buše

Buše u Baranji

buše, staro petrovo seloBuše u Petardi, sredina veljače, oblačenje članova KUD-a i ostalih mještana sela u „lipe“ i „ružne“ buše. Još jedan od starih baranjskih običaja su buše koje se na najzanimljiviji način prikazaju u šokačkim selima (Gajić, Draž, Duboševica, Baranjasko Petrovo Selo…). Ondje buše traju dva dana. Prvi dan na ulice izlaze male buše, uglavom su djeca koja predstavljaju „lipe“ buše koje hodaju po kućama te pjesmom i plesom tjeraju, prema legendi, zlo i sve što ih je ugrožavalo. U lipe buše se također spremaju djevojke i žene. Drugi dan su strašne buše u koje uglavnom oblače muškarci. Lica si prekrivaju drvenim obrazinama (larfa, bušalo) na kojima su pričvrščeni životinjski rogovi ili imaju na glavama maske, oblače vunene prsluke, bijele hlače koje pune slamom te su opasani lancima, remenima i užadima na kojima vise zvona, dok u rukama drže štapove, drvene sablje, kravlje rogove… Za vrijeme strašnih buša se ponekada i žene maskiraju u muškarce, a muškarci u žene. Očuvanje tradicije sela uz gastronomsku ponudu i zabavni program: Baranjsko Petrovo Selo.

Pokladno jahanje

pokladno jahanjeTradicionalnu manifstaciju Pokladno jahanje s bušama u Branjinom vrhu, održava se u veljači.

Pokladni karneval

pokladni karnevalPovorka maskirane predškolske i školske djece gradskim središtem sa zabavnim programom i dodjelom nagrada u Nastavno-sportskoj dvorani u Belom Manastiru.

Skip to content