Na kući Baranjskog kulena instalirana je i u trajni pogon puštena fotonaponska elektrana priključne snage 30 kW.

Ukupna snaga instaliranih fotonaponskih panela je 30,6 kWp s očekivanom godišnjim proizvodnjom 32.518,66 kWh električne energije što će rezultirati i godišnjim smanjenjem 5,16 t emisija CO2.

Nabava i instalacija fotonaponske elektrane na Kući Baranjskog kulena omogućena je provedbom projekta One Sun Connecting North & South iz programa „Energija i klimatske promjene“ financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora koji je u Hrvatskoj usmjeren na mjere energetske učinkovitosti i korištenje obnovljivih izvora energije.

Instaliranu fotonaponsku elektranu na Kući Baranjskog kulena korisnici i svi zainteresirani mogu doživjeti i kroz proširenu stvarnost (AR) pomoću Equinox XR aplikacije koja će im pružiti dodatne tehničke informacije o instaliranoj elektrani.

Upute za pokretanje aplikacije proširene stvarnosti možete pronaći na web stranici projekta https://rea-sjever.hr/onesun/

U projektu fotonaponske elektrane na Kući Baranjskog kulena sudjelovali su Grad Beli Manastir kao partner projekta te Regionalna energetska agencija Sjever iz Koprivnice kao nositelj projekta One Sun Connecting North & South koja provela inovativni postupak objedinjene javne nabave i time naručitelju Gradu Beli Manastir osigurala znatne uštede prilikom nabave opreme te usluge izvođenja radova instalacije fotonaponske elektrane.

Skip to content