grahijada

Dvanaest godina održava se u Belom Manastiru natjecanje u kuhanju graha, ali ove 2013. postalo je međunarodno i imalo najviše kuhara do sada iz raznih dijelova Baranje, Slavonije i Hrvatske, te Bosne i Hercegovine, Mađarske i Srbije. Želeći biti najbolji, odazvalo se 137 natjecatelja koji su na belomanastirskom Gradskom stadionu pripremali grah na dva načina: u kotliću, i u ćupovima. Ova turističko promidžbena manifestacija pod nazivom Grahijada 2013. – prvenstvo svijeta i okolnih sela, organizirana je od strane MNK Beli Manastir a kako je svaki kuhar imao pravo imati ekipu od osam članova uz još ostale goste koji su dolazili, slučajno ili sa namjerom, pretpostavlja se da je posjećenost sigurno bila veća od tisuću ljudi. Mišljenje tročlane ocjenjivačke komisije na čelu sa Arpadom Šipecom, vlasnikom poznate Kovač čarde, o tome kakav bi otprilike trebao biti najbolji baranjski grah znali su svi koji su probali nešto iz ove kuhinje, a kuhari iz drugih dijelova Hrvatske i inozemstva imali su stalne dileme koliko dodati paprike i drugih začina.

Na kraju je uz zvuke tamburaša odlučeno da prvo mjesto u kategoriji Zvijezde ćupova pripada Marku Škrobi (čiji otac ima poznati etnorestoran Baranjska kuća), a u kategoriji kotlića prvo mjesto pripalo je Snježani Đurita (rođenoj u Kopačevu, a sada živi u Belgiji i uskoro tamo namjerava otvoriti restoran). Drugoplasirani je Darko Turšić, kalvinski svećenik iz Kotline koji je dokazani gastronom i gurman na nekoliko sličnih natjecanja, a treće mjesto pripalo je ekipi Susjedi. Belomanastirska Grahijada 2013. organizirana je uz pomoć TZ Baranje, Belja, Grada Belog Manastira, Osječko-baranjske županije, Centra za kulturu i ostalih sponzora, a posjetio ju je i dožupan osječko-baranjski Željko Kraljičak.