljski
centar kao javna ustanova socijalne skrbi kroz koju drĹľava skrbi o
psihosocijalnim potrebama građana kroz pruĹľanje usluga savjetovanja i
pomaganja obitelji govorili su i: predsjednik Općinskog suda Robert
Gojević, predsjednica Prekršajnog suda Renata Kuna, policijska
sluĹľbenica PP Beli Manastir Nada Ristić, ravnatelj Gimnazije Veljko
Frank, ravnatelj Osnovne škole «Dr. Franjo Tuđman» Damir Mendler,
pedagog i profesor Prve srednje škole Beli Manastir Ivica Jurić, te
pedagoginja Marija Šimunek iz Druge srednje škole Beli Manastir. Tako
se u školama ističe kao jedan od problema nezainteresiranost roditelja
za dolaske radi informacija o učenicima pa ih od 20 u školu dolazi tek
5, dok ostalih 15 tvrdi da za to nema vremena ili nema nikakav odgovor.
ZapaĹľen je i porast broja maloljetnih počinitelja krivičnih dijela od
kojih većina uopće ne Ĺľeli shvatiti da put kojim su krenuli nije
dobar,
pa im se sudski dosje nakon ponovljenih slučajeva samo povećava. O
obiteljskom nasilju i sličnim prekršajima koji se za područje Baranje
prijavljuju u PP Beli Manastir izneseni su podaci o porastu broja
prijava pa je tako u 2008. godini bilo prekršajno prijavljeno 119
osoba, u 2009. statistika je zabiljeĹľila 133 slučaja, dok je u 2011.
bilo 185 prekršajnih prijava. Završavajući sastanak, gradonačelnik
Doboš je istaknuo da veliki ekonomski problemi i nezaposlenost u
cijeloj regiji dovode do nesigurnosti obiteljske egzistencije što
povećava porast nasilja u brakovima ali i među maloljetnicima. U
ovakvim vremenima posla za Obiteljski centar Osječko-baranjske
Ĺľupanije
ima dosta pa je dogovarano o načinima kako bi se ta suradnja mogla
značajno poboljšati na dobrobit stanovnika Belog Manastira i cijele
Baranje.
21.04.2012. U Belom
Manastiru odrĹľani 4. Dani vina i turizma Osječko-baranjske Ĺľupanije
Na tradicionalnom sajmu u
Belom Manastiru koji se odrĹľava već četvrti put, a u sklopu Dana vina
i
turizma Osječko-baranjske Ĺľupanije predstavljena su vina baranjskog
vinogorja uz degustacije te drugi autohtoni proizvodi i usluge značajne
za turističku ponudu ovoga područja, od defilea svatovskih kočija
Konjogojske udruge «Baranja» iz Branjinog Vrha do izloĹľbe fotografija
«Baranjska baština» u organizaciji FKK «Baranja-film» i Centra za
kulturu. Sajam na Trgu slobode organizirali su TZ «Baranja» i Grad Beli
Manastir a otvorio ga je Osječko-baranjski Ĺľupan Vladimir Šišljagić sa
suradnicima. Ĺ˝upan je istaknuo da imamo vrhunski turistički proizvod,
odlična vina i gastroponudu uz očuvanu prirodu te da sve to moramo
bolje prodati kroz bolji marketing pa je kao dobar primjer spomenuo
svima u svijetu medijski poznati PP Kopački rit. Ĺ˝upanija ima četiri
vinogorja u kojima se proizvode vrhunska vina o kojima se već nadaleko
priča, a Ĺľupan Šišljagić je istaknuo veliki ponos što su uspjeli
ishoditi 1,25 milijuna eura za daljnji razvitak vinskih cesta, te
izgradnju četiri vinska muzeja od kojih će jedan biti smješten u
Baranji.
DoĹľupan Ĺ˝eljko Kraljičak
je
vaĹľnost ponude baranjskog turizma dopunio sa gospodarskog gledišta jer
to znači ostanak, zapošljavanje, i egzistenciju lokalnog stanovništva u
proizvodnji ekoloških i autohtonih proizvoda i ponuda različitih
usluga. Sve moramo još ubrzati – istaknuo je Kraljičak, jer izgradnjom
prometnog koridora 5c svi će nam turisti biti «puno bliĹľe» jer će za
svega nekoliko sati moći doputovati u Slavoniju i Baranju. Podsjetio je
i da Ĺ˝upanija ulaĹľe značajna sredstva i u izgradnju putničke luke u
Batini a kada bude gotova očekuje se novih 50.000 turista godišnje što
će dolaziti sa kruzerima. Prosječna potrošnja takvih putnika je 200
kuna dnevno što bi trebalo donositi oko 10 milijuna kuna godišnje koje
će se onda koristiti za investicije u daljnji razvoj turizma.
Gradonačelnik Ivan Doboš podsjetio je na novije izgrađenu
belomanstirsku vinsku cestu i snaĹľan razvoj vinarstva i voćarstva
posljednjih godina te da u daljnjem razvoju moramo više raditi da
turisti povećaju broj noćenja i da ostanu više dana u Baranji. Da bi se
to ostvarilo treba povećati i broj smještajnih kapaciteta a veliku nadu
ulaĹľe da poslije vinskih najdestinacija Baranje, Suze i Zmajevca, i
vinari Belog Manastira dostignu njihove uspjehe.
20.04.2012. Akcija
«Zelena čistka» i u Belom Manastiru
Svjetska ekološka akcija
World Cleanup 2012. i globalni pokret Let's do it! koja se provodila u
Hrvatskoj 21. travnja odrĹľala se veoma uspješno dan ranije i u Belom
Manastiru. Članovi iz 12 udruga i škola, osnovne i srednjih, te
zaposleni u javni radovima okupili su oko 250 volontera koji su radili
na uklanjanju divljih deponija u gradskoj okolici ali i na nekoliko
drugih lokacija gdje je trebalo čistiti okoliš. Udruge u kojima imaju
pozitivna razmišljanja o ekologiji a koje su se odazvale sa svojim
članovima na Zelenu čistku u Belom Manastiru su: P.G.D.I., Mirovna
grupa Oaza, Društvo osoba s invaliditetom «Baranjsko srce», DVD Beli
Manastir, Gradsko kazalište Beli Manastir, Udruga romskog prijateljstva
«Luna», Baranjamedija, Baranjska udruga rekreativnih pustolova (BURP),
Vijeće srpske nacionalne manjine i Udruga roditelja i djece «Pčelice».
Gradonačelnik i njegov zamjenik, Ivan Doboš i Predrag Stojanović kao
organizatori i koordinatori cijele akcije više puta obilazili su
lokacije gdje se čistilo, od ulice Julija Benešića, dr. Franje Tuđmana
i Imre Nagya (iznad nadvoĹľnjaka) do stadiona i divljih deponija u
romskom naselju i uz vodozaštićenu zonu.
Za čišćenje divljih
deponija posebno veliku pomoć sa svojim strojevima i mehanizacijom dale
su tvrtke: Baranjska čistoća, Baranjski vodovod, Cesting i Slonja. Kako
bi se nakon ovog velikog čišćenja spriječilo ponovno stvaranje divljih
deponija planira se u budućnosti češće kontrola komunalnih redara na
lokacijama gdje se provodila belomanastirska Zelena čistka.
Građani se podsjećaju na
postojanje gradskog odlagališta gdje mogu besplatno dovesti svoj otpad
jednom mjesečno svakog radnog dana od 7 do 15 sati i subotom od 8 do 12
sati.
19.04.2012.
EcoCortec i Beli Manastir domaćini konzorcija Marine Clean
Međunarodni ekološki konzorcij Marine Clean sastoji se od
8 partnerskih tvrtki iz Hrvatske, Slovenije i Litve, a osnovan je radi
očuvanja vodotokova, jezera i mora, te sprječavanje njihovog
onečišćenja, smanjivanje štetnih utjecaja na okoliš i promicanje
odrĹľivih i inovativnih tehnologija. Hrvatski predstavnici u konzorciju
su zagrebački Fakultet strojarstva i brodogradnje, te belomanastirska
tvornica biorazgradive plastike EcoCortec čiji je vlasnik Boris Mikšić
organizirao dvodnevni skup za dvadesetak članova Marine Clean. Goste je
primio gradonačelnik Ivana Doboša, poslije čega su posjetili PP Kopački
rit. Ovaj značajan projekt partnerskog udruĹľivanja nastao je sa svrhom
očuvanja prirode i sufinanciran je od strane Programa za ekološke
inovacije što ga kroz sedam različitih radnih paketa provodi Europska
agencija za kompetitivnost i inovacije (EACI). Mikšić je istaknuo da
danas male drĹľave u svom razvoju teško mogu imati visoke tehnologije
ali da im je mnogo isplativije ulagati u one inovativne i ekološke. Kao
sastavni dio ovog konzorcija je EcoCortec kojem je pripalo zaduĹľenje
za
proizvodnju biorazgradive ambalaĹľe a koji već duĹľe vrijeme
predstavlja
regionalnog lidera u ovoj djelatnosti. Skupu se obratio i gradonačelnik
Doboš koji je goste upoznao sa razvojnim potencijalima i mogućnostima
povoljnih ulaganja u gradske poslovne zone. Osim dviju tvrtki iz
Slovenije, nositelji projekta su i piranski Institut za biologiju mora
te još dva instituta iz Litve koji se bave biologijom mora u hladnim
klimama.
19.04.2012.
Zainteresiranost proizvođača solarnih elektrana za Beli Manastir
Predstavnici njemačke tvrtke ib Vogt GmbH iz Berlina
zainteresirani su za ulaganja u Hrvatskoj pa je jedna od lokacija za
koju su pokazali interes i Beli Manastir sa posebnim povoljnostima
ponuđenim u poslovnoj zoni. Belomanastirski gradonačelnik Ivan Doboš
primio je Olafa Salzwedela, direktora solarnih elektrana i Heika
Ramischa, razvojnog menadĹľera ove tvrtke. Grad Beli Manastir ponudio
je
zemljište veličine 5 do 7 hektara uz DrĹľavnu cestu D7 na lokaciji
nasuprot Vašarištu a potencijalni investitori s obzirom na veličinu
parcele gradili bi solarnu elektranu 4 puta po 1 MW. Više o svemu moĹľe
se pročitati u rubrici Gospodarstvo.
18.04.2012. Završne
aktivnosti izrade Razvojne strategije LAG Baranja
Predstavnici baranjskih općina i Grada Belog Manastira na
sastanku Lokalne akcijske grupe (LAG) Baranja su dogovarali planove
lokalne strategije razvoja i operativnog plana razvoja cijele Baranje.
Nakon analize dosadašnjih aktivnosti istaknuta je posebna uloga LAG-ova
gdje je među ostalim i usavršavanje sa odrĹľavanjem radionica lokalnom
stanovništvu o pripremi pojedinačnih poslovnih planova, prijedloga
prijava za natječaje i slično, te izdavanje pisama preporuke IPARD
agenciji o projektima koji bi se mogli financirati, a koji su u okviru
lokalne razvojne strategije. Predavanje je odrĹľala Sonja Vuković,
predstavnica Hrvatske mreĹľe za ruralni razvoj i predsjednica osječke
Udruge za kreativni razvoj Slap. Programi za ruralni razvoj zemalja
koje su u procesu pristupanju EU su obvezatni programi i uvjet su za
korištenje sredstava iz fondova predpristupne pomoći te je radi toga
vaĹľno kroz Leader pristup uključiti što više građana, javnosti,
civilne
vlasti, gospodarstvenika i ostalih. Leader program kao vodeći program
ruralnog razvitka baziran je na prepoznavanje lokalnih posebnosti i
provodi se u EU od 1991. godine a njegova posebnost je u tome što se za
razliku od nametanja ideja razvoja seoskih i ruralnih sredina «odozgo»,
ohrabruje stanovništvo na nove mogućnosti razvoja i ohrabrivanje na
samozapošljavanje i organiziranje malih tvrki i povećanje
zainteresiranosti za cjeloĹľivotno učenje. Sonja Vuković je istaknula
kako su na ovom sastanku predstavnika LAG Baranja dogovorili da se na
području svake općine i grada Belog Manastira organiziraju javni
skupovi gdje će se građani moći izjasniti i davati svoje prijedloge
koje smatraju prioritetima u odnosu na razvojnu strategiju LAG Baranja.
Planirano je i odrĹľavanje stručnih tematskih skupova na teme iz
poljoprivrede, infrastrukture, civilnog društva, turizma.....Zaključak
sastanka je da bi se uz aktivan doprinos svih uključenih u izradu
Razvojne strategije LAG Baranja ona mogla završiti do početka rujna.
Istovremeno uz ove aktivnosti treba raditi i na natječajima koji će
pratiti njenu izradu.
17.04.2012. Akcija
«Zelena čistka» i u Belom Manastiru
Po prvi put u
Hrvatskoj se organizira masovna akcija Zelena čistka koja će okupiti
najveći broj volontera do sada u zajedničkoj akciji čišćenja okoliša a
posebno će se raditi na uklanjanju divljih odlagališta otpada. Ova
akcija dio je svjetske World Cleanup 2012. i globalnog pokreta Let's do
it! u koju su se do sada uključile 82 zemlje, a među njima i Hrvatska.
Beli Manastir dio je toga pa su pozvane udruge da se priključe, a na
sastanak u Gradsku vijećnicu odazvalo ih se 10-ak. Svoje učešće
najavile su i belomanastirske škole, osnovna i srednje. Gradonačelnik i
njegov zamjenik, Ivan Doboš i Predrag Stojanović su kao organizatori i
koordinatori cijele akcije istaknuli da se iz svake udruge očekuje po
2-3 volontera koji će raditi na nekoliko lokacija u ulicama: Imre
Nagya, Julija Benešića i dr. Franje Tuđmana. Na 3 veća divlja
odlagališta od kojih su 2 u romskom naselju i jedno u blizini
vodozaštićene zone u kojoj je uglavnom građevinski otpad sa strojevima
i mehanizacijom pomoći će i lokalna poduzeća. Volonteri će biti
raspoređeni u skupine ovisno o veličini divljeg odlagališta a sama
akcija Zelena čistka odrĹľat će se 20. travnja (petak) sa početkom u 9
sati. Inače, potpuno je nejasno zašto građani stvaraju divlje deponije
kada u Belom Manastiru postoji Gradsko odlagalište na koje se otpad
moĹľe odvesti jednom mjesečno i to besplatno bez ikakve naknade svakog
radnog dana od 7 do 15 sati i subotom od 8 do 12 sati.
12.04.2012. Projekt
«Zajedno više moĹľemo» u prevenciji zloporabe droga i ostalih ovisnosti
OdrĹľavanjem Sajma
mogućnosti za oko 150 učenika 4., 5. i 6. razreda osnovnih škola iz
Belog Manastira i Šećerane u sportskoj dvorani belomanastirske OŠ «Dr.
Franjo Tuđman» pokazane su mnoge mogućnosti mladima za korisno
iskorištavanje njihovog slobodnog vremena. To je drugi dio nacionalnog
MUP-ovog preventivnog projekta «Zajedno više moĹľemo» kojemu je osnovna
svrha prevencija zloporabe opojnih droga i svih ostalih sredstava
ovisnosti, vandalizma, vršnjačkog nasilja i drugih oblika rizičnog
ponašanja.
Na području Belog
Manastira provodi ga PU osječko-baranjska u suradnji sa PP Beli
Manastir, Vijećem za prevenciju i Gradom Belim Manastirom. O vaĹľnosti
ovog projekta sa 5 podprojekata kroz koje se djeca educiraju o
opasnostima modernog društva govorio je policijski sluĹľbenik Odsjeka
prevencije PU osječko-baranjske Ĺ˝eljko Vranković ističući da je ova
dobna skupina najranjivija te najavio i nastavak aktivnosti od kojih je
prva usmjerena na učenike petih razreda.
Načelnik Policijske
postaje Beli Manastir Predrag Prekodravac govorio je o aktivnosima
svakodnevnog rada na ovu temu, te pokretanju nekoliko inicijativa iz
njegove postaje među kojima je značajan prijedlog o izmjeni Komunalnog
reda. Na belomanstirskom «Sajmu mogućnosti» gradonačelnik i
dogradonačelnik, Ivan Doboš i Predrag Stojanović su predstavili ciljeve
projekta uz naglašavanje Ĺľelje da treba sve učiniti da mlade izdvojimo
iz poroka današnjice kao što su alkohol, droga i ovisničko sjedenje uz
računalo. Moramo mladima prezentirati druge načine razonode – istaknuo
je gradonačelnik Ivan Doboš, naglašavajući da je Grad bez razmišljanja
ušao u ovaj projekt i da se i iz tih razloga izdvajaju prilično
značajna financijska sredstva za rad udruga koje provode različite
aktivnosti. Istaknuo je i da će uskoro podnijeti prijedlog Gradskom
vijeću na usvajanje da se kao i u drugim gradovima, kao što je i
Osijeku, uvede zabrana konzumiranja alkohola na javnim površinama.
Na ovom prvom
«Sajmu mogućnosti» predstavila se 21 udruga i klub sa područja grada
Belog Manastira i općine Čeminac: Društvo «Naša djeca», Streljačka
udruga «Mars», BURP (Baranjska udruga rekreativnih pustolova), Gradsko
društvo Crvenog kriĹľa Beli Manastir, Boćarski klub «Vid», Šahovski
klub
«Beli Manastir», Dječja kreativna zadruga «Oazica», SRD «Smuđ», HKUD
Beli Manastir, SKUD «Jovan Lazić», SMU – Kulturno umjetničko društvo za
njegovanje običaja Mađara, DVD Beli Manastir, Karate klub «Beli
Manastir 98», Gimnastičko društvo Beli Manastir, Udruga «Skok»
(sportska rekreacija i ples), učenici OGŠ Beli Manastir - tamburaški
sastav Baranjski bećari. Posebno je bio zapaĹľen veliki izloĹľbeni
štand
Zajednice tehničke kulture grada Belog Manastira koja je okupila:
Astronomsko društvo «Giordano Bruno», CTK Čeminac, Društvo inĹľenjera i
tehničara «Baranja», Društvo pedagoga tehničke kulture Belog Manastira,
Foto-kino klub «Baranja film», Informatički klub «Pitagora» i Udrugu
inovatora Baranje. PridruĹľujući se ovim aktivnostima svoj će doprinos
dati i osječka udruga UPS i lokalna BURS koje će zajedno oslikavati
zidane ograde nogometnog stadiona u Svačićevoj ulici i pročelju zgrade
na belomanastirskom Trgu slobode 6.
05.04.2012.
Tiskovna
konferencija u Veterinarskoj stanici Beli Manastir
Poslije internetske objave 3 videa u trajanju svakoga od
po 30-ak sekundi što ih je snimila volonterka osječkog azila o stanju
pasa u skloništu za pse Veterinarske stanice Beli Manastir koje su
prenijeli mnogi mediji odrĹľana je i tiskovna konferencija kako bi s
čulo i drugo mišljenje. Pored direktora Veterinarske stanice Vinka
Benića dr. vet. med. tiskovnoj konferenciji su prisustvovali i
belomanastirski gradonačelnik Ivan Doboš, te direktor osječkog Vetama
Dejan Todorović, voditeljica skloništa Aleksandra Gašić i pročelnik
Ĺ˝upanijskog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Romano Kristić.
Direktor Benić je opovrgnuo objavljeno te da izvanredna inspekcijska
kontrola nije utvrdila nikakve nepravilnosti, već da je sve što se tiče
skrbi o psima po zakonskim i drugim pravilnicima. Da je to tako iznio
je činjenice po kojima je kapacitet belomanastirskog skloništa za pse
50, a trenutno je smješten 31. Uz to imaju i 3 kaveza za karantenu gdje
se psi promatraju a u kojima provode prvih 10-ak dana. Centralno
grijanje na plin provedeno je kroz čitavu zgradu pa i do skloništa za
pse. Od početka godine već su udomili 47 pasa i to najviše sa osječkog
područja a svi oni kao napušteni ili izgubljeni prolaze kroz redovnu
proceduru od samog hvatanja psa do veterinarsko-zdravstvene njege,
hranjenja, šetanja u dvorištu, čišćenja, udomljavanja, te
mikročipiranja i cjepljenja. Na sve ovo što je medijski stvorilo lošu
sliku o čuvanju pasa u belomanastirskom skloništu reagirao je i
gradonačelnik Ivan Doboš kako je zbog svega primio 20-ak mailova iz
zemlje i inozemstva, te da se sada poziva na humaniji odnos prema psima
a nimalo ne spominju i kritikuju vlasnici koji ih izbacuju iz svojih
domova u vrijeme cijepljenja ili odlazaka na godišnje odmore. Direktor
Benić je podsjetio građane na postupak kada uoče pse lutalice te da o
svemu trebaju najprije obavjestiti komunalnog redara a tek potom
Veterinarsku stanicu Beli Manastir.
Ovo je ujedno
bila prilika za poziv svim građanima da posjete sklonište svakodnevno
od 9 do 13 sati i barem jednom psu pruĹľe dom a slike nekih od
četveronoĹľnih ljubimaca koji čekaju svoje nove udomitelje mogu vidjeti
i na webu Veterinarske stanice Beli Manastir.
04.04.2012.
Ministar Maras u
Belom Manastiru
Ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras sa
suradnicima posjetio je Beli Manastir kako bi se upoznao sa planiranim
gradskim projektima te mogućnostima suradnje za njihovo ostvarenje.
Drugi razlog ovog dolaska je upoznavanje sa mogućnostima, opremljenosti
i kapacitetima tri belomanastirske poduzetničke zone kako bi se
napravio jedan veliki katalog svih poduzetničkih zona u Republici
Hrvatskoj a koji bi se nakon izrade nudio stranim investitorima.
Ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras je najavio da će se unatoč
krizi i ekonomski teškim vremenima za drĹľavu a i za građane pronaći
financije za one projekte koji imaju smisao i logiku gospodarskog
razvoja. Više i detaljnije o posjeti ministra Marasa u Belom Manastiru
pročitajte u rubrici Gospodarstvo.
26.03.2012.
Posjeta saborskog
zastupnika Veljka Kajtazija Saborski zastupnik nacionalnih manjina
Veljko Kajtazi sa svojim suradnicima posjetio je Beli Manastir kako bi
se detaljnije upoznao sa problemima Roma koji ovdje Ĺľive. Sastanku su
osim gradonačelnika Ivana Doboša i njegovog zamjenika Predraga
Stojanovića prisustvovali i predstavnici Zavoda za zapošljavanje,
Centra za socijalnu skrb, OŠ «Dr. Franjo Tuđman», Policijske postaje
Beli Manastir, te nekoliko romskih udruga. Kao najveći problemi
istaknuti su nedovoljno obrazovanje i velika nezaposlenost Roma pa radi
toga većina Ĺľivi od socijalne pomoći i ne nalazi načina da se izvuče
iz
siromaštva. Po popisu stanovništva većina Roma se ne izjašnjavaju kao
Romi a to svakako treba promjeniti - posebno je naglasio zastupnik
Veljko Kajtazi. Voditeljica ispostave belomanastirskog HZZ-a Nada Šinko
podsjetila je kako se svake godine u suradnji Grada Belog Manastira i
tri romske udruge organiziraju javni radovi preko kojih se zaposli
značajan broj Roma.
Kako bi se Romima
povećali izgledi u traĹľenju posla na trĹľištu rada onima bez osnovne
škole organizira se završavanje a radi se dosta i na osposobljavanju za
određena zanimanja ali nema previše zainteresiranih. Vlado Grujić, v.d.
predstojnika belomanastirske podruĹľnice Centra za socijalnu skrb
naglasio je činjenicu na tešku ekonomski situaciju i nezaposlenost u
Baranji gdje nešto manje od 6.000 građana dobiva neke od stalnih oblika
novčane pomoći, te svakog mjeseca još oko 100 građana dobije
jednokratnu novčanu pomoć. Većina od ovih korisnika raznih vrsta
socijalne pomoći su Romi, ili se taj postotak kreće između 40 i 50
posto, tvrdi Grujić, ali sluĹľbenih podataka o tome nema jer sustav
socijalne skrbi ne poznaje vjeru i nacionalnost. Pedagoginja OŠ «Dr.
Franjo Tuđman» Adriana Trajc Horvat govorila je o školskim iskustvima
obrazovanja romske djece te da bi roditelji morali biti više
zainteresirani da im djeca završe školu jer se radi o njihovoj
budućnosti.
Gradonačelnik
Ivan Doboš predloĹľio je nekoliko projekata saborskom zastupniku
Kajtaziju sa kojima bi se poboljšao poloĹľaj Roma ali bi za njihovo
ostvarenje trebalo pronaći financijska sredstva kojih Grad nema pa bi
bilo potrebno lobirati kod resornih ministarstava. Poslije sastanka
gosti i domaćini zajednički su posjetili romsko naselje kako bi u
razgovoru sa stanovnicima saznali koji su im najveći problemi. Obilazak
Belog Manastira saborskog zastupnika Veljka Kajtazija sa suradnicima
završio je u OŠ «Dr. Franjo Tuđman» gdje se sa ravnateljem Damirom
Mendlerom razgovaralo o učeničkoj prehrani i mogućnostima da je mali
Romi dobivaju besplatno.
24.03.2012.
Inicijativom svjetskih Lions klubova o ovogodišnjoj
sadnji najmanje milijun stabala pridruĹľio se i Lions klub Beli
Manastir
te su u zajedničkoj akciji svoga članstva i članova gradske uprave s
gradonačelnikom Ivanom Dobošem posadili 30 stabala u budućem parku koji
se nalazi u novoj Ulici Antuna Mihanovića. Prema riječima predsjednika
belomanastirskih Lionsa Dubravka Krušarovskog u Belom Manastiru će se
sve nastaviti u jesen sadnjom novih 30 stabala, te u proljeće iduće
godine još toliko. Ova veoma korisna akcija ozelenjavanja i uređivanja
provodi se suradnjom sa Gradom Belim Manastirom i sponzorom Hrvatskim
šumama UŠP Osijek, Šumarija Valpovo.
17.03.2012.
ObiljeĹľavanje 67 godina od
Bolmanske bitke kao jedne od najvećih antifašističkih ratnih operacija
Drugog svjetskog rata na ovim prostorima organizirala je Zajednica
udruga antifašističkih boraca i antifašista Osječko-baranjske
Ĺľupanije.
Centralna svečanost odrĹľavala se kod «Kosturnice sa spomenikom palim
borcima Bolmanske bitke» između Petlovca i Bolmana gdje su vijence
poloĹľili: dr. Zlatko Maksimović predsjednik Skupštine
Osječko-baranjske
Ĺľupanije, Ivan Doboš gradonačelnik Belog Manastira i Predrag
Stojanović
zamjenik gradonačelnika, Ĺ˝ivorad Simić generalni konzul Republike
Srbije, Nikola Opačić predsjednik Zajednice udruga antifašističkih
boraca i antifašista OBĹ˝, delegacija općine Petlovac, te udruge
antifašističkih boraca i antifašista Osijeka, PoĹľege, Belog Manastira,
Slavonskog Broda, Trpinje, Slatine, te SABARH i SUBNOR-i AP Vojvodine,
Subotice, Sombora, Apatina, Starog Bečeja i Sremske Mitrovice –
Laćarak. O veličini bitke svjedoči činjenica da se odvijala na području
od Bilja pa sve do Torjanaca pa su vijenci poloĹľeni još i na spomen
obiljeĹľjima u Petlovcu, Baranjskom Petrovom Selu i središtu Bolmana
gdje je kasnije u mjesnom domu kulture odrĹľan i završni dio
svečanosti.
08.03.2012.
Nastavljajući započetu inicijativu od studenoga prošle
godine oko odrĹľavanju «INA sportskih igara mladih» koje se odrĹľavaju
na
području cijele Hrvatske pri posjeti Osječko-baranjskoj Ĺľupaniji
izvršni direktor Tihomir Gudić i direktor natjecanja Tomislav Gudojević
sastali su se sa gradonačelnikom Ivanom Dobošom i njegovim zamjenikom
Predragom Stojanovićem.
Tom prilikom je
dogovoreno da se natjecanja od 10 sportova namijenjenih osnovcima i
srednjoškolcima iz Baranje (mali nogomet, ulična košarka, rukomet,
odbojka, tenis, stolni tenis, odbojka na pijesku, badminton, šah i
graničar) odrĹľi u Belom Manastiru. Kako bi se pripreme organizirale na
vrijeme odrĹľan je sastanak na kojem su se u nastavno sportskoj dvorani
okupili: gradonačelnik Belog Manastira Ivan Doboš, njegovi zamjenici
Nikola RedĹľep i Predrag Stojanović, tajnik Zajednice športskih udruga
grada Belog Manastira Ivan Horvat, ravnatelj OŠ «Dr. Franjo Tuđman»
Damir Mendler, ravnateljica Druge srednje škole Beli Manastir BlaĹľenka
Kalčić, ravnatelj OŠ «Šećerana» Drago Mavrin, te predsjednica Udruge
P.G.D.I. Mirela Alagić i Miloš Vojtek kao predstavnik Savjeta mladih
grada Belog Manastira. Planirano je da prve promotivne aktivnosti oko
ovoga natjecanja idejno začetog kao borba protiv ovisnosti i drugih
poroka kojima su izloĹľeni mladi počnu već u travnju jer bi se sva
natjecanja na Ĺľupanijskom nivou odrĹľavala po završetku školske godine
i
trajala bi dva do tri tjedna. Grad Beli Manastir biti će domaćin dva
Ĺľupanijska natjecanja a ostala će se odrĹľati u Osijeku. Sportske igre
mladih su potpuno besplatne za sve natjecatelje a prošle godine u našoj
Ĺľupaniji ih je sudjelovalo 1.905. Završno natjecanje odrĹľat će se u
Splitu a iz Osječko-baranjske Ĺľupanije planirano je da tamo otputuje
260 najboljih natjecatelja u pojedinačnim i grupnim sportovima
09.01.2012.
Upravni odjel za
graditeljstvo i stambeno-komunalne poslove Grada Belog Manastira
obavještava javnost da se pristupilo izradi Izmjena i dopuna Prostornog
plana uređenja Grada Belog Manastira (3) i Urbanističkog plana uređenja
„Šećeransko jezero“.
Objava javne
rasprave o prijedlozima navedenih prostorno planskih dokumenata bit će
objavljena u „SluĹľbenom glasniku Grada Belog Manastira“ i dnevnom
tisku
najmanje osam dana prije početka javne rasprave.
.
Uvodna riječ
gradonačelnika
Poštovani!
Dobro došli na web
stranicu Grada Belog Manastira.
Beli Manastir je grad sa desetak tisuća stanovnika, jedini u Baranji
koja je dio Osječko-baranjske Ĺľupanije na krajnjem sjeveroistoku
Hrvatske.
Cijela Baranja je 1997. vraćena mirnom reintegracijom u ustavnopravni
poredak Republike Hrvatske. Od tada do danas, bez nacionalnih
napetosti, s vrlo niskim postotkom kriminaliteta grad postaje
atraktivan za plasman kapitala domaćih i stranih ulagača te ugodno
mjesto za Ĺľivot.
Posljednjih nekoliko godina grad Beli Manastir brzom dinamikom
izgradnje komunalne infrastrukture, ustrojem poslovnih zona i
različitim pogodnostima za buduće investitore ponovno postaje
gospodarsko središte cijele Baranje. Postupno smanjenje nezaposlenosti,
blizina granice sa Republikom Mađarskom kao članicom EU, te skori
prolazak prometnog koridora 5C neposredno uz poslovnu zonu našeg grada
garantira daljnji dinamični razvoj samog grada i brz razvitak cijele
Baranje.
Za takav napredak grada najzasluĹľniji su ljudi koji trenutno Ĺľive iu
njemu i budući investitori koji svoju poslovnu budućnost namjeravanju
vezati za ovo područje.
Sve Vas koji ste posjetili našu web stranicu pozivam Vas da redovito
pratite zbivanja u našem gradu te da svojim primjedbama i idejama
pomognete kako bismo omogućili kvalitetan razvitak grada Belog
Manastira što je bitan preduvjet za sretan Ĺľivot nas i naše djece.
Gradonačelnik Grada
Ivan Doboš
ČLANAK 13. ZAKONA O JAVNOJ NABAVI - ZABRANA SKLAPANJA
UGOVORA
Temeljem članka 13. Zakona o javnoj nabavi
(„Narodne novine“, broj 90/11) GRAD BELI MANASTIR kao javni naručitelj
ne smije sklapati ugovore o javnoj nabavi sa sljedećim gospodarskim
subjektima (u svojstvu ponuditelja, člana zajednice ponuditelja ili
podizvoditelja odabranom ponuditelju):
GALACTICA NET d.o.o. TURISTIČKA
AGENCIJA Beli Manastir
UO „M ugostiteljstvo“ Beli
Manastir
POPIS
POSLOVNIH SUBJEKATA S KOJIMA GRAD BELI MANASTIR NE SMIJE STUPATI U
POSLOVNI
ODNOS SUKLADNO ZAKONU O SPRJEČAVANJU SUKOBA INTERESA
Temeljem
članka 17. stavka 4. i članka 20. stavka 3. Zakona o sprječavanju
sukoba
interesa (ĘşNarodne novineĘş, broj: 26/11, 12/12 i 48/13-pročišćeni
tekst), Grad
Beli Manastir objavljuje popis poslovnih subjekata s kojima ne smije
stupati u
poslovni odnos (niti isti poslovni subjekt smije biti član zajednice
ponuditelja ili podisporučitelj u tom poslovnom odnosu) kako slijedi:
GALACTICA NET d.o.o. TURISTIČKA
AGENCIJA Beli Manastir
UO „M ugostiteljstvo“ Beli
Manastir
POPIS UGOVORA I
DODATAKA UGOVORA O POSLOVIMA SKLOPLJENIM S FIZIČKIM I PRAVNIM OSOBAMA